PRETURI Si CALITATE La Firmele De Montaj GPL - FEED-BACK-uri

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Salutare, Am montat si eu de o saptamana o instalatie GPL AGC Compact la Supergaz pe sos. Chitilei,montajul a durat 3ore (la 9.00 a intrat si la 12.00 a fost gata),rezervor toroidal 52l Kolos,reductor AGC VITO,supapa multipla si dispozitiv alimentare TOMASETTO,disp. injectie RAIL.Am facut primul plin la Lukoil si au intrat 43,8l cu care am mers 563km.Astept revizia de 1000km ...motorul merge foarte bine pe gaz --masina are 139500km facuti doar pe benzina---Revin dupa ce merg mai mult -prima impresie este foarte buna.Mentionez ca merg foarte mult extraurban(naveta Ploiesti-Bucuresti zilnic---2450si 2500km/luna)

    Originally posted by Ierdna View Post
    Salutare, Am montat si eu de o saptamana o instalatie GPL AGC Compact la Supergaz pe sos. Chitilei,montajul a durat 3ore (la 9.00 a intrat si la 12.00 a fost gata),rezervor toroidal 52l Kolos,reductor AGC VITO,supapa multipla si dispozitiv alimentare TOMASETTO,disp. injectie RAIL.Am facut primul plin la Lukoil si au intrat 43,8l cu care am mers 563km.Astept revizia de 1000km ...motorul merge foarte bine pe gaz --masina are 139500km facuti doar pe benzina---Revin dupa ce merg mai mult -prima impresie este foarte buna.Mentionez ca merg foarte mult extraurban(naveta Ploiesti-Bucuresti zilnic---2450si 2500km/luna)
    Sa nu uit pret 2400ron.
    Last edited by Ierdna; 8 July 2014, 15:19. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • am sunat si eu astazi la Vernesti pentru o programare si au zis ca abia dupa 15 septembrie au programari libere (cred ca au ramas in urma cu programarile din cauza concediilor)!! Am ramas masca (eu speram sa ma programeze saptamana viitoare) dar la final a zis sa revin luni cu un telefon sa vada daca gaseste ceva mai devreme.

      Comment


      • Am fost si eu joi la Andrei GPL din Bucuresti pt montaj (programare cu 1 saptamana inainte). Initial vroiam sa montez LR, dar la recomandarea catorva prieteni, ce au sute de mii de km fara nicio problema, si a celor de la service (plus ca am vazut alte masini si din provincie care venisera la montaj), am ales Tomasetto Stag200Plus cu injectoare AC (50 ron in plus fata de Valtek) si butelie toroidala de 52 litri. Pret 2400 ron plus la baieti "de o bere" (banii nu se dau direct baietilor ci se pune intr-o cutie postala sigilata, o idee foarte buna - Andrei a zis ca acolo sunt o echipa si toti oamenii lucreaza la o masina, deci se imparte totul in mod egal). Montajul a durat cca 6 ore (jumatate din oameni erau in concediu) si a iesit foarte bine. Mi-au si alimentat-o cu GPL de 50 de ron pt reglaje si teste, inclusiv de noxe. Nu am plecat de acolo pana nu a verificat-o personal seful Andrei. Nici nu se cunoaste ca am instalatie GPL (toate bine ascunse).
        Efectuat deja un drum in provincie de 400 Km unde mi-a iesit un consum de 7,5% (mers pe drum cu serpentine si cu maxim 120 km/h intre Buzau si Bucuresti).Trece foarte repede pe gaz (la 40 grd) in cca 200 m.
        Deocamdata multumit.
        Cu ocazia asta mi-au aratat baietii ca pierd ulei pe la motor si cred ca e simeringul de palier (de abia ce anul trecut abia facusem distributia).
        A mai ramas sa o duc in service si la RAR (nici vorba de trecut in talon).

