Pret Benzina In Europa

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pret Benzina In Europa

    Carburantii s-au ieftinit pe fondul scaderii cererii in majoritatea tarilor europene desi petrolul sa scumpit, comparativ cu inceputul verii si in sezonul de toamna-iarna

    Avand in vedere ca, in Romania, pretul inca fluctueaza destul de mult, cel mai bine este de plecati la drum si sa va faceti plinul in functie de traseu. La nivelul tarilor din Uniunea Europeana puteti alimenta cu benzina ce are un pret ce incepe de la 1,2 euro/litru si poate ajunge pana la aproape 1,7 euro/litru.

    Conform datelor furnizate de Comisia Europeana, cea mai scumpa benzina se afla in Grecia. Daca tinem const de problemele financiare pe care le are acest stat, nu este de mirare ca, in statul elen, un litru de benzina costa 1,677 euro.

    Daca topul este condus de o tara care ar putea fi exclusa chiar din zona euro, podiumul este completat de tari ale caror economii merg foarte bine: Olanda, unde benzina costa 1,663 euro/litru, si Danemarca, unde veti da 1,660 euro/ litrul de benzina.

    Peste un euro si jumatate veti da in o treime din tarile din UE 27. Astfel, in Suedia veti da 1,580 euro/litru, in Italia 1,575 euro/litru, in Finlanda 1,565 euro/litru, in Portugalia 1,562 euro/litru, iar in Belgia 1,551/litru euro. Ceva mai putin veti da in Marea Britanie, adica 1,538 euro/litru si in Irlanda- 1,513 euro/litru. In aceeasi categorie intra si cele mai puternice tari europene: Germania, cu 1,512 euro/litru, si Franta, cu 1,508 euro/litru.

    benzina

    Pretul benzinei la 1.000 de litri

    In Romania, pretul mediu al benzinei comercializate este de 1,250 euro/litru, adica aproximativ 5,309 lei/litru, conform datelor oficiale ale Comisiei Europene, asta insemnand ca tara noastra are unul dintre cele mai mici preturi la acest carburant.

    carburanti

    Pretul benzinei in monedele nationale

    La concurenta cu Romania se afla tari precum Cipru ( 1,214 euro/litru), Estonia (1,246 euro/litru), Letonia (1,270 euro/litru) si Slovenia (1,287 euro/litru). Ceva mai ieftina benzina se afla la vecinii bulgari, care o comercializeaza cu 1,192 euro/litru.

    Ce pret afiseaza benzinariile din Romania?

    In ciuda statisticilor incurajatoare, marti, benzinariile din Romania afisau un pret al benzinei ce ajungea chiar si pana la 6 lei/ litru. De exemplu, la Rompetrol, un litru de EFIX 95 costa 5,44 lei, in timp ce Benzina ALTO costa 6,09 lei.

    Petrom vindea benzina Premium 95 cu 5,43 lei/litru, in timp ce Top Premium 99+ costa 5,73 lei/litru. La Lukoil, un litru de EUROLUK 95 costa 5,39 lei, in timp ce ECTO 98 costa 5,89 lei.
    "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

  • #2
    S-a mai ieftinit benzina sau e mai vechi articolul? Eu am pus cu 5.6 ultima oara la Rompetrol.

    Acum depinde si de calitate. In Grecia benzina e si foarte foarte proasta! De 3 ori am fost in aceasta tara si de fiecare data cand am pus benzina masina a mers f prost!
    Ba ultima oara cand am mers cu Alessandro a pus de la BP- un colos in domeniu!
    Si cand a ajuns in RO a trebuit sa curete injectoarele! )))))

    In Austria am inteles ca e f buna!
    Saab 9-5 Aero

    Comment


    • #3
      Clar e vechi articolul, nu stiu de unde l-a luat ... benzina sub 5,6 nu am vazut.
      sigpic

      Comment


      • #4
        am alimentat azi de la petrom cu 5.65

        Comment


        • #5
          eu bag dupa mihai bravu si de la petrom si de la luqoil cu 5.44 de cateva saptamani bune, chiar azi am alimentat si este 5,44 benzina 95
          Traim intr'o tara in care pizza ajunge mai repede decat politia!

          Comment


          • #6
            Graficul cu pretul carburantilor in Europa este pe site-ul U.E la rubrica "transporturi " si are ca data de actualizare data de 03.02.2012

            Benzina mai proasta ca in RO nu cred ca se gaseste in toata Europa !!!
            Am fost de curand pana in Olanda si am parcurs dus-intors aproximativ 3400 km numai pe benzina....
            pe autostrazi n-am depasit 120 km/h si am avut un consum mediu de 6,2l%
            Last edited by adonis33; 11 February 2012, 00:31. Reason: Automerged Doublepost
            "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

            Comment


            • #7
              in romania este 5,6 lei /litru in franta este 1.58 euro/litru
              MY CLA

              Comment


              • #8
                1,63 Franta si 1,26 Romania.

                Curios lucru e ca daca ne uitam la pretul motorinei fata de benzina, la noi e mai scumpa fata de tarile de ref (Germania, Franta, Italia, Olanda...).

                Mari nerorociti.

                Comment


                • #9
                  Motorina in Romania este mult mai scumpa decat in alte tari pentru ca in Romania sunt cele mai multe masini diesel.
                  sigpic1.6 16v Euro 5 + GPL

                  Comment


                  • #10
                    Austria, preturi benzina la omv: 1,30 euro si motorina:1,25 euro.

                    Comment


                    • #11
                      unde? eu am pus benzina de la un omv aproape de Viena cu 1.599 E/l saptamana trecuta. am si bonul drept dovada.
                      in Germania la Aral era 1.55 E/l .
                      o/____\o
                      (i)
                      .........

                      Comment


                      • #12
                        Pe autostrada e mai scumpa decat la marginea orasului.
                        Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                        Comment


                        • #13
                          In italia e 1,6 motorina si 1,7 benzina. Gpl intre 0,70 si 0,80. Pe autostrada de obicei sunt mai scumpi combustibilii.

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by einstein1984 View Post
                            Pe autostrada e mai scumpa decat la marginea orasului.
                            Pai nu am alimentat de pe autostrada. Stiam ca-i mai scump.
                            o/____\o
                            (i)
                            .........

                            Comment


                            • #15
                              In italia difera preturile. Intre o benzinarie si alta de la aceeasi firma, agip de exemplu situate la 1km una de alta poate fii diferenta si de 10 centi. La ultimul peco de langa slovenia benzina era 2 euro, in timp ce in rest era 1,7. Difera mult preturile de la una la alta. Sunt aplicatii android care arata prturile la fiecare benzinarie pe harta.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google