Piese Schimbate Pe Garantie

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    La fel trepideaza si la mine la plecare de pe loc,mers in coloana(cand se incalzeste) si "Bonus" cand masina este incarcata,respectiv 4 persoane + bagaj e JALE! ! !
    Am facut deja 3 vizite la service pe aceasta tema....le-am propus o proba de drum (aglomerat ) si nu vor
    Din ce am discutat(neoficial) cu inginerii de prin service, problema este cunoscuta de Dacia.
    Niciodata nu te certa cu un idiotu.Te aduce la nivelul lui si te bate prin experienta!!!

    Comment


    • #92
      Iti dai seama, ca cei de la Dacia, stiu ca au probleme, dar prefera politica pumnului in gura, clientul este de vina, clientul plateste. Degeaba ai garantie, daca nu te poti folosi de ea.

      Comment


      • #93
        cum poti sa zici ca nu beneficiezi de garantie, cand daca citesti 5 posturi mai sus observi urmatoarele schimbate gratis:

        "Sandero Stepway 2 dci 90-06 2013(68k km) Inlocuit:Bascula dr,bloc lumini,tubulatura -admisie,maneta schinbator viteze(se rosese cusatura,hiba inca de la megane 2)
        Urmeaza schimb furtun intercooler-tubulatura admisie(intercooler murdar de vapori de ulei) si probabil scaun sofer,azi l-am simtit ca se misca spatarul mai tare.
        ". Doamne cate unii ...

        Eu am reglat o usa pe garantie, am desfundat de 2 ori spritiera spate pe garantie, s-a reglat tubulatura de aer si am schimbat 2 garnituri de chiuloasa tot pe garantie. Cum adica nu beneficiezi de ea? Poate sunt unele reprezentante mai nesimtite (vezi cazul lui Oti).

        Sa mai dau exemple de aici?

        1.Planseu fals podea sofer(poristiren)
        2.Tubulatura intercooler
        3.Vopsit capota,cadru porbagaj,usi dr fata+spate
        4.Schimbat culise geamuri electrice fara (prima data au gresat,fara rezultat)
        5.Reglaj faruri
        __________________
        Am schimbat volanul dupa trei ani,a inceput materialul sa se basice,parca erau arsuri pe piele.

        inlocuit kit ambreaj la 30000km, plus reglaj far stanga parca, ca avea un o ureche rupta

        ETC
        Sa inteleg ca thread-ul asta e degeaba. Dau toti exemple de piese schimbate, dar defapt ei viseaza ca deh...dupa unii garantia e vrajeala.
        Last edited by pilifida; 13 November 2015, 13:23.
        sigpic

        Comment


        • #94
          Greu se schimba pe garantie prin Bucuresti. Poate la Sibiu, se misca mai usor lucrurile.

          Comment


          • #95
            [QUOTE=bobbyred;1693058
            Am facut deja 3 vizite la service pe aceasta tema....le-am propus o proba de drum (aglomerat ) si nu vor
            [/QUOTE]


            pilifida, bobbyred a zis clar aici ca nu vor sa observe problema. Cum a zis si aris86, in Bucuresti se rezolva mai greu problemele pe garantie. Cazul meu, rugina la capota, pentru care am asteptat o luna ca sa intre masina in service, dupa ce am facut reclamatie la ANPC. Sau cu chederele, nu le-au schimbat, e normal sa rugineasca acea insertie de metal...o sa ii dau cu WD40 si aia e.

            Comment


            • #96
              Nu da cu WD40, ataca cauciucul, eu am dat cu spray ceara, le lasi cam 3-4ore sa se usuce, ea devine cleioasa, dupa , le montezi la loc. Cauta un loc unde poti sa le intinzi una langa alta, la soare (o scandura). Bafta!
              ps
              ceara foloseste ca solvent alcool.

              Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
              Last edited by Oti; 13 November 2015, 15:02.
              „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

              Comment


              • #97
                Si daca reprezentanta nu e cooperanta, nu inteleg de ce nu mergeti altundeva. In caz ca pana la urma reusiti sa ii obligati sa va faca "lucrarea", riscati sa fie facuta de mantuiala, doar de ciuda. E un risc si asta
                sigpic

                Comment


                • #98
                  Asa e, cand munceste in ciuda, e mai rau fata de cand greseste.

                  Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
                  „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                  Comment


                  • #99
                    Originally posted by pilifida View Post
                    Si daca reprezentanta nu e cooperanta, nu inteleg de ce nu mergeti altundeva. In caz ca pana la urma reusiti sa ii obligati sa va faca "lucrarea", riscati sa fie facuta de mantuiala, doar de ciuda. E un risc si asta
                    Am fost la 2 reprezentante. Am primit acelasi raspuns (referitor la chedere).

