Ploua In Masina !!!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ploua In Masina !!!

    am un jaf de logan de un an si cateva luni.
    Se apropie iesirea din garantie.
    Nu mai vreau sa zic ca am mai schimbat si distributia pana acum ca pierdea ulei pe la pinion.. in fine.. problema cunoscuta si acceptata de toata lumea de la dacia, pe prinicpiul sa luam banu la fraier, daca vede bine daca nu nu.
    Acum imi ploua in ea!!!!!!!
    Am lasat-o zilelea astea afara 9nu in garaj ca de obicei ) si cand am vrut sa fac curat cu aspiratorul balta in dreapta fata si spate.
    Cred ca eru 5 l de apa ....Culmea, apa se infiltreaza frumos fara sa ti dai seama ca daca nu pui mana habar nu ai ca in masina ta or sa apara broaste.
    Am fost cu ea la service direct cu spume la gura....va dati seam
    Aia au udat o cu niste furtune, au sters o si bam bam bam ca e gata ca am lasat eu geamu deschis.
    Desi nu aveam cum ... ieri si alaltaieri am gasit la fel apa in ea.
    Apa vine de jos frumos, pe sub spuma aia de mare de kkt si balteste acolo.
    Mocheta fleasca.. va dati seama.

    A mai avut cineva probleme din astea?
    Nu pot sa cred ca am nimerit cea mai proasta masina.
    JIJI

  • #2
    Zic si eu o "prostie"...nu cumva e infundata scurgerea de la AC (a vaporizatorului)?
    Asadar: esti sigur ca toata cantitatea de apa rezultata din condens se scurge in afara?
    Caci la cata cantitate de apa ai gasit...nu prea are pe unde intra
    Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

    Comment


    • #3
      trist si dezamagitor,nu este vreo gaurica? pe undeva sa intre apa sau pe la parbriz in fata?
      sigpic

      Comment


      • #4
        Cred ca una din solutii ar fi ca atunci cand ploua mai bine,sa urmaresti cu lanterna pe sub bord pe unde intra apa.
        Succes!
        Forum neinteresant. Delogat definitiv.

        Comment


        • #5
          vezi sa nu fie garnitura de la antena de pe plafon. uita-te si acolo preventiv. am auzit la mai multa lume ca le ploua in masina si de fapt avea garnitura probleme. mai ales la sandero..
          Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

          Comment


          • #6
            Totusi, 5 litri de apa? Mi-e greu sa cred ca intra atata apa pe acolo. In prima secunda acolo m-am gandit, insa am vazut ce cantitate are el; in plus e dusa si in spate, ceea ce nu s-a intamplat la colegul cu garnitura antenei, caci picura in consola centrala (pe cand la el este in sectiunea dreapta)
            Nasol! Si noi glumeam cu..."ligheanul"
            Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

            Comment


            • #7
              Originally posted by alindrgn View Post
              vezi sa nu fie garnitura de la antena de pe plafon. uita-te si acolo preventiv. am auzit la mai multa lume ca le ploua in masina si de fapt avea garnitura probleme. mai ales la sandero..
              Imi pare rau, dar cum intru zilnic si postez pe clubsandero, cred ca esti in eroare...cum ca Sandero ar avea probleme cu plouatul in masina. Au patit-o 2 useri, la unul intr-adevar era o problema (chiar mai multe) dar nu la garnitura de la antena, iar la altul ii intra apa cand spala masina la spalatorie, intra apa pe langa plasticurile alea de le pui la geam (cum naiba le-o fi zicand) ...paravanturi ?

              Comment


              • #8
                nu exagerez cu absolut nimic cand zic de 5 litri de apa.
                am scos cu mopul am sters, am stors....

                ma ingrijoreaza ca problema e demult acolo pt ca stiti ca e spuma aia de mare si o vatelina peste ea care erau ingalbenite de apa statuta.... faza e ca abia acum am vazut eu.
                de fapt am zis ca a fost prima data de cand o am cand am lasat o afara in ploaie si cum in astea 2 sapt a plouat continuu, iata efectul.

                cred ca faza cu garnitura de la antena nu e plauzibila pt ca as vedea si pe acolo umezeala.

                nu mai zic ca am fost la un service, au desfacut acolo, mi au rupt spuma de mare mi au facut o in zeci de bucatele de trebuie sa o arunc (sa vad pe unde gasesc alta) au udat o in zeci de pozitii , au verificat scurgerea de la AC si nimic dom,le ...
                Ca am lasat eu usa intredeschisa. Exclus pt ca am alarma care nu se armeaza daca usile nu sunt perfect inchise.
                Ca am lasat eu geamul deschis si a plouat! Pai nu era si scaunul ud, sau presurile din interior?
                Niste incompetenti.

