Permis de conducere la...16 ani?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Permis de conducere la...16 ani?

    Exista un proiect de lege, prin care tinerii vor putea obtine permis de conducere la 16 ani, in anumite conditii.
    Care este parerea voastra, in legatura cu acest demers legislativ?

    Tinerii din România vor putea obține permisul de conducere la 16 ani, conform modelului american sau al altor state din vestul Europei.
    27
    Sunt de acord
    14.81%
    4
    Nu sunt de acord
    85.19%
    23

    The poll is expired.

    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

  • #2
    Cand aveam 16 ani mi-am dorit sa se poata lua permisul la 16 ani. Conditiile sa fie insotit de cineva cu experienta si sa conduca masina cu CP putini sunt bune. Sa nu ne trezim ca fiul nu stiu cui conduce un ferrari cu tat-su alaturi. Se mai intampla sa mearga familia la o nunta, conduce copilul care la 16 ani nu a consumat alcool.

    Comment


    • #3
      Sunt de acord dar cu anumite restrictii, ceva de genul sa conduca doar masini cu motoare de cc mica, insotiti, fara circulatie pe autostrada, etc E si un mod de a-si forma deprinderile si a capata ceva experienta pana la varsta majoratului...

      Comment


      • #4
        Parerea mea este ca varsta minima pt. a obtine permis de conducere ar trebui sa fie 25 ani. Sub aceasta varsta copiii/tinerii pot invata sa manevreze o masina, dar nu realizeaza ce se intampla cand apasa mai tare acceleratia. De aia vedem la stirile Pro Tv de la ora 5 nenorociri provocate de copii care au primit cadou de majorat un BMW.

        Comment


        • #5
          Subscriu la ultima parere. In rromanistan unde legea e batjocorita zi de zi, chiar crede cineva ca descurcaretii nu vor face manevre?

          Comment


          • #6
            Nu sunt de acord cu aceasta lege pentru ca mereu la noi vor fi si pustani/beizadele care or sa "uite" sa ia in dreapta pe taticu/mamica pentru ca Romanii nu sunt civilizati in acest sens si uite asa se vor produce numai tragedii !
            Exact de legea asta duceam noi lipsa !!
            sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

            Comment


            • #7
              Cine a propus legea? Ati uitat de aia cu etnobotanicele (EBA...wtf)? Ar mai trebui sa dea liber la posesie mitraliere si tancuri, sa devenim stat african (Somalia). Facem "piraterie". Vin alegerile.....metroul Timisoara - Bucuresti cand este gata? aeroport suspendat, samd.
              Nu este nevoie de lege, oricum nu raspund la 16 ani, sunt trimisi in grija parintilor, daca omoara o baba pe trecerea de pietoni. Cand o sa fie scoli de reeducare, si copii o sa fie ai statului "Norvegian" cu alocatie de 1000euro, atunci OK , poate sa apara si legea cu permisul.
              Last edited by Oti; 13 March 2016, 22:10.
              „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

              Comment


              • #8
                Cat va fi asigurarea rca pentru varsta asta?

                Trimis de pe al meu SM-G355H folosind Tapatalk

                Comment


                • #9
                  Nu sunt de acord deoarece am vazut pe sosele multi copii de 18~19 ani morti in accidente cumplite din cauza excesului de viteza. Trebuie majorata varsta de obtinere a permisului de conducere la 21 de ani nicidecum scazuta.

                  Comment


                  • #10
                    Nu sunt de acord. Cei care au permis de la 18 ani, cat de rebeli erati? Eu mă gândesc cate porcarii făceam cu încă 2-3 baieti in masina si vroiam sa le arat ce bun sunt....m-a ferit Dzeu si bineinteles....nu ma ajuta nici masina (1310 din 85)....
                    Dat fiind faptul ca legile sunt făcute ptr prostime.....copii senatorilor vor merge singuri si daca se intampla ceva, "mortu'i de vina....." Pe lângă faptul ca vor primi cadou la 16 ani o masina mica cu care sa invete sa meargă...gen un m3.....
                    Sunt lucruri pe care le intelegi doar odata cu maturizarea, gen cum se aplica fizica de baza in viata de zi cu zi, cum stapanesti 1 tona jumătate folosindu-te de 3 pedale, 1schimbator, 1 volan si 4 cauciucuri....si cum si când sa le folosesti...eu propun de la minim 21 de ani

                    Si încă ceva....daca omoară pe cineva, cine răspunde? Tasu'? Ca el este minor...
                    Last edited by enc_edy; 13 March 2016, 23:53. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • #11
                      Sa ramana la 18 ani.

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by usr1 View Post
                        Nu sunt de acord deoarece am vazut pe sosele multi copii de 18~19 ani morti in accidente cumplite din cauza excesului de viteza. Trebuie majorata varsta de obtinere a permisului de conducere la 21 de ani nicidecum scazuta.
                        E mult mai bine sa te obisnuiesti cu masina "de mic". Mai degraba devii teribilist cand ti se da masina pe mana la 21 de ani, atunci te crezi mai "tare". Cand esti mai mic si mai ascultator devii mai responsabil. De la 20 de ani incolo incepi sa te simti "barbat" si vrei sa dovedesti cat de "bun" esti. Daca esti indrumat corect e mai sanatos sa poti conduce de la 16 ani. La 16 ani n-ai tupeul de la 20. Aici depinde foarte mult de parintele (sau persoana) care "te educa" intr-ale sofatului. E bine ca TREBUIE sa conduci numai insotit cel putin un an.

                        Trimis de pe al meu SM-G355H folosind Tapatalk

                        Comment


                        • #13
                          Ia mai analizeaza ce ai zis : copiii din ziua de azi, cei la 16 ani, n-au frica de nimic, nu asculta de nimeni. Nu ma aprobi? Stai juma de ora in fata unui liceu ! Oricare !
                          _
                          B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                          sigpic

                          Comment


                          • #14
                            Si tu ai dreptate. Totul tine de educatie.

                            Trimis de pe al meu SM-G355H folosind Tapatalk

                            Comment


                            • #15
                              Sunt alta generatie....cum eram noi la 20-23 de ani sunt ei acum la 16.....
                              In conditiile in care si eu sunt generatia Mc Donalds...(1988)....
                              Eu la 16 ani jucam castelul frunza si conduceam o bicicleta....si tot nu ma simteam responsabil....acum sa le dai masina pe mana, chiar si cu tine in dreapta...
                              pe de alta parte, permis le trebuie? Când avem rata de promovabilitate la BAC de 30%??? Mi se pare ca grabim lucrurile...

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google