Politia are voie sa imi ia talonul daca am toba sport ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Politia are voie sa imi ia talonul daca am toba sport ?

    Salut ! Inainte sa incep acest thread rog moderatorii sa mute in alta sectiune in caz ca aceasta exista (desi eu nu am gasit-o).

    L-a oprit politia intr-o seara pe un prieten si inainte sa plece i-a spus ca peste o zi ii retine talonul daca o sa-i mai faca zgomot toba de esapament , desi i-a explicat ca are toba putin fisurata si ca a dus-o la mecanic dar tot asa se aude. Intrebarea mea este : are voie din punct de vedere legal sa-i retina talonul din moment ce nu este insotit de nicio echipa de la RAR care sa demonstreze faptul ca depaseste numarul de DB ?

    Din ce am citit in noul cod rutier am gasit urmatoarele :

    "Art.10 (2) Constatarea defectiunilor tehnice ale vehiculelor se face de catre politia rutiera, iar verificarea starii tehnice a vehiculelor aflate în trafic pe drumurile publice se face de catre politia rutiera, împreuna cu institutiile abilitate de lege." (adica de echipa RAR )

    Astept parerile voastre si poate este cineva cunoscator pe forum ... gen avocat etc. care ar putea sa ma lamureasca. Ms anticipat
    Daca tot o calci... calc`o pana la fund

  • #2
    sec ... da, daca vrea sa te ...

    legal .. nu
    sigpicMy ride

    Comment


    • #3
      Pai si cine ma obliga sa-i dau talonul din moment ce legal nu are voie ?!
      Daca tot o calci... calc`o pana la fund

      Comment


      • #4
        daca se legitimeaza ca fiind in timpul serviciului, esti obligat sa ii dai talonul

        dar sa ti-l ia ... nu stiu
        sigpicMy ride

        Comment


        • #5
          trebuie sa aiba decibelmetru ca sa te amendeze. daca nu are, cel mult iti poate retine talonul si te trimite la RAR pentru masurarea nivelului de zgomot. sa zicem ca ai toba sparta/evacuare sport. normal, tu intre timp revii la evacuarea stock sau o repari, treci RAR-ul si nenea militianul iti da talonul inapoi. desi chiar si retinerea asta a talonului mi se pare "putin" abuz, deoarece urechea militianului nu e aparat de masura ca sa hotarasca el daca sa te trimita la RAR sau nu.

          in schimb, daca nenea militianul, cand te opreste, mai are si pe nenea de la RAR dupa el, cu toate aparatele necesare la dispozitie, ai sfeclit-o.

          Comment


          • #6
            DeLuXe - stiu ca esti obligat sa prezinti talonul dar de retinut fara dovezi mi se pare abuz si in cazul asta nu stiu ce ureche muzicala are politistul sa masoare decibelii

            bro - tocmai asta zic si eu .. si mie mi se pare abuz din moment ce nu are echipa RAR alaturi sa masoare. Toba este stock dar putin fisurata. Ce rol mai au atunci controalele RAR in trafic daca un politist poate sa te trimita oricand vrea el la control RAR ?
            Last edited by c0brA; 24 April 2010, 12:18.
            Daca tot o calci... calc`o pana la fund

            Comment


            • #7
              Io zic ca nu are voie fara acordul celor de la RAR, apoi restu'...legal vorbind, stai linistit
              sigpic
              Maică, ce mafioți de treabă !!!

              Comment


              • #8
                In legislatie nu spune nimic despre acordul celor de la RAR sau echipe insotitoare RAR pentru retinerea Certificatului de Imatriculare (Talon)

                art. 237 (retinerea talonului):
                j. zgomotul in mers sau stationare depaseste limita legal admisa petru tipul respectiv de vehicul.
                sau aici http://www.scoalasoferi.ro/regulamen...00-art262.html
                Iar limita de zgomot o vor descoperi la RAR ,,,esti in regula recuperezi Certificatul de Imatriculare ,nu esti ,,,aduci autovehicolul in starea in care a fost omologat si apoi iti recuperezi Certificatul de imatriculare.
                La omologare oricarui autovehicul se fac toate testarile inclusiv cele de zgomot ,deci acele valori sint cunoscute oriunde .
                Sau mergi si iti faci omologare pentru acele modificari aduse ulterior autovehiculului si gata ,,,cind iti cere documentele arati si omologare pentru modificarea adusa .
                Pina atunci capul jos si studiu de legislatie .
                In prima instanta, la intilnire ,politistul are dreptul sa iti retina Certificatul de imatriculare.

