Piese OEM (Origine) Sau Aftermarket - Discutie, Pareri

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Piese OEM (Origine) Sau Aftermarket - Discutie, Pareri

    Va salut cu respect, confrati de Logan
    Dupa aproximativ 30minute de cautat pe forum un thread similar - negasind, am decis sa deschid eu unul, pt ca personal am niste intrebari referitoare la diferentele / avantajele / dezavantajele dintre piesele de origine si cele aftermarket (a se intelege aici - nu contrafacute, ci produse de alt producator decat in cazul celor OEM / de origine)


    De ce acest thread?
    -aparent cele de origine pot fi contrafacute / sunt contrafacute intr-o veselie - este un thread pe forum fix despre asta
    -am auzit (din "folclor") cum ca piesele aftermarket pot fi chiar mai bune calitativ decat cele de origine - sau mai proaste, depinde de firma aleasa.
    -Sunt curios ce producatori fac piese premium aftermarket (Bosch ? Ina ? Contitech?) si care sunt producatorii de evitat?

    Orice alta sugestie utila oferita in cadrul acestui thread e binevenita.

    Eu personal trebuie sa-mi iau un kit de distributie si m-am lovit de acest "fenomen". Cand a fost vorba de revizie, am ales simplu "Mann" - pt ca le stiam notorietatea si calitatea (sau sper ca stiam, vom vedea)


    Multumesc frumos

  • #2
    Originally posted by AlexCuLogan View Post
    ...si care sunt producatorii de evitat?
    Asam / Conex, Breckner, Master-Sport etc.
    Pe ultimele 2 chiar daca scrie "made in Germany", sunt Ciaina all the way...DE EVITAT!

    Comment


    • #3
      ASAM nu e firma romaneasca? Parca asa stiam. Ma rog, asta nu o scuteste de aparitia pe lista "de evitat", insa am vazut ca e destul de populara pe magazinele de vanzare piese auto & bazarurile de profil.

      Multumesc de post.

      Mentionez ca in prezent caut sa schimb distributia pt bolidul meu (1.6 MPI 8v)
      Recomandari de genul ?

      Comment


      • #4
        Daca vrei sa mergi la sigur pe origine, la preturi decente, ia de la @planetara sau de la piesenet.ro.
        Ambii vând piese de origine 100%, fără risc "de intepare".

        Comment


        • #5
          Apropo de breckner, si-a luat un coleg un releu de frana de picior. L-a montat, si functioneaza pe invers: calca frana se sting becurile, ia piciorul de pe frana se aprind becurile

          Comment


          • #6
            Poate a inversat el ceva la montaj.

            Comment


            • #7
              Nu stiu ce au montat, dar ideea ca s-au chinuit azi doua ore sa-l faca sa mearga. L-au testat si aparat de masurare a tensiunii, n-a fost chip sa-l faca sa mearga.

              Comment


              • #8
                Eu am avut filtru de polen marca Breckner si am fost foarte multumit de el .
                sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                Comment


                • #9
                  S-a notat, deci de evitat cele de mai sus, mai ales Breckner (ah, cotiera mea....sa nu te rupi!)
                  Si topul producatorilor de luat in calcul (in afara de piese / accesorii de origine) ar putea fi completat de ... ?

                  Comment


                  • #10
                    Ferodo, brembo, Monroe, Moog, am eu pe masina...
                    Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                    Comment


                    • #11
                      @einstein1984 - Multumesc

                      Incep sa cred ca e prea generala intrebarea mea. Probabil exista firme specializate pe anumite tipuri de piesa.
                      Brembo & ATE - ma gandesc ca sunt "the best" in ceea ce priveste franele

                      Probabil o divizare si specificare concreta nu ar strica, ma gandesc?

                      Comment


                      • #12
                        Am placute ferodo si discuri brembo. Invers am inteles ca nu e bine. ATE nu ma bag si nu cred ca pot fi mult peste ce face ferodo si brembo.
                        Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                        Comment


                        • #13
                          ATE da solutia completa pentru sistemul de franare fara batai de cap.

                          Brembo si Ferodo dau doar bucati bune din sistemul de franare. Luate pe complet solutiile Bremobo si Ferodo sunt inferioare ATE. Luate pe bucati alese pe spranceana sunt peste.
                          Last edited by madhorsefuzzy; 10 June 2015, 19:11.

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Anulare DPF
                          Politica de Securitate Google