Pozicile Mele- Valeriu Ciprian

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Folosesti ISO cam maricel ... in rest pozele sunt OK ... cel putin poza cu undita este super misto ;) ....
    Last edited by NPoWer; 10 November 2009, 21:14.

    Comment


    • #17
      Originally posted by kenjiro_sanga View Post
      Super fotografiile....mai vrem !!!
      Vor mai veni.

      NPoWer...ISO nu il pot regla manual din pacate decat in modul auto iar rezolutia pozei sa fie mica.
      sigpic

      Comment


      • #18
        Imi place ca esti constient de regulile de incadrare si ca nu esti certat cu expunerea
        Incearca sa fi mai atent la marginile fotografiilor (ex. postul 6, poza cu ziua de nastere, stanga jos... cap sau ce-o fi). Zic asta doar pt ca e una din obsesiile mele
        Imi plac. Frumos alese culorile.
        Ţăranul de la oraş e cel mai prost animal.

        Comment


        • #19
          Incadrare nu exista (regula treimilor);
          Compozitie nu exista;
          Reglaje de finete nu exista;
          si, ce e cel mai important, pozele nu transmit nimic, nu trezesc nici-o tresarire, nu te invita la meditatie, sunt doar simple pozulici facute in graba.

          Valeriu, nu mi-o lua in nume de rau, dar daca vrei sa devii fotograf, in primul rand trebuie sa studiezi un pic arta fotografica (sunt destule materiale pe net), sa schimbi sapuniera cu un DSLR si sa faci zeci de poze unui subiect, cu diferite setari si sa alegi poza cea mai buna.

          Comment


          • #20
            Ultimele doau posturi se contrazic...le iau pe rand
            ReBe...poza de care vorbesti e facuta in Tranvaiul de la McDonalds...si ceea ce vroiam sa surprind si am surprins a fost poza de mai jos.Nu am mai fost atent la incadrare...eram cu ochii pe junior.


            yo.steph...nu stiu de ce ma face sa cred dar postul tau seamana leit cu majoritatea posturilor de pe fototarget...nu mi-o lua in nume de rau...dar nici macar portretul copilului suparat nu iti trezeste nici o tresarire?
            Explica-mi te rog ce inseaman reglajele fine?
            Manualul aparatului l-am citit din scoarta in scoarta...si il port mereu cu mine si il consult...
            Nu vreau sa devin fotograf...am alta meserie...dar aici pe aceasta sectiune incercam sa postam cele mai reusite poze/fotografii/imagini surprinse de noi ...eu atat am reusit cu sapunoiul meu...ca sapuniera nu e ( la cat e de mare).Bani pentru DSLR nu am momentan...
            Lumina buna.
            Attached Files
            sigpic

            Comment


            • #21
              Cateva pozici de la intalnirea LCG?
              Attached Files

              Comment


              • #22
                Portretul copilului suparat ar fi fost foarte bun daca era incadrat, daca foloseai un ISO mai mic (exista foarte mult zgomot in poza aia!).
                N-am nici-o treaba cu fototarget, cunosc forumul ala, dar nu m-am complicat.
                Legat de ultima poza as comenta ca ai folosit ISO foarte mare! Este arsa in partea ferestrei (nu te-ai pozitionat corect cand ai facut poza), este inclinata si aceeasi poveste cu incadrarea (subiectul trebuie sa fie in una din cele 4 treimi a fotografiei. imparti ecranul cu doua linii orizontale paralele si doua verticale si plasezi subiectul la intersectia primelor linii). In cazul portretelor indoor, uita de setarile automate, treci pe manual (diafragma cat mai mare, iso cat mai mic, expunere in functie de lumina) si prin teste succesive o sa ajungi sa faci si fotografia dorita. Cand faci portrete, nu mai folosi zoom-ul aparatului pentru ca iti iese poza miscata (nici tu nu poti sa tii camera fixa si nici subiectul nu poate sta nemiscat), foloseste-l pe cel clasic, adica te apropii de subiect pana cand il poti incadra corect...
                Attached Files

                Comment


                • #23
                  Originally posted by ady62 View Post
                  Cateva pozici de la intalnirea LCG?
                  Nu am facut.

                  yo.steph...am inteles...chestia e ca mai ales in cazul copiilor mei daca vrau sa surprind un moment inedit trebuie sa stau departe...si de aceea am folosit zoom-ul...iar pozele cu tortul dupa cum am mai spsu a fost facute in fuga pentru ca momentul trece...
                  Poza cu baiatul suparat e bine incadrata?
                  La Nikon L100 am mai spus-o nu ii poti regla iSO decat in modul auto si rezolutia mica.Iar functia auto am scos-o din meniu...ca sa ii spus asa...dar aici intervine si calitatea aparatului...daca el nu poate mai mult....nu ai cum sa ii ceri
                  sigpic

                  Comment


                  • #24
                    Acum am vazut si eu specificatiile aparatului. Din pacate e bun numai pentru snapshoot-uri de vacanta. Pentru ce vrei tu sa faci ti-ar fi fost bun un Canon SX10IS sau un S5 care au si functie de full manual.
                    Legat de portretul copilului suparat, ti-am raspuns in postul anterior.

                    Comment


                    • #25
                      yo.steph...te asteptam cu un thread la portofoliu ! Cu teoria, vad ca le ai, cu practica, mai vedem
                      e-mail: office@stickere.info

                      Comment


                      • #26
                        Sorry... inca n-am poze pentru un portofoliu public si nici DSLR n-am, tot sapuniera am si eu.

                        Comment


                        • #27
                          Nu aparatul conteaza...La cata "teorie" prezinti...ar trebui sa stii. Aparatul iti induce unele limitari, dar nu iti fac poza. O fotografie nu trebuie sa fie perfecta, ci doar sa transmita ceva...

                          Daca vrei, mai bine continuam la cafenea, sau intr-un thread separat, sa nu ii umplem threadul lui valeriu.
                          e-mail: office@stickere.info

                          Comment


                          • #28
                            Asa am crezut si eu, ca nu aparatul conteaza, pana am pus mana pe un DSLR entry level (Nikon D40) si am vazut diferenta intre compact si DSLR.
                            OK... sunt de acord sa discutam la cafenea, deschide un topic, si continuam discutia acolo.

                            Comment


                            • #29
                              Stiu cum e, si eu surprind niste momente in cadrele mele, si ma enervez la culme cand vad ca nu se pupa incadrarea, focalizarea, expunerea...
                              Ţăranul de la oraş e cel mai prost animal.

                              Comment


                              • #30
                                super, felicitari, asteptam si alte imagini!
                                din 2009 Nov.si pana acum nimic?
                                lipsa text

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google