Pocnete Dupa Oprire

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Voua nu va pocneste televizorul dupa oprire? La el de ce nu va alarmati?
    Cel mai lent 1,6 8v

    Comment


    • #17
      Originally posted by Renault View Post
      eu sunt de parere desi am benzinar ca si motoarele diesel ajung la aceeasi temperatura ca benzinarele (imi cer scuze daca gresec si rog pe cineva sa ma corecteze) am prieteni care au motoare diesel (nu loganuri)care stau la 90 grade in regim normal si asa sunt si benzinarele deci si eu cred ca e de la evacuare. inca odata imi cer scuze daca am gresit.
      vb lu colegu "toate face asa"
      dizelu se incalzeste mai greu..dar se incalzeste , si pe urma apara chesti asta cu trosnitu.
      stati fara griji.

      Comment


      • #18
        Originally posted by radu2008 View Post
        La motor nu este nici o problema tabla de protectie de la evacuare dupa oprirea motorului se contracta la fel se aude si la mine.
        radu are dreptate ii tabla de protectie de la evacuare. Si la mine asa face si la inceput am crezut ca ii ceva problema dar m-am linistit cand un mecanic mi-a aratat "problema" si a zis sa stau linistit ca asa face toate.
        I HAVE A !sigpic
        fara linkuri externe in semnatura

        Comment


        • #19
          Completare: asa face la toate, inclusiv alte masini decat Logan.

          Comment


          • #20
            Asta vroiam sa spun si eu
            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

            Comment


            • #21
              Originally posted by Cristi_LCD View Post
              Voua nu va pocneste televizorul dupa oprire? La el de ce nu va alarmati?
              Sa fiu al naibi daca n-am crezut ca este de la vreun pitic ascuns pe acolo. Chiar zilele trecute am lovit cativa cu masina si banuiam ca a ramas vreunul pe acolo si bate "SOS" ceva.
              Iar cu TV-ul , acum imi dau seama ca l-am aruncat degeaba pe ala vechi la gunoi , pocnea saracul si in timpul functionari.

              Scuze de offtipic !
              , sunt cu ochii pe voi !
              :thumbsup:

              Comment


              • #22
                ok mersi de pareri...cred ca intr-adevar e ceva care se contracta...nu ma sperii dar voiam sa vad daca mai apare si la altcineva, nu merg tare cu ea, normal zic eu...cand e cazu calc acceleratia :P

                Comment


                • #23
                  Nu conteaza daca tragi de ea ca nebunul sau meri normal pentru ca evacuarea se incalzeste in amandoua situatii.
                  I HAVE A !sigpic
                  fara linkuri externe in semnatura

                  Comment


                  • #24
                    Corect, dar in prima situatie se incalzeste mai tare

                    Comment


                    • #25
                      Chestia este ca nu ar trebui sa faca asa ceva niciodata . Dar este usor de inteles ce materiale de KKO folosesc la fabricarea acelor piese . Eu unul nu am mai intalnit fenomenul la nici o alta masina. A mea nu a facut vreodata asa . Indiferent de cat de tare am forjat-o . Iar chestia ca "asa fac toate" mi se pare cea mai mare tampenie. Mi-ar fi rusine ca inginer de service , sa dau un astfel de raspuns unui client .
                      , sunt cu ochii pe voi !
                      :thumbsup:

                      Comment


                      • #26
                        Se incalzeste mai repede daca o alergi putin...si repet si pentru floryn,eu am vazut si alte masini care tzacane dupa oprire,nu mi se pare nimic anormal in asta.
                        Last edited by dreamster; 12 February 2009, 11:18.
                        1 point 6 litre 8 vsigpic

                        Comment


                        • #27
                          Originally posted by FLORYN View Post
                          ...................ce materiale de KKO folosesc la fabricarea acelor piese . .................. .
                          Ce materiale de KKO ?
                          E vorba de aluminiu (protectia aia termica si catalizatorul), fonta (evacuarea) si un OL 37 (sau OL52) tzava de evacuare.
                          Aceleasi materiale se fololsesc si la VW, Audi, BMW, Mercedes, etc etc..

                          Comment


                          • #28
                            Am intalnit fenomenul si la masina de 80.000 euro mai ales daca o asculti cu urechea la fel pacane si aia dupa ce opresti motorul. E un lucru normal : la cald corpurile se dilata iar cand se racesc, se contracta. Poti sa-i bagi materialele mamii lui cat tot ala e principiul fizic
                            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                            Comment


                            • #29
                              Mai eu imi fac mea culpa si va zic ca nu am mai intalnit asa ceva.
                              Stiu si eu ca se dilata/contracta ,in functie de temperatura, si deaia pentru asta exista compensatori de temperatura , care arata ca nista armonice .
                              , sunt cu ochii pe voi !
                              :thumbsup:

                              Comment


                              • #30
                                Compensatorii au rol de a nu se deteriora piesa la contractari respectiv dilatari si oricum, orice instalatie de evacuare are in calcul aceste diferente dar chiar si asa zgomotele sunt prezente si din moment ce nu au nici un efect asupra bunei functionari a masinii n-au de ce sa le elimine plus ca mai conteaza si anotimpul si diferentele de temperatura...se poate manifesta zgomotul mai mult sau mai putin insa cu siguranta tot ce inseamna motor cu combustie interna si are o evacuare standard are astfel de zgomote
                                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google