Permis Suspendat 30 De Zile

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Permis Suspendat 30 De Zile

    aseara 21.08, dupa o zi fffoarte lunga si grea de munca, ma indreptam spre BUCURESTI(acasa), cum autostrada ma oboseste destul de tare am decis sa o iau pe drumul vechi Drajna-Lehliu, cand am ajuns in acea intersectie de la Lehliu bariera era deja pusa , dar un baiat(MARTOR) foarte amabil dintr-o dubita mi-a facut semn ca ma pot baga si eu in rand, asa ca nu am stat prea mult sa ma gandesc la ce o sa se intample si am intrat, bineinteles i-am multumit... avarie.. toate cele, am zis ca mai dureaza pana se ridica bariera asa ca am oprit motorul, dupa vreo 4-5 minute s-a trezit domnu' "POLITIST" din fata mea sa imi controleze actele(din cate am aflat mai tarziu colega cu care era i-ar fi spus: "uite-l si pe smecherasul din spate cum s-a bagat"), m-a anuntat ca o sa imi retina permisul pentru 30 de zile, dar nu am putut sa ma impac cu ideea ca voi pleca acasa fara permis, i-am spus ca nu o sa semnez nimic pentru ca nu mi se pare normal cum a procedat, asa ca dupa ce s-a ridicat bariera la oprit pe baiatu din spate(cel care mi-a facut semn) cu dubita sa il puna martor, mai apoi eu m-am dus la martor sa stau de vorba cu el , dar politistul a venit dupa mine si fara nici o retinere ia trantit usa si la rugat sa plece, dupa ce ne-am ceratat 20-30 min ca la TV si-a chemat colegii, dar spre surpinderea mea nici lor nu li s-a parut corect cum a procedat colegu lor asa ca ei si-au vazut de treaba mai putin "POLITISTUL" care a fugit repede acasa inainte ca eu sa plec din acel loc, imediat m-am dus la sectia din LEHLIU(doar ca intre timp ia anuntat si pe ei, erau pregatiti ce sa imi spuna), unde la fel de revoltat iese un domn politist si imi spune: daca nu va convine decizia aveti dreptul de a face contestatie, dupa sute de repetari "nu plec de aici fara permis" am decis sa semnez si sa iau acel PV, asa ca l-au sunat pe acest "POLITIST" sa nu mai stea ascuns si sa vina cu PV, inainte de a semna PV a inceput sa imi spuna ca el are multi dusmani in LEHLIU si nu poate ierta pe nimeni, am dreptul de a face contestatie, dar el oricum o sa se apere... tot acest circ a durat cam 3 ore

    din cate am inteles pentru a face contestatie trebuie sa ma duc la LEHLIU dupa la Calarasi, de la 18 ani numai pe drumuri sunt, chiar nu imi permit sa imi iau avocat sau sa umblu prin judecata si alte orase, ma poate sfatui cineva cum sa procedez ? ce sa fac ?



    edit: LUCREZ CA SOFER

    Attached Files
    Last edited by snkkkk; 22 August 2015, 13:59.

  • #2
    Pana la urma sa inteleg ca ai semnat acel PV ?? daca da e mai nasol in instanta.

    Cu acest politist ai mai avut "antecedente" in trecut ?
    Last edited by prometheus; 22 August 2015, 14:08.
    sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

    Comment


    • #3
      DA.. cand a venit politistul la mine i-am spus ca nu o sa semnez nimic, asa ca a luat martor pe baiatul din spate care mi-a facut semn, dupa m-am gandit ca sa nu complic lucrurile hai sa semnez PV, pentru ca eu nu stau la adresa din buletin...

      nu prea am avut probleme cu politia in general, trec destul de des prin Lehliu(doar in trecere), din cate stiu in acest oras toata lumea se cunoaste cu toata lumea
      Last edited by snkkkk; 22 August 2015, 14:22.

      Comment


      • #4
        Foame de politist de comune/sate , trebuia si tu sa-i dai o mica "strangere de mana si loc de Buna-Ziua" si te lasa in pace , daca s-a luat de tine numai pentru simplu fapt ca te-ai bagat in fata aluia la bariera chiar ce e un mare "domn". Repet daca ai semnat PV te agiti aiurea , nu prea ai ce sa mai faci.
        sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

        Comment


        • #5
          Originally posted by snkkkk View Post
          DA.. cand a venit politistul la mine i-am spus ca nu o sa semnez nimic, asa ca a luat martor pe baiatul din spate care mi-a facut semn, dupa m-am gandit ca sa nu complic lucrurile hai sa semnez PV, pentru ca eu nu stau la adresa din buletin...
          PVCC-ul se semneaza, nu asta e problema (prin semnatura se intelege ca s-a luat la cunostinta despre ceea ce a scris politistul in PVCC) ci faptul ca tu nu ai insistat ca politistul sa treaca obiectiunile tale la rubrica "Alte mentiuni", de fapt, agentul de circulatie are obligatia ca, in momentul incheierii procesului verbal, sa aduca la cunostinta contravenientului dreptul de a face obiectiuni cu privire la continutul actului de constatare. Acest lucru conteaza foarte mult in cazul in care se contesta PVCC-ul in instanta.
          Last edited by Cromatic; 22 August 2015, 17:24.