                    Comment


                    • Originally posted by pilifida View Post
                      cum poti sa zici ca nu beneficiezi de garantie, cand daca citesti 5 posturi mai sus observi urmatoarele schimbate gratis:

                      "Sandero Stepway 2 dci 90-06 2013(68k km) Inlocuit:Bascula dr,bloc lumini,tubulatura -admisie,maneta schinbator viteze(se rosese cusatura,hiba inca de la megane 2)
                      Urmeaza schimb furtun intercooler-tubulatura admisie(intercooler murdar de vapori de ulei) si probabil scaun sofer,azi l-am simtit ca se misca spatarul mai tare.
                      ". Doamne cate unii ...

                      Eu am reglat o usa pe garantie, am desfundat de 2 ori spritiera spate pe garantie, s-a reglat tubulatura de aer si am schimbat 2 garnituri de chiuloasa tot pe garantie. Cum adica nu beneficiezi de ea? Poate sunt unele reprezentante mai nesimtite (vezi cazul lui Oti).

                      Sa mai dau exemple de aici?

                      1.Planseu fals podea sofer(poristiren)
                      2.Tubulatura intercooler
                      3.Vopsit capota,cadru porbagaj,usi dr fata+spate
                      4.Schimbat culise geamuri electrice fara (prima data au gresat,fara rezultat)
                      5.Reglaj faruri
                      __________________
                      Am schimbat volanul dupa trei ani,a inceput materialul sa se basice,parca erau arsuri pe piele.

                      inlocuit kit ambreaj la 30000km, plus reglaj far stanga parca, ca avea un o ureche rupta

                      ETC
                      Sa inteleg ca thread-ul asta e degeaba. Dau toti exemple de piese schimbate, dar defapt ei viseaza ca deh...dupa unii garantia e vrajeala.

                      Aici sunt si eu,cu cele 5 ! !


                      Crs. Sandel

                      Sincer nu am avut timp de eiiii,sti bine ce ravagii am facut in Sud , abia ii astept la cotitura, eu am copii dupa comanda deschisa si sesizarea mea (prima ramane in observatie,a doaua nu este prezent ).
                      In ultima vreme am mers mai mult "incarcat" cu persoane si am obs.acest fenomen nou.
                      Last edited by bobbyred; 14 November 2015, 00:17.
                      Niciodata nu te certa cu un idiotu.Te aduce la nivelul lui si te bate prin experienta!!!

                      Comment


                      • Originally posted by Oti View Post
                        Nu da cu WD40, ataca cauciucul, eu am dat cu spray ceara, le lasi cam 3-4ore sa se usuce, ea devine cleioasa, dupa , le montezi la loc. Cauta un loc unde poti sa le intinzi una langa alta, la soare (o scandura). Bafta!
                        ps
                        ceara foloseste ca solvent alcool.
                        Mersi! Cred ca ar fi utile si vaselina si oil silic de la mafra. Pe acestea le am la indemana.

                        Comment


                        • Am uitat cel mai imp lucru - logic, se pulverizeaza in canalul chederului.
                          „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                          Comment


                          • Cu ambreiajul a mai avut cineva probleme ?

                            La mine a fost inlocuit la 24.000km din cauza ca trepida masina la plecarea de pe loc.
                            Acum, la 44.000km.... iar se manifesta in acelasi mod.
                            Am mers in service, s-a constatat, si mi s-a spus ca ambreiajul nu face obiectul garantiei...
                            Am sunat la vocea clientului, si dupa 2 zile am primit raspuns... ambreiajul nu face obiectul garantiei, DAR, imi pot face o programare in service pentru demontare cutie de viteze si constatare defectiune. Daca este defect de fabricatie... platesc ei... daca nu... platesc eu...
                            Le-am spus ca a mai fost inlocuit odata ambreiajul pe garantie si nu isi explicau cum...
                            I-am rugat sa verifice si sa ma sune cu un raspuns la intrebarea... "Daca nu face obiectul garantiei de ce mi-a fost inlocuit la 24.000 km?"
                            Astept raspuns .

                            Nu mai pot edita postul...
                            In carnetul de garantie scrie ca ambreiajul nu face obiectul garantiei... .
                            Last edited by Daniel2Fast; 24 November 2015, 11:12. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • Vrajala by Dacia.....stiu de aceasta problema dar nu au ce sa faca....cumpara un Luk si scapa de problema.
                              Detalii privat.
                              Niciodata nu te certa cu un idiotu.Te aduce la nivelul lui si te bate prin experienta!!!

                              Comment


                              • Cred ca asa o sa procedez pana la urma.
                                Am intrebat la service... doar manopera pentru demontare si montare ar fi undeva la 450-500 de lei..
                                Cu banii astia montez ambreiaj nou.
                                Mie mi-a zis un coleg ca si cele de la SACHS ar fi foarte bune...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google