Pedala Acceleratie

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pedala Acceleratie

    Salutare
    Am tot cautat pe forum dar nu am gasit aceasta situatie.
    Am un logan 1.6 din 2004 cu care mi s-a intamplat urmatoarea chestie.
    La 30-40 km/h la acceleratie usoara mi s-a turat la 5-6 mii iar pedala de acceleratie mi-a "cazut" la podea. Am scos din viteza, a revenit la 800-1000 ture si din inertie am tras pe dreapta. M-am dat jos, m-am uitat sub capota la ceva.... nu ma pricep deci va rog intelegere. )
    Cand m-am suiat iar la volan, pedala isi revenise si am putut continua drumul.
    De la ce sa se fi intamplat "fenomenul" asta.
    Motorul functioneaza perfect, nu am variatii de turatie sau alte chestii de genul asta.
    Maine vreau sa trec cu ea pe la un service sa vad daca gasesc ei o explicatie.

  • #2
    Cablul de acceleratie s-a ros si a inceput sa agate
    Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

    Comment


    • #3
      corect schimba cablul.

      Comment


      • #4
        Am păţit la fel când aveam SupeRNova. Schimbat cablul de acceleraţie şi totul a revenit la normal.

        Comment


        • #5
          si daca tot pui altul nou, sau mergi la mecanic, roaga-l pe respectivul sa unga bine cablul(pe interior), vei vedea ca este muuult mai ok!
          Daca vrea Dumnezeu sa castigi la loto, iti da "noroc" si fara sa joci..

          Comment


          • #6
            so crezi tu ca face cineva(mecanic)asa ceva,zice---lasa domne ca are plastic in interior si nu se uzeaza---
            „Nu ne tragem din maimuță, dar ne îndreptăm cu pași repezi spre asta.” — Arsenie Boca

            Comment


            • #7
              ai dreptate, dar daca nu-i spui ce vrei sa faca pentru tine ca si client, nici o sansa sa faca din propria initiativa...
              sau, poate e vreunul d-ala care are "bunul simt tehnic" activat si stie ca asa ar trebui, nu ca asa n-a pomenit...
              Daca vrea Dumnezeu sa castigi la loto, iti da "noroc" si fara sa joci..

              Comment


              • #8
                da,activezi,,bunul simt tehnic,,,cu ceva care fosneste frumos la ureche,ca astfel nici nu se uita la cablu
                „Nu ne tragem din maimuță, dar ne îndreptăm cu pași repezi spre asta.” — Arsenie Boca

                Comment


                • #9
                  Schimba cablul de acceleratie (verifica pe cel vechi la capat langa filtru aer la clapeta la motor daca are spire rupte).

                  Comment


                  • #10
                    Vezi ca am patit si eu acelasi lucru, si surpriza imi ramasese pedala de acceleratie blocata in covorasul de cauciuc care intrase exact cat sa ramana blocata acceleratia. Bineinteles ca acela a fost momentul in care mi-am luat covorase dedicate Logan, mult mai scumpe dar eviti aceasta intamplare.

                    Comment


                    • #11
                      Am patit si eu sa imi ramana pedala blocata in covorasul de cauciuc ba achia am patit-o si cu cea de ambreaj dar aici nu cred ca e de la covoras
                      http://www.loganclub.ro/forum/loganu..._4-t46535.html

                      Comment

                      Working...
                      X
                      Anulare DPF
                      Politica de Securitate Google