Placute de frana

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • S-au scumpit de anul trecut, cele mai ieftine sunt acum 106 lei, cele mai scumpe 139 lei, alea pentru MCV si VAN.

    Comment


    • Originally posted by Octavian View Post
      Interesant, am verificat si eu, la mine e Ferodo 182 (am gresit cu 142), care e diferenta ?? ))
      Care e faza cu placuta din imagine ? Ferodo sau TRW ?

      Avand in vedere lipsa placutei anti-vibratii...este un Ferodo

      Comment


      • Originally posted by ParuLuScorilo View Post
        Din sondaj lipsesc minunatele placute Motrio, o alegere isteata! recomandate si montate cu caldura in reprezentanta Dacia. E drept ca franeaza prost, dar scartaie atat de tare, incat te aude de departe gorobetele din drum si se da la o parte.
        Sunt slabute placutele Motrio. Le am si eu de un an si franarea este mai slaba decat cu placutele originale.

        Nici eu nu sunt multumit de ele. Partea buna e ca la mine nu scartaie.
        Logan GPL 1.4

        Comment


        • Am schimbat acum cateva zile placutele originale Ferodo 182 care au tinut 33.000 km cu altele tot de origine.
          Cel putin asa sper, pentru ca lipsesc niste bucatele mici din ele (poza 4)!
          In ultima perioada aparuse si un scartait enervant la viteza mica si in curbe. Era vorba de una dintre tablitele din etrieri care atingea discul.
          Cum placutele noi au venit fara tablite si doar cu cate un surub (ca da faliment Renault daca pune 4 suruburi si patru tablite nenorocite in cutie) problema s-a rezolvat prin ciocanirea tablitelor vechi, operatie complexa care necesita vaste cunostinte de inginerie mecanica!
          Deocamdata noile placute nu scartaie, nu chitaie, nu miauna - decat daca lovesc o pisica!
          A... si am simtit ca am frane cam dupa 90km!
          Attached Files

          Comment


          • @ UrsBrun , placutele acestea noi , au fost cumparate de la reprezentanta Dacia sau de la vreun magazin si la ce pret ?

            Comment


            • Au fost cumparate in vara anului trecut cu 110 lei dar nu am avut incredere sa-l las Dorel-ul din Dacia Service sa le monteze. Asta dupa ce mi-a spus ca nu schimba uleiul de servo, "pt ca nu se face, doar se completareza, nu l-a ma schimbat la nimeni pana acum..." si nu este sigur cum se face!

              Placutele... au venit si cu senzor de uzura pe care nu am avut unde sa-l bag
              Acum am cam 200 de km cu ele si sunt din ce in ce mai bune!

              Din reprezentanta am luat piese doar la prima revizie (care m-a costat cat urmatoarele doua la un loc) si de atunci cumpar singur dar de origine.
              De exemplu, acum un filtru de aer la reprezentanta este peste 60 de lei, online 40. O diferenta de "doar 30%" pentru acelasi reper!
              Nu mai zic de jante, curele si altele la care au adaos si de 100% - si vorbim de piese de origine, nu aftermarket!
              Pana acum am folosit ca magazine DaciaShop, PieseNet, CarFrance si unul mic pt. ulei pe care l-am uitat.

              Comment


              • si ai incredere in piesele "online" ?!
                cred ca placutele le voi schimba la dacoserv. vad ca au oferta la 220 lei set 4 placute frana fata +manopera

                Comment


                • piesenet si daciashop au cu certitudine piese originale si nu contrafacute, desi eu n-as merge pe echiparea originala a masinii ca si producatori
                  Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                  Comment


                  • De la magazinele astea, DA!
                    De la altele, sincer nu as risca sa cumpar. Exista bineinteles si altii plus importatori, retele mari de distributie dar - personal - cand gasesc un lucru bun (la magazine ma refer), nu il schimb.
                    Si cum in 5 ani nu m-au dezamagit...

