PLAYER..finalii Arsi!??!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • PLAYER..finalii Arsi!??!

    Buna ziua si va rog sa ma scuzati daca nu am postat unde trebuie.
    Am si eu o problema..fenomen, si sper sa ma ajutati.
    De vrea 5 zile nu-mi mai functioneaza playerul, defapt el se aprinde, butoanele merg, afiseaza bine, cd'ul intra, deci totul e ok..NUMAI CA nu se aude nimic in boxe
    MENTIONEZ:
    am 2 boxe in usile din fata, 2 boxe in usile din spate, si alte 2 boxe in plafonul din spate. Cele din usile din spate sunt legate in PARALEL cu cele din plafonul din spate!
    DETALII:
    uite datele despre sistem:

    usile fata si spate (4 boxe):
    Difuzoare dual cone
    diametru: 13 cm
    putere 25W RMS (130W max)
    impedanta: 4 Ohm
    raspuns in frecventa 50-20000 Hz
    sensibilitate (1W/1m): 89dB
    membrana din polipropilena

    plafonul spate (2 boxe):
    difuzoare pe 2 cai
    dimensiune 6 x 9" (15x23cm)
    putere: 40W RMS (240W max)
    impedanta: 4 Ohm
    SPL: 92 dB
    raspuns in frecventa: 28 - 26.000 Hz
    diametru tweeter: 57,0 mm
    impedanta 4 ohmi

    PLAYER JVC:
    Radio CD/MP3 Player
    tuner radio cu RDS
    intrare auxiliara frontala
    panou frontal detasabil
    iluminare taste - rosu
    iluminare display - albastru
    putere: 4x50W Max
    convertor DAC pe 24 biti
    1 pereche de preout-uri (2.5V)
    control Loudness
    cEQ - custom EQ, 6 setari presetate
    IMPEDATANA 4-8 ohm

    Un coleg mi-a explicat ca mi s-au ars finalii
    Cum rezolv problema? Cat costa problema?.. Si unde l-as putea face (BUCURESTI-MILITARI zona unde stau)
    Va multumesc anticipat!..

  • #2
    Pai trebuie demontat si ii poti masura tu, ori il duci la un atelier. Iti arata ceva ca merge sunetul ? (un vu-metru ceva), buton ce "mute" nu ai ? iesire de casti ? Intai mai butoneaza la el pana sa il desfaci.

    Comment


    • #3
      Auzi, mai intai de asta ai incercat sa faci o proba cu playerul pe alta masina ? Daca nu scoate niciun fel de sunet atunci probabil s-au ars finalii.
      9! 9! 9!
      sigpic

      Comment


      • #4
        m-am jucat destul la el. L-am resetat de cateva ori; i-am scos mufa din spate; o borna de la baterie.. nimic! El functioneaza..afiseaza bine, controalele merg...sunt convins ca s-au ars finalii.
        Sfaturi...cat ma costa...si unde..

        Comment


        • #5
          Incearca la conex de pe maica domnului, s-ar putea sa te ajute.

          Dar, iti spun ca aceeasi problema am avut-o si eu, deodata boxele nu mai primeau semnal, am resetat, am inchis, l-a luat dracu de player si inclinam sa cred ca sunt finalii arsi. Pana cand un baiat destept a zis, ia haide ma sa vedem daca-l punem pe alta masina se-aude sau nu. Sa vezi si sa nu crezi, in alta masina se-auzea. Am luat boxele la puricat si sincer n-am facut decat sa scot papucii de la boxele de pe fata, i-am pus la loc, am facut proba si ghici ce ? Mergea de mama focului!
          9! 9! 9!
          sigpic

          Comment


          • #6
            nu stiu ce sa zic, la mine tot sistemul este nou.
            un coleg de pe *********, mi-a spus in felul urmator

            "Cu toate ca a mers cateva luni chiar aceea este problema, le-ai legat in paralel, 2ohmi inseamna mult, adica finalul este solicitat inca odata mai mult, la inca un difuzor ar insemna 1,3 ohmi adica se poate arde instantaneu. Pentru o iesire pe minim 4 ohmi poti pune doua difuzoare in paralel de minim 8 ohmi. Finalul costa in jur de 25 de lei iar mana de lucru cam inca pe atat, bineanteles daca nu mai are si altceva."

