Pierdut Servodirectie Dci

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    putine lamuriri ,

    Originally posted by Omega View Post
    Andrei, daca nu esti mecanic, nu-ti mai da cu parerea! Habar n-ai! Cum dracu sa pierzi directia manuala daca ai pierdut-o pe cea hidraulica? Pune mana pe cheie, demonteaza o directie asistata, monteaz-o la loc (si sa fie si functionala!) apoi sa-ti dai cu parerea! Mai vorbim dupa ce iti completezi cunostintele teoretice cu cele practice.
    NU pierzi, dar tragi de volan, mai abitir ca la un tractor!!! Cine a incercat sa vireze rotile cu motorul, oprit a realizat ce inseamna sa nu ai servodirectie.DECI la o viteza de rulare mare a masini, nu mai ai indeminare ca nu ai forta necesara sa tragi de volan, DECI POTI FACE UN ACCIDENT, ca nu te feresti, la timp de o masina sau nu poti ocoli un obstacol.La unele masini, facute pe alte meleaguri, nu de romani scrie negru pe alb sa nu tii rotile bracate la maxim mai mult de 5 secunde.
    Plus la Dacia Logan, pompa este actionata electric si nu mecanic, concluzia este una simpla si singulara.
    PLus daca ai roti mult mai late decat scrie in cartea tehnica, forta necesara este si mai mare, mult mai mare fara servo.SERVO de fapt amplifica forta mainilor noastre, la fel ca si la frina, vezi masinile facute de RENAULT, la care pedala trebuie doar "MINGIIATA", nu apasata.

    Comment


    • #62
      salutare,
      am si eu o problema; la loganul meu cu servodirectie imi este greu sa o controlez cand am peste 140. este instabila directia, se misca foarte usor volanul, adica groaznic de usor; probabil pt ca nu este servodirectie asistata. imi pun intrebarea : daca o dezactivez si merg fara servo nu ar fi mai bine? cum se poate face acest lucru si daca este daunator masinii?

      Comment


      • #63
        de dezactivat nu ai ce sa dezactivezi , sa dai jos cureaua de accesorii? nu se mai invarte pompa dar nu se mai invarte nici alternatorul , e normal la viteza asta ca la cea mai mica miscare de volan auto sa isi devieze brusc traiectoria. Solutii de dezactivare sunt , da un anunt la busa cu schimb directie asistata cu directie mecanica, e vorba e caseta si coloana volan de pe un ambiance si sa vezi ce de doritori apar, altii umbla prin dezmembrari sa-si "tuneze " ambiance- urile cu un servo si tu vrei sa-l dezactivezi...get real!
        Pain brings out the truth in us all...
        ...how much truth can you stand?

        Comment


        • #64
          baga o suspensie sport si se va schimba radical....si niste cauciucuri mai late

          Comment


          • #65
            sa inteleg ca daca pun suspensie sport la 150 nu mai danseaza pe sosea? adica directia va fi stabila? am citit pe acest forum la suspensii ca unii le-au schimbat; eu inteleg ca arata mai bine dar pe mine ma intereseaza de la 130 in sus daca este stabila si ma gandeam ca un rol il are si servodirectia supersensibila; bine ca la cat costa masina nu tre sa ai pretentii sa mearga brici peste 130, ca daca vrei stabilitate dai banu si gata da eu cam vreau sa am si bici si sa pocneasca; deci sa inteleg ca suspensia ar rezolva din miscarile necontrolate ale masinii.

            Comment


            • #66
              Originally posted by ducusor View Post
              salutare,
              am si eu o problema; la loganul meu cu servodirectie imi este greu sa o controlez cand am peste 140. este instabila directia, se misca foarte usor volanul, adica groaznic de usor; probabil pt ca nu este servodirectie asistata. imi pun intrebarea : daca o dezactivez si merg fara servo nu ar fi mai bine? cum se poate face acest lucru si daca este daunator masinii?
              stai calm ca si fara servo la viteza aia tot usor se va misca...problema va fi cand vei vrea sa parchezi....
              Stai calm,si nu modifica nimic.
              Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

              Comment


              • #67
                Daca ai servo cu motoras electric poti scoate siguranta sa incerci,te uiti pe capac si are un volan desenat.Dar nu te sfatui.

