Pentru Ce Ti Se Retine Permisul

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    nu cred! pentru ca vad ca e mandru posesor de 16v semi-tuning ) scuze de off )
    http://sincemylastcigarette.com/bann...EUR_3_dark.png

    Comment


    • #47
      Felicitari probabil ca mergeai cu vreo 25/30 la ora pe acolo unde drumul era foarteeee liber ( ca se vede din poza) si ala tot cu 1.6 16 v s-a plictisit rau de tot in spatele tau!

      Cat despre patania aluia,,este CLAR UN ABUZ,, si tocmai din cauza asta mi-am achizitionat si eu o camera cu DVR pt inregistrarea traficului auto si nu numai.

      PS...
      Din punctul meu de vedere, prima reactie era sa opresc in spatele acelei masini sa incerc sa inteleg motivul opririi; de unde stii ca acea masina nu avea un om lovit, sau cine stie ce?
      Nu stiu de ce,dar afirmatia ta aici ma face sa nu te cred!
      Daca ai fi avut 10 masini pe avarii din 20 in 20 de metri cum intalnesti foarte des astfel de ocazii pe mai toate bulevardele Bucurestiului,,,ai fi oprit la fiecare in parte sa-i intrebi de sanatate ?? Inca odata iti spun ca NU TE CRED ca tu in locul aluia il intrebai pe ala stationat daca are febra si trebuie dus la urgenta sau daca transporta raniti. Pt raniti exista AMBULANTE.

      Daca ala era in plin camp sau prin vreo pustietate cine stie pe ce coclauri atunci zic ca era firesc sa-l intrebi de ce este oprit pe avarii si daca are nevoie de ajutor.
      Last edited by Ivan Marian; 17 April 2012, 00:04.

      Comment


      • #48
        nici eu n-as fi oprit in spatele lui din simplul motiv ca o decizie de genul asta, daca sa treci ca e sau nu liber, o iei intr-o fractiune de secunda. nu e nevoie sa opresti. poate conteaza si experienta fiecaruia, dar n-am vazut nici incepatori sa opreasca de tot in situatii de genul ala.

        pe scurt, as fi ramas si eu fara permis.
        Last edited by zeegermans; 17 April 2012, 23:09.
        internal combustionizer

        Comment


        • #49
          sincer daca acuma imi lua carnetul .... urmatoarea data cand as fi pus intro situatie similar as opri...

          dupa 1 minut de asteptare ias sparge stopurile cu bata de baseball...


          simplu fara remuscari ))

          Comment


          • #50
            @zeegermans
            Da, dar in situatiile cand acea manevra implica depasirea pe linie continua, hotararile intr-o fractiune de secunda te pot aduce in situatii ca cea expusa in topic; nu daca e liber era problema, ci daca e si legal.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • #51
              Iancule...pe bune ...iti zic ca prea exagerezi in aberatii.
              Ai vazut si tu filmuletul destul de clar si inca odata iti repet ca tu daca te aflai in aceiasi situatie( adica in locul aluia) treceai fara a clipi macar peste linia continua. Dar care linie ca nici macar aia nu se vede nicaieri desenata pe asfalt. Deci un al doilea abuz categoric!

              Auzi tu !...cum poti trece peste o linie continua IMAGINARA si linie ce nu era nici macar discontinua pe acolo. Parca incepem sa primim amenzi de domeniul SF-ului si trecem peste granita Klingonienilor ca le-am depasit o asa zisa linie de demarcatie INEXISTENTA.

              Comment


              • #52
                Daca ar fi toti oamenii ca Iancu, probabil ca in fiecare zi as putea fi intrebat de sanatate de cel putin 20 de persoane) ca la cat de largi sunt stradutele din cauza lipsei locurilor de parcaree, cel putin in Bucuresti. Taxiurile ca taxiurile, dar daca te vezi cu masina de lux, poti sa depasesti coloana + tramvaiul aflat in statia sa cu scuar + sa treci si pe rosu si sa fii "primul".. asa e in Bucuresti, sau mai ales dimineata bara la bara, de nu depaseam o gramada de masini pe contrasensul liniei de tramvai, se faceau 4 benzi pe un sens), unde mai pui si autobuzele), cum ii vede lumea pe aia, hop si ei. Tinea cont politia? Evident ca NU, faceau semn hai mai repede. In unele cazuri nu mai conteaza linie continua, scuar de tramvai, rosu, pietoni, nimic, legea junglei..