            Din ce am inteles de la ei, s-au ars finalii pentru ca erau solicitati din cauza ca am legat in paralel boxele din usile din spate cu cele din plafonul din spate. O sa verific ce mi-ai scris mai sus dar..slabe sanse. Stii cumva cat m-ar costa? Adica nu vrea sa ma coste mai mult decat playerul..

            Comment


            • #7
              Serios nu stiu cat te-ar putea costa ... Trebuie diagnosticat de un electronist si-apoi sa-ti spuna ce trebuie, cum si cat!
              Da-le un telefon la cei de-acolo sau poate cineva mai priceput de-aici sa te poata ajuta.
              9! 9! 9!
              sigpic

              Comment


              • #8
                ma da cine va invata pe voi sa puneti boxele in paralel??daca vrei mai multe pun statie....mai mult ca sigur ai ars finalii....k tu in loc sa-i dai 4 ohmi l-ai stresat cu 2 ohmi...da totusi boxele fata ar trebui sa mearga daca tu zici ca ai pus 4 boxe pe spate..oricum cel mai bine un electronist stie ce e de facut...si pe viitor pune o statie pt boxe si nu vei fi dezamagit
                low....&.....slow

                Comment


                • #9
                  Poate face undeva masa careva fir de difuzor si intra finalul in protectie. Verifica fiecare difuzor in parte, incepind cu cele din spate apoi usi, sa vezi ca nu cumva atinge undeva firul la caroserie, sau mai poate fi un dif ars intrat in scurt.

                  Comment


                  • #10
                    FENOMEN.
                    am scos papucii de la boxele mari din spate...si surpriza!! functioneaza!!
                    apoi le-am conectat inapoi si totul e ca inainte...!
                    s-a intamplat exact ce a spus @blacired ! MULTUMESC.
                    Acu tot ca suntem la capitolul asta..daca ii pun amplificator ma ajuta? pentru ca boxele din spate sunt legate in paralel cu cele din plafon si sunt si de putere diferita (alea din plafon sunt puternice) sau ce ar trebui sa ii pun? statie...?

                    Comment


                    • #11
                      E pa dreacu ???? Ai vazut ???? Si tu repede ca esti sigur cu finalii arsi ...
                      9! 9! 9!
                      sigpic

                      Comment


                      • #12
                        scuza-ma dar m-am cam speriat...pentru ca am dat 4 mil pe casetofon + 4 mil boxele...si mi-a spus cineva ca paote ma costa mai mult decat casetofonul sa schimb finalii..

                        Comment


                        • #13
                          exact aceeasi problema am avut-o si io cu mp3-ul.imi atingea o boxa pe tabla si facea masa

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by Cosmin.nova View Post
                            FENOMEN.
                            am scos papucii de la boxele mari din spate...si surpriza!! functioneaza!!
                            apoi le-am conectat inapoi si totul e ca inainte...!
                            s-a intamplat exact ce a spus @blacired ! MULTUMESC.
                            Acu tot ca suntem la capitolul asta..daca ii pun amplificator ma ajuta? pentru ca boxele din spate sunt legate in paralel cu cele din plafon si sunt si de putere diferita (alea din plafon sunt puternice) sau ce ar trebui sa ii pun? statie...?
                            Foarte bine ca ai cautat dupa difurile de pe polita, de obicei ele fac scurt la sasiul masinii, mai ales daca ovalele nu sunt prinse in suruburi sau nu este bine taiat gaura pentru ele. Ca un sfat bun, inainte de a monta ovalele, nu va zgirciti sa treceti pe la un timplar sa faca inele adaptoare, speciale dupa dimensiune si forma difuzorului groase de vreo 2cm, ca atunci nu mai este nevoie sa taiati din tabla politei.
                            Fara amplificator nu ai calitate, poti avea difuzoarele legate pe orice player mistho.

                            Comment


                            • #15
                              ynp_46.........poi si mie boxele dupa spate imi ating de tabla si nu are nimic.......merge fara problema.


                              off:am eu un pioneer de vanzare daca te intereseaza cosmin.nova
                              Alpine 9853r-> Audison->dls ms6a->full active
                              -> Alpine v12 mrd-m605->jbl pb1220
                              Silent Coat.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google