PLAYER..finalii Arsi!??!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    cosmin ma bucur ca acu iti merge dak eu iti recomand o statie...se va auzi altfel in masina...incearca sa gasesti o statie pe 4 canale...si asa poti folosi 4 perechi de boxe(2 de la player si 2 de la statie)
    low....&.....slow

    Comment


    • #17
      Pune mana si fa cum zice Alex, i-ai o statie ca odata incepe sa miroasa a ars si-apoi e pacat de banii dati ... Parerea mea ...
      9! 9! 9!
      sigpic

      Comment


      • #18
        Originally posted by ktalyn28 View Post
        off:am eu un pioneer de vanzare daca te intereseaza cosmin.nova
        nu multumesc, am tot sistemul nou si am JVC nou nout 4x50 mosfet.

        eu am 6 boxe pe masina! daca nu ati citit.
        Vreau sa pastrez toate boxele! fara sa solicit finalii..deci imi trebuie o statie pentru 4..6 boxe sau cum..?

        Comment


        • #19
          deci...am inteles ai 6 boxe..si in mod normal playeru tau suporta 4 da??pai bun atunci tre sa cauti o statie pe 2 canale ca sa amplici si celalalet 2 boxe...ai inteles??da eu iti recomand s cauti pe 4 canale ca poate mai incolo o sa vrei s pui si boxele fata la amplificare ca sa se auda ok in masina...de ex:eu am un blaupunkt seatle mp54 care scoate doar el4x25 rms..bun...boxele mele fata au cam 65 de rms si cele spate 80 rms
          eu am luat un amplificator care scoate 4x100..si am legat boxele la el renuntand la amplificarea data de player...acu ai inteles
          low....&.....slow

          Comment


          • #20
            cosmin, tu ai pe doua canale impedanta de 2 ohmi, esti la limita de scurt-circuit a 98% dintre amplificatoarele din lumea asta. fa cumva sa creasca impedanta pe spate, altfel o sa ai surpriza sa busesti pe bune finalii la statie. daca pui statie, leaga boxele alea in serie, nu in paralel. atunci poti sa pui linistit statie, se aude bine, tare si nici nu arzi statia. ideal ar fi sa ai toate difurile de aceeasi putere, daca nu ai asa, lasa-le legate in paralel, dar verifica bine sa nu atimga firele pe caroserie. ideea e ca degeaba ai statie de 100 de megawatti, ca portile de fier, ca sub 2 ohmi tot scurt-circuit se numeste
            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

            Comment


            • #21
              pai seba eu i-am recomandat sa puna statie separat pt cele 2 boxe in plus ca sa nu suprasolicite finalii de la player
              low....&.....slow

              Comment


              • #22
                Am inteles, va multumesc mult.
                *Sa inteleg daca pun amplificator rezolv aia 2 ohmi.*
                Imi puteti recomanda un amplificator potrivit situatiei mele? Nu prea ma pricep la ele..marca, pret.

                / amplificator 4 canale clasa A/B putere RMS: 4 x 60W (4 ohmi) 2 x 160W (4 ohmi, punte) 4 x 85W (2 ohmi) raspuns in frecventa: 10Hz - 25KHz raport semnal/zgomot: >90dBA nivel semna


                Amplificatoare auto MAGNAT Edition Be Loud! Din pasiune pentru sunet: amplificator statie  masina audio


                Four/

                ?
                Last edited by Cosmin.nova; 26 January 2010, 12:19. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • #23
                  Inainte da a alege ceva amplificator, mai bine citeste astea:
                  dacia logan In Car Entertainment- boxe, head unit-uri, amplificatoare, DVD-uri, alarme si alte gadget-uri,woofer dacia logan

                  dacia logan In Car Entertainment- boxe, head unit-uri, amplificatoare, DVD-uri, alarme si alte gadget-uri,woofer dacia logan

                  dacia logan In Car Entertainment- boxe, head unit-uri, amplificatoare, DVD-uri, alarme si alte gadget-uri,woofer dacia logan

                  dacia logan In Car Entertainment- boxe, head unit-uri, amplificatoare, DVD-uri, alarme si alte gadget-uri,woofer dacia logan

                  dacia logan In Car Entertainment- boxe, head unit-uri, amplificatoare, DVD-uri, alarme si alte gadget-uri,woofer dacia logan


                  Si inca ceva: playerul tau are o singura pereche de preout, difuzoarele din cele patru usi sunt slabute ca sa le amplifici, ovalele din polita idem.
                  Studiaza threadurile propuse, si ti se va schimba opinia despre tot ce ai tu acolo.

                  Comment


                  • #24
                    multumesc de sfat, stiu foarte bine ce am.
                    Masina am isonorizat-o vara trecuta, totul. Podea, usi, plafon, portbagaj si chiar si "peretele" dintre compartimentul motor si habitaclu. Se simte ;)
                    Difuzoarele sunt foarte bine prinse; nu am facut treaba de "mantuiala".
                    De altfel, legaturile sunt facute bine (chiar daca le-am legat in pararel ca nu am stiut), iar alimentarea o am direct de la baterie cu fire destul de groase IZOLATE si cu o siguranta cat mai aproape de borna bateriri la +.
                    Defineste "slabe" in legatura cu boxele. Sunt multumit de calitatea sunetului, se aude destul de CLAR si de TARE cu ele. Daca nu ai avut boxe de genu', eu zic sa le incerci si apoi sa-ti dai cu parerea. Oricum sunt peste asteptari daca ne uitam la raportul calitate pret. Deci OK !
                    Playerul este model nou, scoate foarte bine 4x50w. Multumit si de el. Explica-mi faza cu "preout" te rog ca nu ma pricep.

                    Comment


                    • #25
                      OK Cosmine, nyema nix nucu problemo.
                      1 preout din player inseamna ca are numai o singura pereche de iesire la nivel mic de semnal aplicata la doua bucati de mufe mama RCA care se gaseste in spatele playerului, cu inscriptia "Audio Out". La mufele astea se poate lega un amplificator auto cu doua canale, cu ajutorul unui cablu de legatura RCA stereo(dubla).

                      Comment


                      • #26
                        ok deci cu alte cuvinte nu pot sa pun de 4 ..

                        Comment


                        • #27
                          Ba da, poti sa pui amplificator de patru canale! Eu am dat raspuns doar la intrebarea ta referitoare la "1 preout". Pentru statie cu 4 canale poti folosi cablu de semnal intre el si playerul tau, un cablu RCA in "Y", dar nu vei avea din player control "Fader" pentru amplif.

                          Comment


                          • #28
                            o singura chestie nu sunt lamurit..daca pun amplificator, nu mai fortez finalii? ca asta ma intereseaza pe mine

                            Comment


                            • #29
                              Daca pui amplificator de doua canale pentru ovalele de pe politza si-l legi la iesirea preout din player, restul difuzoarelor din cele patru usi le legi pe finalul din player unul cite unul pe fiecare iesire, atunci nu vei avea nici o problema cu finalul playerului mult timp.

                              Comment


                              • #30
                                pana la urma se mai poate face ceva cu playerul daca sunt finalii arsi ? boxele sunt ok, a verificat un prieten mufa care intra in player si zice ca e ok si ca finalii playerului sunt arsi ( playerul merge perfect, arata tot ca inainte, chiar si alea ca la winamp cum cresc si scad, doar sunet nu am )

                                LE: nu am finalii arsi, doar era un papuc sarit de la o boxa si probabil facea masa, am scapat
                                Last edited by Tudor; 1 August 2013, 12:18. Reason: Automerged Doublepost
                                " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google