          Comment


          • #6
            Nu il mai speria degeaba, daca semnezi provesul verbal de contraventie nu inseamna ca esti de acord cu ce scrie in el, semnezi ca ai luat la cunostinta de el si ca primesti o copie.
            sigpic
            !

            Comment


            • #7
              In 15 zile contesti proceul verbal.
              Judecatorii sunt in vacanta pana pe 31 august, coada de dosare e lunga, te vor programa mai tarziu, pan atunci ramai cu permisul in buzunar.
              Conteaza ce articol ti-a scris in pvcc ca ai incalcat.
              La judecatorie politia nici nu se prezinta prin reprezentant.
              Sansa ta e sa dai de un judecator cu experienta in condus si care nu suporta militienii prosti (stiu, e pleonasm).
              Altfel, in ce priveste orice situatie legata de bariera, judecatorii nu se complica, o lasa cum a zis militia.
              Daca mai ai concediu de odihna, pastreaza-l pentru eventualitatea ca ramai o luna fara permis.

              Comment


              • #8
                la mine nu exista concediu...

                sigur o sa fac contestatie, daca o sa pierd imi dubleaza cu inca 30 de zile ?

                Comment


                • #9
                  Nu, raman 30 de zile, care se socotesc de cand o sa predai permisul la politie.

                  Comment


                  • #10
                    procesul se poate lungi lejer pe o perioada de vreo 2 ani in caz case face apel, recurs, contestatie in anulare etc... spun din experienta.
                    tot din experienta spun ca de cele mai multe ori juidecatorii au o conventie cu milietienii in cazul pv-urilor facute pentru norma, si anume anuleaza amenda insa mentin masura complementara de suspendare a permisului. stiu, e o idiotenie specific romaneasca.
                    Computer, did we bring batteries?... Computer?...

                    Comment


                    • #11
                      Procesul verbal semnat nu inseamna ca esti si de acord cu contraventia,doar daca specifici la mentiuni ca nu esti de acord cu cele inscrise in procesul verbal,apoi in instanta daca ai retinut nr de imatriculare a celui care te-a lasat sa intri,il vei chema si tu ca martor,pe perioada cat va dura procesul instanta iti va da o foaie cu care mergi si iti ridici permisul,daca la decizia finala si definitiva a instantei vei fi gasit nevinovat si pv-ul anulat vei tine permisul,daca instanta decide ca esti vinovat,vei plati amenda si vei merge sa iti depui si permisul.
                      sigpic
                      Poate pentru lume ești o singură personă,dar
                      pentru o anumită persoană, ești întreaga lume!

                      Comment


                      • #12
                        Mare grija, daca pierzi in instanta, dupa hotararea definitiva a acesteia, ai obligatia sa depui permisul la S.R in termen de 15 zile, altfel perioada de suspendare se majoreaza cu 30 zile plus ca vei merge cu permisul figurand ca suspendat, riscand savarsirea unei infractiuni.
                        Bafta!
                        sigpic
                        !

                        Comment


                        • #13
                          Daca baiatul din spate a semnat ca martor ca ai depasit coloana in stationare e cam nasol. Daca ai semnat tu si la martor si la contravienent s-ar putea sa mai ai o sansa. In instanta se cere proba video sau martor. Asa ceva am patit eu cu un sofer de tir, mi-a facut semn sa trec in fata lui si m-a vazut politia, pana la urma am dat-o la pace fara proces verbal

                          Comment


                          • #14
                            Procesul dureaza in functie de incarcarea instantei. Personal stiu un caz care a depus in oct contestatia, in feb a avut prima infatisare iar decizia s-a dat pe site la sfarsit de aprilie. Publicarea si recomandata cu decizia au venit abia prin iulie. Pe durata procesului si pana la aducerea la cunostinta ai permisul in buzunar. Slabe sanse ca instanta sa iti dea dreptate, proba video sau martorii poti sa ii soliciti tu. Instanta ia de buna constatarea facuta de agent. In cazul de care zic mai sus, petentul a solicitat inregistrarea si cand s-a trimis in instanta, politia avea dreptate. Statistic vorbind, sunt rare cazurile cand politia face PV nejustificat. Aia e. S-a intamplat.

                            Comment


                            • #15
                              Conteaza ce articol ti-a scris in pvcc ca ai incalcat.
                              So ?

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google