Pedala Ambreiaj Scartaie

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pedala Ambreiaj Scartaie

    De cand cu caldurile astea m-am ales cu doua probleme. Benzinar 1.4/ 14.000 km.

    1. Am sesizat ca pedala de ambreiaj cand apas pe ea scartaie. M-am dat jos din masina si am apasat pe ea cu mana. Intr-adevar merge usor, dar are un inceput de scartait. In blocul motor cablul sta bine fixat, cred ca problema este in zona de prindere a pedalei.

    La voi cand apasati cu mana pedala cum se simte? Se poate unge fara sa apara probleme ulterioare? As da cu WD40 pentru degresare si apoi cu unsoare tot spray sau silicon.

    2. Cand apas pedala pana la fund loveste intr-un plastic rotund de pe partea cu motorul care fixeaza probabil mocheta. Este enervant ca mereu face tac, tac. Ce as putea sa fac in cazul asta? Si la voi loveste in plasticul ala? Am observat doar cand am apasat cu mana de unde venea problema.

    Mersi si weekend placut la umbra cu o bere rece.

  • #2
    sfatul meu ar fi sa gresezi articulatia la pedala,iar in legatura cu acel plastic,ori il lasi acolo ori pui burete peste el

    Comment


    • #3
      la faza cu pocnitul asa face si la mine, dar cand apas ambreiajul in cap deodata si cu forta maxima ) dar nu cred ca e cauzul sa faci de fiecare data asa ceva, deci nu-i importan. scartaitul se rezolva cu wd 40 . bft
      " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

      Comment


      • #4
        Va salut........am o problema cam suparatoare...........de ceva timp dupa ce motorul se incalzeste sacartaie ingrozitor de urat ambreajul.am uns cablul dat tot la fel face?Am mai cercetat problema si am ajuns la concluzia ca totul este de la nuca si furca ambreajului de acolo ar veni zgomotul.Acum va pun o intrebare pot sa dau acolo cu wd40,intra si pe discul de ambreaj?Ce am citit pe forumul renault mi-am dat seama ca acolo a fost din fabrica uns cu vaselina si cu timpul ea a disparut ca urmare si acel zgomot...ce ma sfatuiti?va multumesc.

        Comment


        • #5
          sfat - schimbati cablul la abreiaj , cablul efectiv are o teaca alba pe interiorul protectiei negre care se vede la motor si acea teaca alba este dezlipita de protectie si aia scartie . se poate gresa da tot va scartai in timp. pret cablu in magazin cam 50 -60 ron

          Comment


          • #6
            Da, big problem. Si enervanta rau de tot, mai ales la drum lung. Eu am curatat nuca aia de la furca, atat cat mi-a permis spatiul ingust. Apoi am gresat cu un spray cu vaselina. Rezultatul: 3-400km nu mai scartaie, apoi scartaitul reapare. Cand motorul este rece, nu face! Deci este clar ca de acolo (furca-nuca) este problema dar nu vad o rezolvare definitiva. Sa dau mereu cu spray ... m-am cam saturat!

            Comment


            • #7
              am dat cu wd 40 si o sa mai cumpar vaselina spray pentru lanturi , care rezista la temp mari.

              Comment


              • #8
                Nu tine nici macar vaselina rezistenta la temp inalte (nu spray). Si aia se duce de pe nuca.

                Comment


                • #9
                  astazi am mers cam 300 km si nu mai scartaie ...........decamdata.......

                  Comment


                  • #10
                    Nu mai bagati in seama toate nimicurile ))
                    Atata timp cat functioneaza bine NU schimb nici un cablu, ce solutie mai e si asta sa schimbi un cablu care merge ok cu unul nou care in scurt timp se va manifesta la fel.

                    Comment


                    • #11
                      Ca bine zici Octavian, exact asa am patit eu am schimbat cablul in ultima zi de garantie si dupa 3 luni a revenit iar acel zgomot

                      Comment


                      • #12
                        salutare! si la mine s-a intamplat in sensu' ca era un scartait pana ce a cedat cablu de ambreiaj! arata ca si cand s-ar fi frecat de ceva! nu stiu cat de ciudat este dar masina este din 2005 cu aproape 55000 km! am bagat ochii prin toate partile si nu am vazut nimic de care s-ar fi putut atinge!

                        Comment


                        • #13
                          e deajuns sa se frece de un cablu ,in zona aia cel mai probabil cel de masa

                          Comment


                          • #14
                            toata treaba e dependenta de temperatura: dacai cald afara scartaie, daca se mai raceste va tace din gura.
                            si la mine face la fel dar nui dau atentie prea mare. Pe mine ma omoara mai mult scartaitul usilor.

                            Comment


                            • #15
                              Am un 1,5 dci din 2006. De anul trecut a aparut scartiitul la apasarea pedalei de ambreiaj, dar inconstant. Cert este ca scartiitul se aude la furca ambreiajului (sau prin zona aceea) si nu este de la pedala......dupa sfatul mecanicului am schimbat cablul de ambreiaj dar degeaba......asa ca nu va apucati sa-l schimbati....bani aruncati. Ce-i de facut? ignoram scartiitul si basta? sincer nu vreau sa raman cu masina in drum pe cine stie ce coclau. Va doresc numai bine!

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google