Perle De La BAC 2012

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    eu am facut la scoala M2 sau se mai spune T2 fiind la profil de stiinte ale naturii si m-am uitat pe subiectul de la T1 si sincer as fi luat nota 8 fara mari probleme. Eu la bac la matematica am luat 10.

    La fizica am vazut doar subiectul de mecanica si grilele au fost banale si probleme accesibile.

    Acum m-am uitat la m2. A fost greu sa faci o ridicare la o putere negativa? sau dobanda ? o inecuatie simpla? coordonatele unui punct ? determinant? polinom? sincer nu vad nimic greu. Cat despre ca nu se afla in niciuna din cele 100 de variante... tu voiai sa iti dea acelasi lucru ca in cartea aceea?

    Comment


    • #17
      @kubala7,nu am fost la profil uman,ci la real.Am dat BAC-ul la romana,matematica m2 si biologie(fiziologie si anatomie umana,genetica si ecologie),avand o medie generala de 9,30.Este adevarat ca examenul la matematica m2 a fost putin dificil ,dar puteai sa iei 6 lejer,tot ce s-a dat aflandu-se in programa scolara. Bafta multa!
      Scuze de off topic!

      Comment


      • #18
        "Luceafarul are la baza Scrisoarea trimisă de Mircea cel Bătrân către ţarul turc prin care îi cere înapoierea ţării româneşti care a câştigat după victoria de la Cozia”.

        Luceafărul are chip angelic cu ochii roşii fiecare seară la fereastră.

        Ciobanul mioritic din Luceafărul se numea Ion.

        Mihai Eminescu este foarte cunoscut. A participat la cenaclul Flacăra – Junimea. A scris multe poezii şi proze în ziarul Răcnetul Carpaţilor unde acesta a ocupat o funcţie foarte importantă.
        "light up the darkness" Bob Marley

        Comment


        • #19
          Originally posted by ionut.stavar View Post
          Luceafărul are chip angelic cu ochii roşii fiecare seară la fereastră.
          .
          baiatu sau fata care a scris asta, cu siguranta s-a uitat prea mult la Twilight
          Pe luneta mea sta semnu de la ''naic'' bine lipit

          Comment


          • #20
            In nuvela "La vulturi" de Gala Galaction, sunt descrise aventurile unei alpiniste curajoase fugarite de turci, si copii ei.

            Eminescu descrie faptele care se petrec la plural care demonstreaza ca tot timpul sunt mai multi.

            Pentru ca suntem oameni, nu poti sa ceri cainelui din scara blocului sa sufere pentru deceptiile tale.

            Eminescu se indeparteaza pentru a lumina dorintele celei moarte.

            Miron Costin vrea sa ne arate ca este bine ca din cand in cand sa mai deschizi o carte si sa o citesti pentru ca nu face rau.

            Citind, se mai dezvolta si omul la creier si acumuleaza materie prima.

            Este bine sa mai si citesti, decat sa tai frunza la caini degeaba.

            Eminescu este trist pentru ca nu a reusit sa faca nimic in viata lui.

            Miron Costin nu foloseste cuvinte de tip gramatical pentru gramatica limbii romane.

            Nepoata lui Motoc este furata de oastea leseasca si adusa ca captura.

            Poetul îsi asteapta iubita ca împreuna sa cutremure o barca.

            Ion Creanga s-a nascut între anii 1887-1889.

            Este vorba de peripetiile lui Robinson Crusoe dupa ce pleaca din Troia.

            Nechifor Lipan a avut fericita ocazie de a nu se mai întoarce acasa fiind jefuit de niste oameni invidiosi.

            Capitala SUA este Casa Alba.

            În China traieste foarte multa lume care manînca o abundenta de orez, se încheie la gît si-a inventat guma de la capatul creionului.

            Sahara se afla asezata pe un nisip uscat, lipsa apei avînd în zona o prezenta statornica.

            În padurile Amazoniei traieste o jungla fioroasa.

            Lebada moare de cîte ori cînta.

            Animalele salbatice traiesc în padurea zoologica.

            În caz de accident nu trebuie sa fugi de la locul faptei fiindca victima, daca nu e lovita fatal, poate retine numarul masinii.

            În multe poezii Octavian Goga a scos în evidenta natura si treieratul pe caldura.

            Antarctica este un continent alb din cauza zapezilor care nu se mai topesc odata.

            Creierul este un organ oarecum indispensabil capului.

            Rascoala de la Bobîlna a început pe un deal si s-a terminat în 1438.

            Zaharia Stancu a scris un roman descult. A fost si sef de birou la scriitori.

            Si Stroe Orheianu cînd îl vazu pe Tudor Soimaru zise în gînd: Pe unde o scot, vere?!

            Rascoala începu spre seara si taranii îsi aprinsera lanternele ca sa vada drumul spre ciocoi.