                Comment


                • #68
                  Originally posted by ducusor View Post
                  salutare,
                  am si eu o problema; la loganul meu cu servodirectie imi este greu sa o controlez cand am peste 140. este instabila directia, se misca foarte usor volanul, adica groaznic de usor; probabil pt ca nu este servodirectie asistata. imi pun intrebarea : daca o dezactivez si merg fara servo nu ar fi mai bine? cum se poate face acest lucru si daca este daunator masinii?



                  loganul dupa 130 devine instabil.directia se face fleasca .asta e si nu prea ai ce face.asa e facut . cum ziceau unii de mai sus un remediu ar fi sa schimbi suspensia.
                  Welcome to the Club, We Have Jackets !

                  Comment


                  • #69
                    sincer va spun...vad ca multi isi pun intrebari aici....eu am un logan 1.5 65cp din 2006 septembrie si pana n prezent are 189000 km in afara de consumabile,2 rulmenti pe fata,2 pivoti,2 capete e bara nu i am facut nik....si merge si acum super....eu unul sunt foarte multumit,drept urmare anul trecut in decembrie mi am mai luat unul 1.5dci 85cp.pana acum are 57700km...tot la fel fara nici o problema......si la ambele nu mi s-a parut nik ciudat la directie sau orice altceva legat de tinuta de drum

                    apropo de instabilitatea....da inradevar la miscari bruste la viteze mari,devine instabila...dar daca stii sa o conduci lin pe drum n ai absolut nici o problema.
                    Last edited by Rar3s.; 18 October 2009, 12:13. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • #70
                      Sal....un mic ajutor am un logan papuk dci 70 cp 2008 chel ca si echipare,cum fac sa-i pun servo,tare rau este cand fac parcari zici ca am tractor......

                      Comment


                      • #71
                        salutare
                        am si eu un logan dci 1.5 care merge si nu merge servo pompa adica daca las sa se stinga toate beacele de la bord nu mai merge servo directia daca ii dau la automat direct merge care este spilul si de ce??????????
                        puteti sa imi dati mesaj si pe privat c_b_ccr@yahoo.com si nu am decat 200000 km e de la firma la care lucrez

                        Originally posted by ducusor View Post
                        sa inteleg ca daca pun suspensie sport la 150 nu mai danseaza pe sosea? adica directia va fi stabila? am citit pe acest forum la suspensii ca unii le-au schimbat; eu inteleg ca arata mai bine dar pe mine ma intereseaza de la 130 in sus daca este stabila si ma gandeam ca un rol il are si servodirectia supersensibila; bine ca la cat costa masina nu tre sa ai pretentii sa mearga brici peste 130, ca daca vrei stabilitate dai banu si gata da eu cam vreau sa am si bici si sa pocneasca; deci sa inteleg ca suspensia ar rezolva din miscarile necontrolate ale masinii.
                        in primul rand masina nu este proiectata sa mergi la 130 sau 160 cat tine ea tre sa mergi la 100 110 cat sa o poti controla tu pe ea
                        Last edited by c_b_ccr; 18 January 2010, 21:15. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • #72
                          Cum se manifesta o pompa de servodirectie la Dci care e pe "duca" ? se semnalmente apar? De curand la mine au inceput sa se auda la parcari niste zgomote la virarea volanului ca si cand ai desface niste suruburi ruginite, sau ca si cum ai deschide o poarta metalica,ori o usa care nu e unsa cu vaselina., dar evident pastrand proportiile.

                          Comment


                          • #73
                            spuneti-mi si mie unde e siguranta de la servo ca nu o vad pe capac -70cp

                            Comment


                            • #74
                              Siguranta nr 24 e de la servodirectie.
                              Attached Files
                              INTALNIRE LOGAN CLUB CALARASI DUMINICA ORA 15

                              Comment


                              • #75
                                @Fane - fix urmatoarea si mai este una in cutia de la motor
                                Mai este mult pana departe ...sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google