Powerbox Pentru 1.5 DCI De 85 CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Powerbox Pentru 1.5 DCI De 85 CP

    Am gasit pe Ebay un powerbox.Ce parere aveti.Daca nu i-as face un OBD dar am inteles ca aceste powerbox-uri sunt chiar tari.Ce parere aveti?? Asta este linkul am cautat cu tagurile "powerbox 1.5 dci" http://cgi.ebay.co.uk/PowerBox-Tunin...2em118Q2el1247

  • #2
    Nu merita. Din cate stiu eu principiul la aceste powerbox-uri este de a pacali calculatorul de motor. Acest lucru se realizeaza prin inserierea unei rezistente cu senzorul de temperatura combustibil. Astfel creste debitul de carburant si implicit "puterea".
    Eu sunt de parere ca mai bine faci o resoftare de banii aia.
    Resoftari, leduri, activari functii, etc... in Cluj si Maramures.

    Comment


    • #3
      Nu stiu daca e numai asa simplu un powerbox, cum spui, tu, cristi, dar din discutii cu fosti posesori de powerbox, rezultatul e mai slab decat la resoftare, insa la un pret mai mare. Singurul avantaj e ca se poate da jos de pe motor in caz de probleme la garantie si nimeni nu va sti ca motorul a fost sau nu "tunat"
      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

      Comment


      • #4
        Nu pot sa zic ca la toate e la fel dar pot sa dau un exemplu concret.

        Si-a luat cineva si asta e ce a gasit in el. Daca citesti descrierea produsului o sa afli ce multe lucruri poate face o simpla rezistenta.

        Asta e ceea ce a zis cumparatorul:

        " Ieri am primit POWERBOX-ul comandat pe Ebay.
        Curiozitatea m-a facut sa-l desfac din cele 4 surubele si uite ce am gasit.
        Pana sa-l vad, credeam ca sunt doar carcotasi ce vor sa le faca reclama celor cu TUNINg prin remap, dar m-am inselat.
        E o jucarie pe care o s-o pun sub brad la noapte pentru fetita mea( pe langa celelalte jucarii)."
        Attached Files
        Resoftari, leduri, activari functii, etc... in Cluj si Maramures.

        Comment


        • #5
          Tuning prin e-bay ce va mirati? Vreti eva calumea, mergeti la o firma specializata si nu va zgarciti la bani. Apropo, in afara de a se opune trecerii curentului electric prin ea si a se incalzi, ce mai poate face o rezistenta? Ca m-ai facut curios, nu de alta...
          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

          Comment


          • #6
            Din cate stiu eu orice modificare are atat avantaje cat si dezavantaje in aces caz avantajul e ca il poti deconecta oricand daca sunt probleme care se fac pe garantie, iar dezavantaje ar fi:
            - pretul mai mare decat in cazul unei resoftari
            - puterea obtinuta este mai mica decat prin resoftare

            Comment


            • #7
              Rezistenta senzorului respectiv variaza cu temperatura. In functie de ce valoare are rezistenta sa, calculatorul de motor stie sa calculeze ce temperatura are combustibilul.
              Motorina prin incalzire isi schimba proprietatile de aceea calculatorul de motor va face amestecul in alte proportii pt temperaturi scazute decat pt temperaturi mai ridicate.
              Rezistenta inseriata va face ecu sa creada ca temperatura este tot timpul scazuta.

              Nici vorba de interceptat datele trimise de calculator, recalculat si optimizat parametrii inainte de a fi trimisi la pompa de injectie.

              Totusi exista posibilitatea ca unele powerbox-uri sa contina mai multa electronica si sa nu fie o inselatorie dar nu ai de unde sa stii ce cumperi.
              Resoftari, leduri, activari functii, etc... in Cluj si Maramures.

              Comment


              • #8
                Pai powerbox-ul ala "de la mama lui" exact asta trebuie sa faca, sa intercepteze semnalele senzorilor si sa altereze aceste semnale spre a paxcali ecu injectie. Un simplu termistor nu afec decat sa creasca putin puterea si mai mult consumul.
                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                Comment


                • #9
                  Dar totusi consider ca pretul este extraordinar de mare pt ce ti se ofera, atat din punct de vedere al produsului cat si a efectelor pe care le are acesta. Mai bine resoftezi pe banii aceia.
                  Resoftari, leduri, activari functii, etc... in Cluj si Maramures.

                  Comment


                  • #10
                    Un astfel de aparat daca nu este special pt acea motorizare si acea masina pot aparea probleme grave. Fiecare motor/ masina functioneaza intr-un anulit fel, setarile sunt facute in functie de clima, de conditiile de trafic si alti factori. Modificarea acestor parametrii prin pacalirea calculatorului sar putea sa se ajunga sa iti ia masina foc pe autostrada si sa nu sti ca arzi pt ca acel calculator nu iti indica nimic rau referitor la functionare.

                    nu vreau sa fac reclama dar mai bine o resoftare- cip tuning- e mai sigur iar firmele mai serioase salveaza programul de baza la masinii si deci exista posibilitatea ca in orcie moment sa puneti inapoi programul vechi in cazuri de forta majora- garantii sau rar.

                    singurul mod de a detecta aceste modificari sunt la service in cazul in care se verifica amanuntit sosftul si acest lucru este facut de un service specializat....
                    1.5 dc

                    Comment


                    • #11
                      Dar despre Gocar ce parere aveti?
                      A incercat cineva?

                      Comment


                      • #12
                        Chiar nimeni nu a facut acest tuning?!
                        Eu sunt interesat de el!

                        Comment


                        • #13
                          Nu se merita si nu poti avea incredere in el,mai bine dute si fa o resoftare aici la www.dimsport.ro

                          Comment


                          • #14
                            Eu am condus la un coleg de la Iasi un dci cu chip de putere ( adus din Germania ); masina respectiva avea 70 cp inainte, iar cu acel chip nu stiu cati "cai" a castigat dar e tot mai puturoasa decat a mea de 85 cp ( a condus si el masina mea si inca un coleg de al lui, si au avut aceeasi parere amandoi : a mea e mai "nervoasa" ), in cele din urma cand voi avea banii necesari voi face o resoftare, dar mai astept !!! Bafta la toata lumea :-)
                            http://www.loganclub.ro/forum/mcv_ul_meu-t22912p3.html

                            Comment


                            • #15
                              resoftare e cel mai bun tuning pt logan,parerea mea ca nu e chiar o masina in care sa investesti mai mult decat este noevoie,nu are nici cel mai elementar format sport logan-ul,e o masina de familie pe care in caz de remapare te poti baza in depasiri,cat despre tunaritul de pe ebay,sincer nu stiu ce are face o rezistenta,singura chestie e ca arata bine cutia in care e pusa aceasta rezistenta
                              eu sincer daca as avea bani sa investesc in masina mea,as face urmatoarele:-arcuri sport care lasa masina cca 3,5-4 cm cel mult,o remapare,jante pe 17 inch de 7j latime cu anvelope 205/50/17,discuri pe fata putin mai mari ca sa dea bine cu jantele,dar si pt o eficacitate mai mare a franei si discuri spate,dar astea dupa ce voi studia cum e cu forta de franare si distribuirea acestei forte pe roti,la exterior nimic la interior poate 2 scaune sport,ce parere aveti
                              sigpic
                              Poate pentru lume ești o singură personă,dar
                              pentru o anumită persoană, ești întreaga lume!

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google