            Cu cît ne apropiem de izbucnirea rascoalei, cu atît taranii stau mai mult în cîrciuma, ca sa faca în ciuda boierului.

            Si cînd Petre Petre o vazu pe Nadina dezbracata îl gîdila în talpi.

            Descoperirea Americii s-a produs într-un moment de neatentie a pazei de coasta.

            Nilul este un fluviu ramas de pe vremea faraonilor.

            Soldatul Ionescu avea o misiune importanta: belea ochii la avioane.

            La Otopeni erau numai gropi si avioanele le ocoleau si tunarii trageau dupa ele în zig-zag.

            Contemporanii lui Eminescu l-au urmarit ca sa-i ghiceasca filozofia si ca sa-i caute nod în papura.

            Din lumea satului tîsnesc figuri memorabile ca: pupaza, ciresul si altele care au completat actiunea operei.

            Liviu Rebreanu are un mare talent de scriitor de la 300 de pagini în sus.

            Si bietul Eminescu, scîrbit de bisnita societatii sale si ca Veronica Micle îi facea fite, intra într-o etapa noua pe care mi-e rusine s-o spun.

            Tudor Soimarul era apt de lupta, cu vizita medicala facuta.

            Dragu-mi era satul meu si pomul unde lega mama porcul!!! - citat din "Amintirile" lui Creanga.

            În versurile: "Ce-ti pasa tie chip de lut / Dac-oi fi eu sau altul?" poetul ne vorbeste despre aspectul fiintei cu care Luceafarul este în gagicareala si ea îi spune ca nu stie daca va fi al ei sau va fi altul.

            Romanul "Rascoala" este conceput de Liviu Rebreanu sferic, pentru ca începe si se termina cu imaginea burtii lui Rogojinaru, care seamana cu o sfera.

            La Humulesti Ozana curgea limpede fara prea mari framîntari sociale si politice.

            Mos Danila îsi facu rugaciunea catre Dumnezeu dupa ce muri.

            Stefan cel Mare a avut o sotie cuminte care sta în palat si îl astepta sa vina de la lupte ca sa puna masa.

            Nichita Stanescu a stiut el de ce a pus virgulele si punctele acelea în poezie si nu ma bag eu în ce a facut el.

            Legile nescrise ale satului sînt respectate cu strictete de Vitoria, Gheorghita si cîinele lor.

            Metoda folosita de Ion pentru a pune mîna pe pamîntul Anei este însarcinarea.

            Versul "de la strabunii mei pîna la tine" explica distanta în km, care exista între poet si rudele sale ce traiau undeva la tara.

            Danila Prepeleac era tovaras de copilarie cu Ion Creanga si cu el pleca iarna la sanius.

            La începutul fiecarei poezii eminesciene sta plantat cîte un tei mai gros sau mai subtire în functie de cîte strofe are poezia.

            Cînd eroul muri împuscat de nemti pe cîmp, simti miros de marar si de patrunjel.

            El mergea pe bicicleta cu picioarele goale, bagate în portbagaj.

            Ioana îi zise eroului sa-i bage aparatul în priza.

            Cînd veni fata, baiatul îi mîngîie pisoiul.

            Soldatii îi urmareau pe nemti si, cum îi vedeau ca se urca în avioane, sareau calare pe tunuri si îi urmareau pe tot aeroportul.

            Patima s-a pus pe capul oamenilor ca curca pe curcan.

            Personajele principale din povestirea "O ora din august" sînt: ofiterul Rosu si avioanele nemtesti.

            Pe aeroportul Otopeni se luptau nemtii cu americanii, iar românii trageau, cu succes, cînd în unii, cînd în altii.

            Gala Galaction se mai numea si Grigore Pisulescu!!!

            Agripina nu avea decît doi copii, pentru ca al treilea, Paunas, nu mai conteaza, pentru ca tot îl manînca vulturii.

            Pe Tudor Soimaru, dorul pentru Magda Orheianu îl tragea jos de pe cal, mai-mai sa pice!

            Magda îl iubea pe Tudor Soimaru fara sa stie ca acesta nu stia limbi straine.

            În "Amintiri" apare copilaria fericita a puiului de taran Crenguta Ionel.

            Privind atent plugul vede ca e de fier si privind si mai atent taranul, Arghezi, ca un poet bun ce este, vede ca e de bronz.

            Creanga a scris povesti ca: "Cocosul babei", "Gaina lenesa", "Punguta cu bani marunti", "Lupul si capra".

            Vlaicu-Voda era un functionar model care avea un randament deosebit ca domn.

            Ceahlaul este situat sus pe munte.

