Posibil Probleme Filtru De Motorina?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Da asta este problema IMV sau valva de reglare a presiuni de pe pompa de injectie.In ultimul timp foarte multe au cazut.La inceput e numai la ralantii chestia daca mai stati o sa se agraveze.Pot sa aduc si eu acele regulatoare,sunt noi.Pt detalii dati un mesaj.Bafta.

    Comment


    • #17
      aparent rezolvat problema.......schimbat regulator.....la inceput a facut figuri dar dupa o resoftare cred ca totul sa rezolvat................acesta se pare ca este vinovatul...........revin maine cu detalii despre cum a mers masina
      Attached Files
      sigpic

      Comment


      • #18
        am patit aceeasi chestie la minus 25 grade si am schimbat filtrul la dealer 160ron cu totul filtrul era plin cu parafina am mers cu el 7 mii motorina de la petrom fluctuatiile la mine se poteau vedea cu ochiul liber inainte de pompa de injectie furunul de alimentare este transparent si se vedeau bule de aer pana sa orpit simptome cu 2 zile inainte nu mai tragea se ingenunchea la sprinturi problema rezolvata in rest e super ok masina
        Mai bine taci si doar pari prost .. decat sa vorbesti si sa inlaturi orice indoiala !!!

        Comment


        • #19
          salutare !
          kata pe unde este montat acest regulator ? In caz ca imi face figuri sa stiu si eu unde sa caut.

          Comment


          • #20
            Apropo! Se poate demonta si curata cumva? Mai sus se spunea despre o sita din el ,si poate daca se da jos si se curata nu mai face la fel.
            Niste poze nu ar strica ,de la cei care cunosc unde e amplasat.

            Daca se poate demonta nu afecteaza pompa in vre-un fel?Adica spre exemplu daca il dau jos dupa care il curat apoi il remontez nu afecteaza pompa in vre-un fel?
            Last edited by corneladi; 31 January 2010, 21:15. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • #21
              este montat pe pompa de injectie...............fac poze maine si va arat se schimba relativ usor................maine am sa pun poze cu el pe masina si am sa vad si sum functioneaza.la prima montare nu il citea calculatorul si bate-au injectoarele ca naiba dar dupa ce am resoftat cal totul a mers ok nu am mai avut fluctuatii deloc sper ca si maine va fi la fel...........iar de curatat nu stiu am sa incerc dar nu cred ca este posibil
              sigpic

              Comment


              • #22
                daca vorbim de logan dci filtrul este montat in carenajul fata dreapta sub far si se schimba pe dedesuptul masinii , filtrul nu se curata doar se schimba sau eventual il purjezi
                Mai bine taci si doar pari prost .. decat sa vorbesti si sa inlaturi orice indoiala !!!

                Comment


                • #23
                  Salut,
                  Am avut si eu surpriza ca la minus 30 grade (Miercurea Ciuc) sa mi se opreasca motorul. De vina nu este filtrul, el isi face datoria. Vina este a mea, pentru ca nu am fost atent la limita de filtrabilitate a motorinei, care era de minus 20 grade Celsius. Am pompat motorina la para de cauciuc de mi-au iesit ochii, pana s-a incalzit motorul si s-a incalzit si motorina pe tot traiectul (cu returul). Apoi am pus motorina de iarna la OMV.
                  La temperaturi mai mari scade vascozitatea parafinei si trece prin filtru, nu va faceti probleme.

                  Comment


                  • #24
                    de preferat nu este de curatat sita aia,deoarece acolo nu este doar o sita,este si un arc care inchide si deschide o supapa,iar toata treaba este inauntru regulatorului...ce se vede nu prea are treaba cu functionarea lui,dar nu strica totusi verificat sa nu fi avut probleme cu filtrul de motorina ,Dar daca da frluctuatii de turatie la ralanti si da sa moara motorul,apoi cand mergi cu ea nu are nici o problema este sigur de la aces regulator.
                    Bafta.

                    Comment


                    • #25
                      salutare
                      scuze k nu am mai intrat pe site...
                      as vrea totusi sa-i raspund lui eugen 2008:imv -u schimbat pe garantie a fost cred k al 2 au al 3 caz la auto-europa in timisoara....si tot pe garantie au fost schimbate si respectivele si credema am aprins o lumanre la biserica....de vina motorina petrom v din calea sagului..trecut pe rompetrol acum.
                      acum am 60.000 km si motorul merge bine sper sa nu se repete istoria.
                      pt cei din tm ai pot trimite la mecanicul care ma ajutat pe mine,foarte de treaba.

                      Comment


                      • #26
                        bine ca ai rezolvat , e undeva la 600 de lei IMV-ul si mai pui si ceva manopera langa te usuca efectiv. Grija mare la calitatea motorinei utilizate.
                        Pain brings out the truth in us all...
                        ...how much truth can you stand?

                        Comment


                        • #27
                          cateva poze unde este localizat imv-ul
                          Attached Files
                          sigpic

                          Comment


                          • #28
                            Bv kata dog bine ca ai reusit sa rezolvi problema si a nu ai mai avut acea eroare.Cine mai are probleme cu aceasta piesa sa ma contacteze.Se rezolva relativ simplu si mai ieftin decat cumparata de la ei .

                            Comment


                            • #29
                              puyutzu07 are dreptate mie mi-a reusit
                              sigpic

                              Comment


                              • #30
                                merci frumos kata pt. fotografii

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google