Pedala Ambreiaj Scartaie

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    da-ti muzica mai tare si rezolvati si greierasii din usi/bord etc )))
    " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

    Comment


    • #17
      Tony stai linistit ca nu o sa ramai cu masina in drum din cauza scartaitului de la ambreiaj

      Comment


      • #18
        Originally posted by loribob View Post
        Tony stai linistit ca nu o sa ramai cu masina in drum din cauza scartaitului de la ambreiaj
        Sincer, ma gindeam sa nu fie de la rulmentul de presiune sau de la placa de presiune.......dar daca sunt mai multi cu astfel de probleme.....vom da muzica mai tare. Va doresc o dupa amiaza placuta!

        Comment


        • #19
          Originally posted by nicolae09 View Post
          Va salut........am o problema cam suparatoare...........de ceva timp dupa ce motorul se incalzeste sacartaie ingrozitor de urat ambreajul.am uns cablul dat tot la fel face?Am mai cercetat problema si am ajuns la concluzia ca totul este de la nuca si furca ambreajului de acolo ar veni zgomotul.Acum va pun o intrebare pot sa dau acolo cu wd40,intra si pe discul de ambreaj?Ce am citit pe forumul renault mi-am dat seama ca acolo a fost din fabrica uns cu vaselina si cu timpul ea a disparut ca urmare si acel zgomot...ce ma sfatuiti?va multumesc.
          aceasta problema o am si eu si nu stiu ce sai fac
          NU APASA ACCELERATIA MAI MULT DECAT POATE DUCE INGERUL TAU

          Comment


          • #20
            gresezi furca ambreiajului de la cutie sau dai muzica mai tare :P

            Comment


            • #21
              desfaci cablul de ambreiaj si cu o seringa bagi lichid de frana,sau ulei hidraulic,cat despre furca,exista niste spray-uri cu vaselina grafitata,introduci teava la spray pina la nuca unde face balans tija si apesi o data,nu e necesar sa exagerezi acolo cu ungerea,risti sa ajunga pe discul de ambreiaj,cu acelasi spray,unde e montata pedala,dai si acolo si numai ai nici un fel de scartait,o sa revin cu poze unde sa ungi la pedala daca le mai am...stima all
              Attached Files
              Last edited by AGENTUL NYT; 3 September 2010, 10:58. Reason: ungere cablu pedala si furca
              sigpic
              Poate pentru lume ești o singură personă,dar
              pentru o anumită persoană, ești întreaga lume!

              Comment


              • #22
                din 2006 de cand am masina, scartaie ambreiajul, mai ales in traficul asta din bucuresti si parca mai tare vara. pe linga scartaitul ambreiajului am mai avut probleme de scartait cu puntea spate, scaun sofer, stergatoare, geamuri electrice fata. din pacate scartaitul la logan este un intreg capitol din care ambreiajul este doar un subcapitol...

                Comment


                • #23
                  Va salut..........am o problema la ambreaj ....m-a suparat scartaitul din ambreaj si pe la nuca am bagat niste ulei de motor.....acum cand accelerez brusc sacadeaza ,patineaza.....cred a ajuns uleiul pe discul de ambreaj.este grav?Va multumesc!

                  Comment


                  • #24
                    da cat ulei ai bagat?de rezolvat e usor,iei niste degresant (spray)sau un spray pentru frane si rogi pe cineva sa calce ambreiaju in timp ce dai cu spray in carterul ambreiajului,spre placa de presiune

                    Comment


                    • #25
                      in jur de 20 ml

                      Comment


                      • #26
                        cam multisor,acolo e deajuns o picatura

                        Comment


                        • #27
                          multumesc mult pentru raspuns

                          Comment


                          • #28
                            s-a incalzit afara ... scartaie ambreiaju'

                            Originally posted by gl_mmm View Post
                            Da, big problem. Si enervanta rau de tot, mai ales la drum lung. Eu am curatat nuca aia de la furca, atat cat mi-a permis spatiul ingust. Apoi am gresat cu un spray cu vaselina. Rezultatul: 3-400km nu mai scartaie, apoi scartaitul reapare. Cand motorul este rece, nu face! Deci este clar ca de acolo (furca-nuca) este problema dar nu vad o rezolvare definitiva. Sa dau mereu cu spray ... m-am cam saturat!
                            Originally posted by Pretorian View Post
                            toata treaba e dependenta de temperatura: dacai cald afara scartaie, daca se mai raceste va tace din gura.
                            si la mine face la fel dar nui dau atentie prea mare. ...
                            Repun pe tapet aceasta problema, acum ca s-a mai incalzit putin afara! Am facut zilele astea un drum de numai 250km si efectiv m-a scos din minti ambreiajul. Scartaie ingrozitor, pedala se apasa greu si cablul tine pe undeva. Am recitit topicul dar tot nu gasesc care ar fi cauza, respectiv solutia. Oare chiar sa trebuiasca sa inlocuiesc cablul??? Sau este doar o problema de gresare pe undeva?
                            Mentionez ca am gresat atat nuca-parghie din c.v. cat si articulatia pedalei.

                            Comment


                            • #29
                              E poveste veche la benzinarele luate la talpa ... si la mine maraie de 2 ani aproape. Bag vapu de la spalatorie pe furca acolo, putin ulei pe furca, tace 2-3 mii de km. Am incercat de toate mai putin dat ansamblu jos. Daca stie cineva o solutie permanenta sau cat de cat mai de durata ... e binevenita.

                              PS. Cand puneti ulei acolo, nu mai calcati ambreiajul, d-aia va ajunge pe disc ...
                              sigpicMy ride

                              Comment


                              • #30
                                DeLuXe solutie sa nu mai scartaie niciodata nu exista,intra mizerie intre furca de ambreiaj si biluta de plastic unde basculeaza furca si de aici scart..scart..scart

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google