Plimbari Prin Braila Si Imprejurimi

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Plimbari Prin Braila Si Imprejurimi

    Salutare la toata lumea!
    Zilele trecute a trebuit sa ajung la Macin, plecand din Braila. Cum eu sunt brailean prin "adoptie"(multumita prietenei ), nu stiam cum sta treaba cu bacul, iar pe net nu scria nimic de tarife, cum sa ajungi si alte cele. Prin urmare, deschid acest thread in speranta de a ajuta pe altii care au aceeasi dilema. Deci...la bac se ajunge usor, dupa iesirea din Braila spre Galati, la prima intersectie se face un drum la dreapta, iar la capat se afla bacul. Pretul este de 17 lei / masina / cursa plus 1 leu / pasager (in cazul meu, eu + prietena + masina = 18 lei). Imbarcarea nu dureaza mult, iar cursele sunt din maxim 30 in 30 min, in functie de aglomratie(de obicei e pleaca cu bacul plin). Traseul e scurt, debarcarea e la fel, usoara. Apoi drumul spre Macin e nemaipomenit, bine asfaltat si cu destule serpentine asa ca mi-am bagat nitel prietena in sperieti . Cam atat, sper sa ajute pe cineva.
    Numai bine.

  • #2
    consider ca este deschis din motive obiective acest topic, avand in vedere ca orasul nostru sta foarte prost la capitul marcaje rutiere de informare. va asiguram ca vom sta cu sfaturi utile si informatii la dispozitia tuturor celor care au nelamuriri privind toate dilemele legate de judetul nostru. drum bun tuturor!
    MiNnRuZ

    Comment


    • #3
      as dori sa ajung undeva pe la Bratu Sf. Gheorghe km 47 in Delta Dunarii si vreau sa stiu daca pot ajunge acolo cu masina.

      Comment


      • #4
        te referi la locul dintre canalul dranov si canalul dunavot? ce sa faci cu masina in delta? nu asa se viziteaza. mai bine iei vaporasul. e o splendoare delta dunarii.
        loganbad digul spre macin este foarte bun, este E87. se pot lua lejer curbele acelea cu 100-110 km/h
        Last edited by bogdan_1984; 31 August 2009, 08:24.
        sigpic

        Comment


        • #5
          mie mi-a zis tata ca e un loc frumos sa stai cu cortul, la un pescuit...etc...dar nu stiam daca pot ajunge acolo cu masina.

          Comment


          • #6
            Originally posted by bogdan_1984 View Post
            te referi la locul dintre canalul dranov si canalul dunavot? ce sa faci cu masina in delta? nu asa se viziteaza. mai bine iei vaporasul. e o splendoare delta dunarii.
            loganbad digul spre macin este foarte bun, este E87. se pot lua lejer curbele acelea cu 100-110 km/h
            si crezi ca nu i-am dat? mai mergea, dar la dus nu stiam drumul, plus ca eram coloana, iar la intors, inca se mai resimtea nitel palinca de la nunta ;)

            si revenind la delta, acum depinde ce vrei sa faci si cate zile sa stai..eu am fost pe sulina, am stat 2 zile(1 noapte) cu cortul...e f frumos, mai ales daca sunt mai multi, merge si de un pescuit, si de-o balaceala...si iesi si ieftin...dar partea proasta ca drumurile..sunt fenomenale dar aproape ca lipsesc..nimic asfaltat..dar zona e super...
            numai bine

            Comment


            • #7
              pai tot cam atat cred ca am sa stau si eu.3-4 zile.la un pescuit...gratarel...o mamaliga la ceaunel...vedem noi.

              Comment


              • #8
                atunci se merita la cort...atentie doar daca vin si doamne/domnisoare...atunci se complica nitel situatia

                Comment


                • #9
                  daca vrei sa mergi pe bratul Sf. Gheorghe cu masina nu poti ajunge mai departe de Dunavat (canalul Dunavat) adica putin mai departe de Murighiol...oricum se merita, de cate ori am trecut cu tata cu vaporu pe Dunare prin zona aia, tot timpu am vazut corturi pe mal.
                  Every story has an end, but in life...every ending is just a new begining.

                  Comment


                  • #10
                    loganbad...iti dai seama ca vin si doamne ca domnisoare cam rar...
                    Simon...pai daca erau asa de multe corturi cum zici tu pe acolo inseamna ca e ceva frumos si merita vizitat.

                    Comment


                    • #11
                      sorine, te contrazic...cand am fost eu, eram 2 masini(respectiv 9 persoane) din care 3 erau don'soare...asa ca nu e exclus, si nu putine fete refuza o astfel de excursie, mai ales ca altfel apreciezi natura...evident, daca nu te comporti ca animalu si lasi in urma numai mizerii...cum am patit noi, am gasit un locsor frumos, langa mal, la umbra unei salcii...si surpriza, la radacina....pet-uri, sticle, pungi...am strans si noi cat am putut...in rest, zona super

                      Comment


                      • #12
                        e frumos drumul, dar cu 110 chiar nu cred ca iei curbele,exagerezi, mai mult de 70 la suta sunt deosebit de periculoase:P, il fac mai mereu drumu si stiu despre ce vb , sunt cateva portiuni in care poti sa ii dai blana

                        Comment


                        • #13
                          se merge mai tare eu cand am fost am mers si mai tare noi am plecat coloana de 40 de masini la curse la tulcea si sa mers cu viteza destul de mare nush exact cat dar sa mers pt ca primi din coloana erau Musculescu ( MCF ) pt cei care il cunosc si (Baranga) tot pt cei care il cunosc si restu imaginativa voi )
                          Racing :>

                          Comment


                          • #14
                            salut

                            am fost si eu cu cortul si e soper se merita
                            Last edited by Cristi_LCD; 20 April 2010, 20:13.

                            Comment


                            • #15
                              Salut,ma numesc Vladut sunt din Braila,urmaresc de ceva vreme loganclub si as vrea sa ma anuntati si pe mine daca veti face un gratarel prin zona,intr un an voi putea fi alaturi de voi !

                              ps:daca nu am scris unde trebuie imi cer scuze

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google