        Comment


        • STAG 200 GO Fast este varianta low cost de la Tomasetto...
          Ca varianta versus LR EVO One de exemplu as alege LR...
          Asta in cazul cand te bazezi pe montator ca face un montaj de calitate, si un reglaj asemanator...diferenta de ~200RON se merita...
          Ca varianta asemanatoare ar fi STAG 4 Plus/ Q-box...
          Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
          Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

          Comment


          • Idem cu a scris si Bujie. Am aprox 30.000 km din martie pe GPL. Baietii sunt ok, masina merge super ok. Doar 2 revizii pana acum. Tomasetto stag q-box...injectoare nu mai retin de care sunt. Butelie la roata de rezerva. Cost 2600 lei. Masina laguna 1.6 16v. Tata il cunoaste de multi ani si dupa discutii cu el de pana si la 5 ore despre instalatiile de gpl...am montat la el.

            Comment


            • Eu unul nu prea sunt mulțumit de Andrei GPL,o fi de la instalatie, o fi de la reglaje dar am fost cu mașina la ei și nu au știut ce sa facă, doar mi-au mărit trecerea pe GPL,dacă se dorește a se citi problema uitați-vă la threadul deschis de mine la probleme GPL. oricum o sa le mai fac o vizita când voi avea timp sa mai stau de capul lor

              Sent from my GT-I9300 using Forum Runner
              sigpic

              Comment


              • Salutare.
                Vreau in scut timp sa montez ai eu un GPL pe un Renault Scenic model 2002 1.6 16v
                Daca tot fac pasul asta doresc sa montez ceva de calitate in la un service de calitate.
                Daca se poate cateva sugestii ar fi perfect.
                Multumesc.
                sigpic

                Comment


                • stoicanu
                  eu unul am optat pentru un LR montat la Vernesti deoarece despre instalatie am auzit ca este ok(si pana acum nu am avut nici un fel de problema) iar baietii de la Vernesti fac cel mai bun montaj si reglaj.
                  eu unul asa te-as sfatui sa faci

                  Comment


                  • Originally posted by moog View Post
                    STAG 200 GO Fast este varianta low cost de la Tomasetto...
                    Ca varianta versus LR EVO One de exemplu as alege LR...
                    Asta in cazul cand te bazezi pe montator ca face un montaj de calitate, si un reglaj asemanator...diferenta de ~200RON se merita...
                    Ca varianta asemanatoare ar fi STAG 4 Plus/ Q-box...
                    Masina este euro 3 iar un STAG 4 nu-si avea rostul, avand in vederea ca face acelasi lucru ca si STAG 200 GO FAST pt masina mea (din cate am citit pe forum si dupa cum mi-au explicat cei de la service, este bun pt euro 5).Asa ca nu merita sa mai dau niste bani in plus pt acelasi lucru.
                    Si bugetul cam ala a fost. Daca aveam bani alegeam BRC fara sa ma gandesc. Pt mine nu conteaza denumirile EVO, super EVO, Qbox sau alte denumiri cat mai stiintifice care sa te atraga cu numele ci sa mearga masina fara probleme, sau ma rog, cu cat mai putine!
                    Vad ca toata lumea e cu Vernesti. Si eu am vrut initial sa ma duc la ei dar cand a vrut sa ma programeze dupa 1 luna si jumatate, am zis pas. La recomandarile de aici probabil se va ajunge cu programarile de la 1 an la altul.
                    Asa cum spunea un coleg de-al nostru aici pe forum, instalatorii de GPL nu au inceput si nu s-au terminat la Vernesti! Numai ca unii nu sunt asa de promovati. Am un prieten care si-a montat un Tomasetto de mai bine de 2 ani la el in Craiova, merge cu masina zi de zi si in tara si nu a avut niciun fel de probleme. Iar service-ul nu este cunoscut si nici nu se regaseste in lista de pe forum. Lista are doar 52 de votanti ( eu zic ca se monteaza cel putin 50 de instalatii/zi in toata tara) asa ca aici este procent infim din cei care au instalatii GPL ( e adevarat ca sunt si alte zeci de marci de masini care sunt pe alte forumuri).