                O sa demontez tot din ea, sa scot mocheta aia de doi bani si o sa merg o perioada fara nimic inauntru sa vad pe unde vine apa. Bine sa o bag si la dusuri sa vedem.
                Mi e atat de scarba pt ca totusi am dat o gramada de bani pe o masina care cica are garantie ... si la garantie au indivizi care nu fac decat sa te convinga ca e ok pana pleci cu ea de acolo si iti expira garantia.
                Dupa aia ne facem pe bani frumosi treburile ....

                Sunt un pachet de nervi, o sa merg la atoate mizeriile de servicer uri care le stiu...cat mai am '' garantie ''
                Totusi vreau sa cred ca nu mai e dacia 1300 care o reparam pe marginea strazii....au show room uri ca in occident, profesionalismul e varza.

                Vreau sa fac mare scandal cu chestia asta pt ca mi se pare incredibil sa-ti iei o masina fabricatie 2008-2009 si sa ploua in ea...

                Nu stiu ce sa mai zic.. ma apuca disperarea
                JIJI

                Comment


                • #9
                  ce sa zic....esti primul la care ai ploua in masina...sincer..imi pare rau ptr tine....tinene la curent...
                  Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                  Comment


                  • #10
                    Am un Logan din 2005 luat recent si aceiasi problema am si eu, m-am dus la spalatorie mi-am spalat masina, dupa ce plec cu ea, se auzea pe undeva pe sub bord... cum se "agita" apa... la o frana mai brusca dupa 50-60 metri, aud iar apa si ma trezesc cu picioarele ude (pe la pedalier).

                    Toate bune si frumoase, crezand ca au insistat baietii de la spalatorie in exces cu apa cine stie pe unde, astazi ma urc in masina (aseara a plouat destul de usor) si iar aud acel zgomot al apei ca pe niste conducte dupa ce misc masina... si ma trezesc ca incepe sa picure pe mocheta din dreapta, de sub bord.

                    Ce e de facut? Are cineva idee?

                    revin cu solutia - dupa o privire aruncata mai cu atentie, am observat ca erau astupate cu frunze si pamant, gaurile pe care trebuia sa curga apa. verifica si tu, gaurile de sub acea masca de plastic neagra, unde se afla si vasul de la lichidul de parbriz si motorasul.
                    Last edited by RedHat; 31 August 2009, 20:38. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • #11
                      Cind ai curatad ultima data in fata la stergatoare si ai verificat scurgerile? Eu am patit asa la Solenza era plin de frunze si scurgerile erau infundate, dupa ce am curatat nu am mai avut apa in masina.

                      Comment


                      • #12
                        scurgerea condensului o gasiti sub masina, inaintea catalizatorului. bineanteles, e un dop in podul pedalier. fix deasupra tevii de esapament. acolo dati capacul deoparte, bagati o sarma si agitati, se scurge apa si voilla, nu mai aveti submarin. grija la teava de esapament, ca ARDE!
                        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                        Comment


                        • #13
                          se mai intampla ca baietii de la spalatorie sa puna presurile ude in masina si astfel sa se ude mocheta si ce e sub ea.
                          Computer, did we bring batteries?... Computer?...

                          Comment


                          • #14
                            deci baieti...asta era problema ....nenorocitii aia de la spalatorie ca pun presurile ude in masina
                            Last edited by Seba; 14 September 2009, 15:12.

                            Comment


                            • #15
                              gigibecali ai verificat ce a zis 77sky?...cu condensul de la AC?...ar parea singura cauza plauzibila(si care ti-ar baga apa in masina chiar daca nu a plouat afara ).

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google