Pierdut Servodirectie Dci

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Sal everyone. Sunt nou pe forum. Cam de o luna se aude si la mine un suierat sub farul stang, in zona pompei de la servo-directie. Un artist de la service mi-a spus ca e normal, zgomotul fiind de la motorul electric care actioneaza pompa. E semn ca urmeaza sa-si dea duhul? Directia merge inca f. Bine. Se poate schimba doar motorul, sau se schimba cu pompa cu tot?

    Comment


    • #32
      Lasa pompa in pace nu are nimic asta este un zgomot caracteristic 1.5 Dci

      Comment


      • #33
        Ce defecti!Chiar nu puteau sa puna si ei vasul ala in asa fel sa faca posibila verificarea nivelului de ulei.Nu stiu dar mie mi se pare cam aiurea .Pai ramai fara oloi si tragi de covrig greuceanu si poate cine stie se mai intampla si ceva mai grav.
        Welcome to the Club, We Have Jackets !

        Comment


        • #34
          Nu are ce sa se intimple ceva mai grav decit sa ramai vara servo dar ramai cu directia clasica

          Comment


          • #35
            @florin68: E normal, tiuitul respectiv.
            Cel mai nou proiect auto din România!
            Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

            Comment


            • #36
              Originally posted by zlate58 View Post
              Nu are ce sa se intimple ceva mai grav decit sa ramai vara servo dar ramai cu directia clasica
              Te-ai gandit la scenariul ala ca meri cu 100km/h si intr-o curba ti se duce directia. Sa vad ce faci atunci ca la viteza aia poate nu reactionezi asa de repede, si fain stalpul din fata ta sau admiri peisajul direct din campie.
              I HAVE A !sigpic
              fara linkuri externe in semnatura

              Comment


              • #37
                Sunt foarte mici sansele sa se intampla asa ceva.
                Cel mai nou proiect auto din România!
                Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                Comment


                • #38
                  Nici nu am zis ca sansele iss la 99% dar sunt sanse. Eu am patit anul trecut cu solenza intr-o curba am ramas fara servo, dar viteza a fost mica si am tras cu forta. Am oprit motorul am lasat 5 min si dupa aia nu a mai facut chestia aia. M-am uitat la nivelul uleiului si totul era ok. Inca nici acum nu stiu ce s-a intamplat, presupun ca a primit aer.
                  I HAVE A !sigpic
                  fara linkuri externe in semnatura

                  Comment


                  • #39
                    Tiuit, e cel mai corect termen. Parca ar fi vreo 4 bondari ascunsi sub farul stang. De ce la unele se aude si la altele nu ? Cat de normal poate fi ? Sa fie ceva legat de nivelul lichidului ?

                    Comment


                    • #40
                      ca tot e vorba de servodirectie

                      de ce nu mai revine volanul pe pozitia normala dupa viraj?
                      sigpic

                      Comment


                      • #41
                        Bogdan_1984 : O cauza ar fi bracajul. Daca unghiul de atac al rotilor e deschis, dupa viraj aduci volanul inapoi cu mana, ca singur nu revine. Ai luat vreo groapa cumva?

                        Comment


                        • #42
                          Asta se intampla cuiva cunoscut. Masina are in jur de 98000 km. Si imi spunea ca volanul nu revine la pozitia normala dupa viraj.
                          sigpic

                          Comment


                          • #43
                            Scuze dace e off-topic dar am si eu ceva probleme cu servo...Azidimineata am observat la senzorul acela de servo ce e pe conducta de servo ca e umed si nivelul e scazut de lichid.E grava problema? Il mai las pina la revizie?Cam 1000 km?
                            loganul meu benzinar 1,4

                            Comment


                            • #44
                              Fuga la service

                              Comment


                              • #45
                                Nu mai astepta inca 1.000 km, n-are rost si e riscant.
                                Cel mai nou proiect auto din România!
                                Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google