                    Comment


                    • Vernestiul este "overrated" cum zice americanu'...sant destule service-uri bune de care nu s-a auzit...
                      Cat despre instalatii eu vorbeam de pret/fiabilitate/performante...
                      Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                      Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                      Comment


                      • Departe de mine sa va contrazic,dar atata timp cat isi fac treaba cu seriozitate de ce sa nu beneficiezi de serviciile lor? Eu unul sunt din Piatra Neamt si am fost acolo sa montez,basca asteptarea de o luna jumate si n-am motive,deocamdata, sa regret alegerea. Pana la urma e alegerea fiecaruia,m-am interesat fff mult inainte de a pune,la cunostinte,prieteni samd,inclusiv pe acest forum. Majoritatea mi-au indicat Vernestiul asa ca pana la urma era alegerea oarecum logica. Tot respectul si pt ceilalti ,dar aici in zona nu prea am avut de unde alege sau nu am gasit destule informatii despre ei.

                        Originally posted by stoicanu View Post
                        Salutare.
                        Vreau in scut timp sa montez ai eu un GPL pe un Renault Scenic model 2002 1.6 16v
                        Daca tot fac pasul asta doresc sa montez ceva de calitate in la un service de calitate.
                        Daca se poate cateva sugestii ar fi perfect.
                        Multumesc.
                        Eu mi-am pus la Vernesti si am tot motor de 1.6 16v,bine e Logan dar ma gandesc ca-i tot pe acolo. Instalatia e BRC Sequent 24.11 ,recomandata de baietii de acolo,cica se preteaza ff bine pe tipul asta de motor si inclin sa le dau dreptate. Eventual poti sa-i suni si cred ca o sa te indrume sa faci alegerea potrivita.
                        Last edited by 77ACE; 26 August 2014, 16:09.

                        Comment


                        • De la Piatra puteai sa vii la Iasi era drumul mai scurt...
                          Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                          Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                          Comment


                          • Originally posted by moog View Post
                            De la Piatra puteai sa vii la Iasi era drumul mai scurt...
                            puteam sa vin,dar daca nu stiu unde si la cine? Poate ca daca intrebam pe forum as fi venit,asa doar am citit... Am vazut ca va faceti sau ati facut deja service? Oricum din ce am citit pe aici sunteti unul din "baietii buni" care stiu despre ce vorbesc

                            Comment


                            • Originally posted by moog View Post
                              Vernestiul este "overrated" cum zice americanu'...sant destule service-uri bune de care nu s-a auzit...
                              Cat despre instalatii eu vorbeam de pret/fiabilitate/performante...
                              asa este cu Vernestiul , ai dreptate si "am rabufnit" si eu un pic ca prea s-a dus sus de tot (desi am sange de buzoian chiar din zona lor).
                              Iar despre instalatii, vad ca esti in domeniu si unii iti cer parerea dar eu m-am incadrat in bugetul strans de vreo 6 luni de zile (prioritatile sunt ratele la banca pt casa si multe altele). Nu m-am suparat si sper ca nici tu nu te-ai suparat in legatura cu parerea mea despre STAG 200. Am rasfoit bine paginile topicului (si al altor topicuri cu GPL) inainte sa ma hotarasc daca imi pun GPL sau nu pe masina (inainte nu faceam mai mult de 6000 km/an dar acum de drag o sa fac macar 10000).
                              Fiecare e liber sa-si dea cu parerea asa cum fiecare isi alege la final instalatia pe care vrea sa si-o monteze.
                              Va doresc tuturor mii de km fara probleme indiferent de marca de instalatie aleasa!

                              P.S. Asta nu inseamna "adio" de pe forum ci o urare tuturor posesorilor de instalatii GPL (din privinta mea sa falimenteze toti benzinarii ).

                              Comment


                              • Deci eu nu am un buget limitat.
                                Am auzit si ceva din gama BRC daca nu ma insel.
                                Eu nu am avut gpl pe nici o masina si nu stiu cu ce se mananca.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google