Pocnete Dupa Oprire

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pocnete Dupa Oprire

    Salut...am o dilema, dupa ce opresc motorul se aud ceva pocnete de pe undeva de la motor, parca pe sub ...nu sunt sigur...de vreo 2-3 ori se aude...asta cam la 15 sec dupa ce opresc motorul, nu se aud tare .. nu stiu poate fi si de la articulatii sau tabla ceva...aveti idee?

  • #2
    stai fara probleme..toate masinile fac asa...motorul fiind cald pocneste nu stiu ce tabla de protectie . daca gresesc sa ma corecteze cineva care stie sigur.
    dar oricum..stai calm ca nu sunt probleme.

    Comment


    • #3
      eu stiam ca e de la evacuare se raceste aia si trosneste
      laureate 1.5l, albastru marin

      Comment


      • #4
        "toate fece asa"
        BC-69-PAD,,,va saluta
        sigpic

        Comment


        • #5
          Sigur e galeria de evacuare, stai linistit...
          niciodata sa nu contrazici o femeie......o va face ea singura dupa 5 minute...

          Comment


          • #6
            bai chiar ma mir ca si-au dat cu parerea numai colegi cu motoare pe benzina si cu ocazia asta dati-mi voie sa va contrazic si sa va spun ca mai mult ca sigur nu este din cauza galeriei de evacuare poate la voi benzinarilor este posibil pt. ca motoarele voastre fuctioneaza la un regim termic mult mai ridicat decat la motoarele pe motorina poate ca Blaxter face liniute si incinge motorul ala in ultimul hal ca evacuarea sa trosneasca la oprirea motorului dar nu cred ca domnul in cauza ar face asa ceva si revin la parerea mea alta este cauza mai cautati sincer nu am intalnit asa ceva si nu stiu ce sa spun .

            Comment


            • #7
              eu sunt de parere desi am benzinar ca si motoarele diesel ajung la aceeasi temperatura ca benzinarele (imi cer scuze daca gresec si rog pe cineva sa ma corecteze) am prieteni care au motoare diesel (nu loganuri)care stau la 90 grade in regim normal si asa sunt si benzinarele deci si eu cred ca e de la evacuare. inca odata imi cer scuze daca am gresit.

              Comment


              • #8
                La motor nu este nici o problema tabla de protectie de la evacuare dupa oprirea motorului se contracta la fel se aude si la mine.

                Comment


                • #9
                  10 pc pt Radu , sunt sigur ca ai vrut sa spui ca protectia aia de aluminiu are alt indice de contractie in raport cu galeria , adica nu se contracta la fel ca si galeria (ci mai repede, face schimbu termic mult mai repede si normal sa auzi poc...ponnnnc, tonnnc ) ).

                  Comment


                  • #10
                    Si la mine trosneste ceva pe sub masina dar numai cand este frig afara si am mers cu masina pana se incalzeste. Cred ca este ceva metal dilatat care se contracta , motorul este diesel. Nu merg super sportiv sau liniute. Cand este frig afara se aude de fiecare data
                    Cu tractorul pe ogoarele (strazile) patriei

                    Comment


                    • #11
                      mie mia zis cineva de la sevice ca ar fi catalizatoru care se contracta dupa oprirea motorului

                      Comment


                      • #12
                        Eu sunt de parere ca e absolut normal...si la mine se intampla si la amici de-ai mei cu alte masini in afara de logan...
                        1 point 6 litre 8 vsigpic

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by gelica75 View Post
                          bai chiar ma mir ca si-au dat cu parerea numai colegi cu motoare pe benzina si cu ocazia asta dati-mi voie sa va contrazic si sa va spun ca mai mult ca sigur nu este din cauza galeriei de evacuare poate la voi benzinarilor este posibil pt. ca motoarele voastre fuctioneaza la un regim termic mult mai ridicat decat la motoarele pe motorina poate ca Blaxter face liniute si incinge motorul ala in ultimul hal ca evacuarea sa trosneasca la oprirea motorului dar nu cred ca domnul in cauza ar face asa ceva si revin la parerea mea alta este cauza mai cautati sincer nu am intalnit asa ceva si nu stiu ce sa spun .
                          Galeria de evacuare se incinge la cateva sute de grade indiferent daca motorul e diesel sau benzina. Nu e nici o problema. Zgomotul respectiv e doar contractarea metalului de la cald la rece
                          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by Renault View Post
                            eu sunt de parere desi am benzinar ca si motoarele diesel ajung la aceeasi temperatura ca benzinarele (imi cer scuze daca gresec si rog pe cineva sa ma corecteze) am prieteni care au motoare diesel (nu loganuri)care stau la 90 grade in regim normal si asa sunt si benzinarele deci si eu cred ca e de la evacuare. inca odata imi cer scuze daca am gresit.
                            La 90 degrade sta lichidul de racire in cazut motoarelor de pe logan (defapt urca pana la 105, dar e alta poveste). Un motor termic Otto (benzina) atinge temperaturi mult mai ridicate (peste 1.000 C) fata de unu Diesel in interiorul cilidrilor. Evident acele temperaturi tin exact cat explozia amestecului din interiorul cilindrului.
                            Pocniturile vin de la dilatarea/contractarea galeriei de evacuare. E ok, e din categoria "asa face toate".
                            sigpic

                            Comment


                            • #15
                              A mea e 16 valve si face la fel,deci nimic grav

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google