                La drum lung am patit sa depasesc pe linie continua, pur si simplu pentru ca mergeam in spatele unei Rabe timp de 20 de minute, drum aglomerat, iar cand prinzi acel moment de libertate, vizibilitate, s-au trezit doreii sa puna linie continua taman' pe camp si linie dreapta, nu inteleg.

                In rest, sa faca statii pentru taxiuri suficiente, si sa fie amendati si cei care parcheaza masinile in statiile de taxi, daca tot au boala pe taxiuri.. Sunt probleme mult mai grave decat o oprire interzisa si asta doar pentru ca nu exista suficiente locuri de parcare. Opririle astea sunt asa la ordinea zilei, sa-si faca omu' planul de amenzi, pana si el stie ca asa va fi mereu, nimeni nu va respecta nimic atata timp cat orasul este plin de masini.
                Last edited by aleXpeed; 20 April 2012, 01:43.
                4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                Comment


                • #53
                  Pe Calea Vacaresti, pana in intersectia cu Bd. Tineretului, este un "feast fud", Dinos ii zice, unde mananca toti taximetristii din univers. Bai nene, deci acolo se parcheaza si pe-o parte si pe alta a bulevardului, de mai ramane loc sa treaca o masina pe centru, centru care este desenat foarte frumos cu o dubla continua.
                  Am trecut peste linia aia continua de 497 de mii de ori si chiar ma gandeam ce ar spune un politist care m-ar opri sa ma intrebe de sanatate. Ce au facut baietii aia din Valcea, este fara doar si poate un abuz. Primul lucru pe care l-as fi facut daca eram in situatia cetateanului din videoclip, ar fi fost sa sun la Pro TV (am un prieten care lucreaza acolo si abia asteapta un subiect din asta). Ce contestatie, de refuz de semnare a procesului verbal, ce mentiuni...
                  Bine... prima si prima data cred ca as incepe sa rad isteric si sa-i intreb daca sunt la camera ascunsa.
                  sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                  Comment


                  • #54
                    ca sa reinviem threadul... omul a castigat definitiv si irevocabil. Aia de la rutiera Valcea au avut nesimtirea sa mai faca si recurs, le-a fost respins.

                    Comment


                    • #55
                      Mai pe scurt: daca omul nu avea camera video pe masina, era pa-pa permis. Asta ne da de gandit...
                      sigpic

                      Comment


                      • #56
                        Tu ce zici,,o camera ca a mea costa vreo 150/200 de lei maxim.
                        Oare s-o fi meritat banii pe acea camera, pe care soferul respectiv a avut-o la bord?
                        Cu alte cuvinte,,abuzul ala s-a vazut de la o vreo 3 POSTEEE, iar judecatorii au tinut cont de inregistrarea video, ca doar nu erau tampiti si aia ca politia romana.

                        Comment


                        • #57
                          Originally posted by Floxtrot View Post
                          ca sa reinviem threadul... omul a castigat definitiv si irevocabil. Aia de la rutiera Valcea au avut nesimtirea sa mai faca si recurs, le-a fost respins.

                          Ar fi interesant de aflat care a fost motivarea curtii.

                          Comment


                          • #58
                            Era făcută publică informația pe Facebook..dacă găsesc link, o să-l pun aici.

                            Comment


                            • #59
                              OK, merci. Ideea e ca strict din punct de vedere legal sanctiunea a fost corecta deci ma-ndoiesc sa fie o motivare pe fond, chiar sunt curios.

                              Comment


                              • #60
                                probabil judecatorul a constatat situatia de forta majora, omul nu avea cum sa isi continue drumul fara sa incalce marcajul continuu, ca respectivul obstacol era stationat si ca manevra de depasire a fost facuta la o viteza redusa si fara sa puna in pericol traficul de pe sensul opus.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google