            Mos Danila sta pe vine sa prinda vulturii de pene.
            "light up the darkness" Bob Marley

            Comment


            • #21
              Carmelo, sa nu ma certi mah, dar...
              Originally posted by kubala7 View Post
              exact asta vroiam sa zic si eu , acum e usor sa rada toata lumea de noi, dar anu trecut si anu asta nu a mai putut nimeni sa copieze , ca acum cativa ani cand luau 70-80% (doar cine nu vroia, nu lua bacu) , + ca anul acesta au fost niste subiecte la matematica M2 mult mai grele decat la M1 , si la fizica au fost niste subiecte de toata jena (incomplete, facute aiurea, la o problema iti cerea ceva, si pe baremul de rezolvare era altceva), din liceul meu , 50 de insi cati am dat la fizica doar unul a luat peste 5. Asa ca , e foarte usor sa radem de generatia facebook si sa ii facem in toate felurile, dar la cei de la conducere nu ne uitam putin .
              Tu ai dat "bacu" anul asta? Nu pare...
              Spatiu inainte de semn de punctuatie, virgula inainte de "si" etc. Nasol moment.


              Felicitari Vlad24!
              If it ain't broke, don't fix it!

              Comment


              • #22
                Chuck Norris a dat bacalaureatul anul asta. El s-a declarat nemultumit de notele sale de 10.25 la limba si literatura romana, 10.45 la matematica si 10.80 la geografie. Acum asteapta rezultatele contestatiilor pentru o nota mai mare.

                LOLLLL
                Fara Semnatura.

                Comment


                • #23
                  incredibil am facut o crima ca am pus spatiu inainte de semn de punctuatie , da am dat bacul anu acesta, si daca chiar esti interesat la Limba si Literatura Romana am luat nota 8.30 ... multumit ? hai te rog sa nu fim mai catolici decat papa pt. ca nu are rost .///apar si eroii care au dat bacu pe copiate acum 5-6 ani ...gata eu pun punct aici subiectului pt. ca suntem off-topic
                  Pe luneta mea sta semnu de la ''naic'' bine lipit

                  Comment


                  • #24
                    Eu nu.

                    Zi Teorema lui Pitagora fara sa te uiti pe Google! )
                    If it ain't broke, don't fix it!

                    Comment


                    • #25
                      acu suntem in 11, poate i-o picat netu'
                      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                      Comment


                      • #26
                        Pitagora? Cine e si manelistul asta?
                        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                        Comment


                        • #27
                          Un fel de Fuego al timpurilor sale.
                          If it ain't broke, don't fix it!

                          Comment


                          • #28
                            nu chiar. ala era Orfeu....
                            @ Kubala: nu te supara, in '97 nu erau camere, e drept, dar uite, iti spune unul care n-a copiat la nimic la bac, ca din colegii tai d egeneratie, din 10 care vin la interviu pt postul de inginer, pe 9 ti-i frica sa-i lasi intr-o camera care are o priza pe-un perete si-un cui uitat pe masa...adevarul e ca scoala s-a dus in cap si nu doar profesorii sunt de vina pt asta. sincer vorbind, mi-e groaza ca dintre voi nu prea sunt multi capabili sa-mi plateasca pensia, dar eu sa fac masini, telefoane si cafetiere pt ei? merita?
                            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                            Comment


                            • #29
                              Seba,eu cred ca mai degraba din impozitele tale platesti somajul pentru astia noi.de la pensie mi-am luat gandul.mi-am facut privata si daca nu pleaca astia cu banii mei poate primesc si eu ceva.cate lucruri nu faci pentru altii si o sa mai faci de nu o sa crezi.
                              Welcome to the Club, We Have Jackets !

                              Comment


                              • #30
                                @Seba , corect ce spui , nu ziceam de 97' e prea departe , ziceam de anii 05' , 06' , sa fim seriosi acum, in 5-6 ani de zile asa de mult s-au stricat elevii ca iau doar 40% dintre ei bac-ul ? in 2005-2006 era rata de promovabilitate de peste 75% . In legatura cu inginerii , intr-adevar majoritatea sunt 0 (fac facultati si masterate doar pe bani, si majoritatea la facultati private, unde nu au ei interesu sa te pice) , cat despre pensia ta , pai intrebarea se pune in felul urmator : Dar noi , mai avem unde sa muncim ? ne ia cineva in tara asta fara experienta ? unde sa facem experienta (eventual la tata in batatura ) , asta e problema cea mai mare... Acum cand am terminat profilul Tehnic am primit un atestat ( da, l-am primit pe bune, cu cea mai mare nota din scoala ) , meserie stiu , poate mai mult decat cativa din inginerii mentionati mai sus , pentru ca m-a interesat, si am stat tot timpul pe langa profesorii de specialitate si am invatat multe de la ei, si teoretic si practic . Intrebarea: Cine ma ia pe mine la munca cu atestatul ala si 0 experienta ?
                                Pe luneta mea sta semnu de la ''naic'' bine lipit

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google