                Art. 237. - (1) Certificatul de înmatriculare sau de înregistrare al autovehiculelor si tramvaielor se retine în urmatoarele situatii
                j) zgomotul în mers sau stationare depaseste limita legal admisa pentru tipul respectiv de vehicul;
                De citit si aici suplimentar http://www.scoalasoferi.ro/regulamen...00-art262.html
                Nu specifica nicaieri insotit sau nu de echipa RAR.
                Are dreptul sa retina documentul, pina propietarul vehiculului merge la RAR, sa verifice daca vehiculul corespunde omologarilor de fabricatie sau ulterioare .
                Caci pentru orice modificare adusa la sistemele principale ale vechiculului, ulterioare constructiei ,,,trebuie mers la rar pentru omologare .(vezi aici ...Xenoane ,alte anvelope decit cele specificate in Certificat sau Cartea de Identitate a autovehiculului pentru care la fel se retine documentul).
                Corect ar fi intii sa ne documentam cit mai bine ,,, tu ai citat un articol din codul rutier care as suspecta eu ca vrei sa fie de partea ta .

                Codul rutier art 237 litera
                j) zgomotul în mers sau stationare depaseste limita legal admisa pentru tipul respectiv de vehicul;
                Last edited by darksid3; 24 April 2010, 19:35.

                Comment


                • #9
                  Dar pana sa va puneti cenusa in cap din cauza "abuzurilor" politiei, nu e mai bine sa nu mai poluati fonic? Am un "baietzash" din'asta sport in fata blocului care ma zapaceste dimineata cu toba lui "sparta" care de fapt este o tzeava menita sa scoata cat mai mult zgomot sport. Zilele astea o sa-i leg toba de gard, cand pleaca sa-i ramana in urma si sa se bucure de tot sunetul sport din lume...

                  Comment


                  • #10
                    Unii intr-adevar exagereaza , dar unele evacuari sport chiar se aud frumos ..
                    Si sa trecem la subiect .. nu e corect ca "organu" sa decida el daca e prea zgomotoasa sau nu .. ca nu l-a inzestrat ma-sa cu aparat de masurat decibeli ..

                    Comment


                    • #11
                      Organul te "suspecteaza" ,normal ca nu are aparat de masurat nici decibeli ,nici noxe la el .Un suspect este chemat sa dea o declaratie macar .In cazul nostru te duci la RAR ,esti in regula iti iei Certificatul de inmatriculare ...nu esti in regula,platesti putin pe la RAR o amenda pentru modificari fara autorizatie .Aduci vechiculul in starea initiala si gata iei inapoii Certificatul.
                      Daca ar fi dupa principiul "sa detina aparat la el ".Ar trebuie sa aiba in dotare aparat de masurat decibel ,noxe ,folie geamuri,adincimea nervurilor la anvelope,intensitate luminoasa,camera foto,camera de filmat si un buchet de flori sa il ofere pentru cei opriti si sint cu actele si vehiculul regulamentar.
                      Nu tin cu politistul ,,,dar hai sa fim noi cit mai regulamentari sa nu le dam ocazia sa aplice sactiuni.
                      Daca nu exista reguli se formeaza haos.
                      Desigur sint si abuzuri ,dar in cazul prezentat acum ,eu nu il consider abuz.
                      De ce nu se merge la omologare cu vechiculul pentru evacuare ,,,sa vedem trece testul de la RAR ??
                      Iar daca il trece ,cind se cer actele se prezinta si acea omologare .Cu sigurata politistul nu va retine Certificatul de inmatriculare.

                      Comment


                      • #12
                        astazi la intalnirea LC Timisoara, au trecut pe langa noi, in sensuri opuse, o politie si parca un civic, caruia ii suna toba destul de tare. politistul s-a uitat spre el cateva momente si si-a vazut de drum. nu cred ca-i chiar asa negru dracul. doar eventual daca dai peste unul capcaun. explicatii cred ca s-au dat pana acum destule.

                        Comment


                        • #13
                          Pai ca sa fie sigur ca nu este contestat si nu poate sa aiba atatea aparate dupa el,pe care nu le poate folosi pentru ca nu este inginer sau tehnician auto,politistul,umbla cu RAR-ul,altfel miroase a contestatie.Daca umbli beat,treci pe rosu sau omori omu' pe trecerea de pietoni,te rupe direct.
                          LOGAN--> <--TOYOTA

                          Comment


                          • #14
                            "Art.10 (2) Constatarea defectiunilor tehnice ale vehiculelor se face de catre politia rutiera, iar verificarea starii tehnice a vehiculelor aflate în trafic pe drumurile publice se face de catre politia rutiera, împreuna cu institutiile abilitate de lege." Acest citat pus de tine face parte din Capitolul II:Vehiculele .Dai ai uitat intentionat sa pui si Art 10 (1).As deduce ca ai luat din lege doar ce ti-a convenit .In Capitoul VII:Raspunderea Contraventionala este cea ce a aplicat corect dupa parerea mea acel politist.

                            Comment


                            • #15
                              La un prieten de al meu ia luat talonu ptr toba sport..si a trebuit sa o puna pe cea originala a masinii ca sa poata sa se duca la RAR sa isi ia talonu

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google