                    Deocamdata nu am vrut mai mult de la masinuta, asa ca am ramas la piesele de origine. Si-au facut treaba si am fost multumit.
                    Cand va trebui sa schimb discurile insa, o sa trec la ventilate (probabil Brembo Max) cu placutele aferente.

                    Comment


                    • Originally posted by 827sam View Post
                      piesenet si daciashop au cu certitudine piese originale si nu contrafacute, desi eu n-as merge pe echiparea originala a masinii ca si producatori
                      si crezi ca ai iesi mai ieftin decat cu oferta ? aici e cuprinsa si manopera.

                      Comment


                      • Ia vezi? Iesi mai bine?
                        Si daca aduni toate operatiunile necesare la o revizie, vezi ca "oferta" e o mare teapa!

                        90-130 lei placutele + 45 manopera
                        60 bujiile Denso TT + 35 manopera (stranse la cuplu nu ad'labam)
                        Totul cu factura si TVA inclus!

                        In service-ul unde am schimbat placutele, au refuzat (si bine au facut) sa-mi schimbe bujiile pentru ca nu aveau autorizatie RAR pentru asta.
                        In reteaua Dacia, orice Dorel se baga sa faca orice si daca nu iese, se strang cativa in jurul masinii sa-si dea cu parerea. Si vorbesc de chestii simple cum ar fi schimbatul antigelului, lichidului de frana+aerisire in X sau al uleiului de servo.
                        Nu stiu daca stiu sa citeasca, dar manualul ala de sevice sigur nu l-au citit.
                        Sau poate nu i-am intalnit eu pe aia "cititi'!
                        Last edited by UrsBrun; 19 April 2013, 17:15.

                        Comment


                        • Asa ca idee, piesele de origine au eticheta acum alba cu negru, nu mai exista piese cu etichete galben-gri.
                          Ce zici sunt de origine placutele tale?

                          Comment


                          • NeaJiji, au chinezii s turcii hartie si cerneala de toate culorile, stai linistit. @UrsBrun ,827sam: va rog, nu-mi sariti in cap, dar da-ti-mi si mie o explicatie care sa ma convinga: de unde sunteti voi atat de siguri ca la magazinele pomenite piesele sunt "de origine"?

                            Comment


                            • Am scris deja ca placutele au fost cumparate vara trecuta, deci exista toate sansele sa fie produse chiar in 2011 daca nu la inceputul lui 2012.
                              Increderea se castiga in timp, cumperi un filtru si vezi ca e identic cu cel din service, niste becuri, garnituri... prostii din astea. Pe urma treci la placute, discuri, distributii.
                              Intre timp, cauti pe forumuri pareri despre magazinele respective, judeci singur, tragi concluzii...
                              Ai gasit pe cineva sa se planga de piese contrafacute luate de la Dacia Shop, de exemplu?

                              Acum, dupa 4 ani de revizii in reteaua Dacia (ca acum 2 ani inca era obligatoriu sa le faci la ei, ca sa-ti pastrezi garantia) filtrele veneau in pungi gata desfacute, mai ca ma rugau sa le las bidoanele goale de ELF (de ce oare), la cei care schimbau placute nu am vazut sa fie scoase din cutii sigilate, adica sa traga nea Caisa de cutie sa o rupa, asa ca increderea mea in produsele de "origine" din service tinde spre 0.
                              Plus ca primesti (la placute) ce au atunci in stoc, nu ce vrei tu.
                              La pompele de apa la fel, de curele nu mai zic. Poate doar rolele sa fie aceleasi tot timpul.
                              Nu le fac reclama magazinelor respective, este strict parerea mea, nu vreau sa conving pe nimeni de nimic, dar nici nu vreau sa platesc cu 50% mai mult pentru niste consumabile sau piese, doar pentru ca le iau dintr-o cladire pe care scrie mare, cu albastru, Dacia!

                              Comment


                              • Salut,mi-am montat si eu o pereche de placute ferodo FDB 845 si dupa prima suta de km pot spune urm.,scartaie dar fata de ATE-urile pe care le-am avut ptr 14 mii de km anterior pot spune k opresc mormanul de table mai eficient,revin cu pareri .

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google