PRETURI Si CALITATE La Firmele De Montaj GPL - FEED-BACK-uri

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Am bagat si eu intr-un final GPL pe Logan
    Am ales instalatia de la Agrom, cea de 2100 lei cu rezervor cilindric de 55l(vreau autonomie ca folosesc masina in cea mai mare parte pe drum extern) si imi ramane destul portbagaj pt bagaje.
    Instalatia e un tomasseto stag200-4 cu injectoare pe 3 ohmi. Regata sa treaca pe gaz la 30 de grade

    Baietii au lucrat profesionist. durata a fost cam de 6 ore. au sala de asteptare cu wireless...sunt ok

    pe moment sunt multumit de instalatie si de montaj, desi am vizibil mai putin spatiu in portbagaj(dar indeajuns) ma consider multumit

    am uitat sa spun, consum inca nu i-am facut(ca n-am timp)...cand o sa ies din localitate poate o sa ii fac...zic poate pt ca eu de obicei merg cu gaz in rezervor....poate la intrarea in oras sa nu mai alimentez si sa mai merg un pic sa vad cum am iesit...cam complicat oricum....

    oricum, cei de la Agrom sunt profesionisti. montat vaporizatorul sub vasul de expansiune, firele si calculator puse frumos, butelia montata bine...recomand. Mai aveau pe acolo audi-uri, renault symbol, un seat, model n-am idee ca nu avea inscriptie, volvo(suv) si alte bazaconii(si tico care m-a amuzat teribil)
    Last edited by cristitranca; 16 February 2011, 21:43.

    Comment


    • #32
      Azi am montat pe Logan-ul Euro5 1.2 16V,instalatia BRC Sequent 24 MY07.
      Desi sunt din Bucuresti , am ales Montatorul ProGaz din Buzau ( Vernesti) . Teste,montaj,reglaje,teste in mers pe sosea . Pentru firma montatoare caracterizarea in doua cuvinte: MONTATORI PROFESIONISTI.


      Am ales rezervorul toroidal de 52 de litri. Prima alimentare a fost totodata si primul plin "ochi" . Au intrat 43 de litri.
      Am parcurs pe gaz 132 de km Vernesti - Bucuresti ( realimentare Lukoil) . La realimentare ,au intrat fix 10 litri de gaz si rezervorul a fost din nou plin "ochi". Viteza in general 90...pana la 100 km/h.


      Azi am intrebat un taximetrist (Logan 1.4) din Buzau ce instalatie are si mi-a raspuns " BRC". A mai spus ca are 280.000 km rulati pe gaz. Instalatia a montat-o la 500km ( masina noua). In cei 280.000 km, la instalatia BRC ,mi-a spus ca a schimbat filtrele aproximativ la fiecare 30.000 km. In rest..nimic.
      Tot azi,a fost programat cineva cu Logan 1.6 si montare instalatie Landi Renzo. Era programat dupa montajul instalatiei mele.Pana sa ii vina randul la montaj, a renuntat la Landi Renzo si s-a hotarat pentru BRC Sequent 24 MY07



      Aceasta este echipa de nota 10,care a facut montajul/testele/reglajul, BRC-ului instalat azi.

      Salutari
      Attached Files
      Last edited by Busgan; 18 February 2011, 19:22.

      Comment


      • #33
        Cat a costat instalatia ? Simti vreo scadere de putere ? Ce consum aveai inainte pe benzina , in conditii asemanatoare ? Cati km avea motorul cand ai montat instalatia ?

        Sunt si eu interesat sa montez gpl , dar mi se pare pretul ridicat la instalatie .

        Comment


        • #34
          Momentan il consider cel mai bun raport calitate/pret din Romania pentru BRC Sequent 24 MY07.
          Pret cu rezervor toroidal de 52 litri: 2.650 lei.
          Loganul este nou,are 3.300 km.
          Nu am sesizat absolut nici o schimbare referitoare la scadarea puterii.

          Am mers peste 100.000km cu o instalatie Coreeana marca CCI cu motorul de 1.6. Concluzia mea dupa cei 100.000 km a fost ca la urmatoarea masina ,cum termin rodajul o trec pe GPL. Garantia celor de la "Dacia" nu valoreaza mai mult decat trecerea pe GPL.
          La Logan ,functionare BRICI pe GPL. Bine ca nu am mai pierdut timpul sau mai bine spus banii continuand pe benzina...oricum rodajul am vrut sa fie pe benzina.

          Comment


          • #35
            la mine a fost 2100 de lei cu butelie normala de 52 de litri ,2 saptamani in asteptare ,montaj in 2 ore ,ma declar multumit

            Comment


            • #36
              Programare si dupa 2 saptamani jumate mi-a venit randul.
              Instalarea a durat aproximativ 5 ore. La 8.30 a inceput "operatiunea" si in jurul orei 13.30 bagam cheia in contact sa plec spre Bucuresti.

              Comment


              • #37
                Am logan 1.2 euro 5 . Din ce am inteles , instalatiile gpl sunt mai scumpe pt euro 5 .
                @ Busgan . Daca alegeai rezervor cilindric , cel normal , presupun ca pretul era cu 200 ron mai ieftin , da ? Si o alta intrebare ...ce preturi erau la celelalte instalatii gpl , tot pentru euro 5 ? Daca poti spune-mi te rog si ce consum aveai pe benzina in conditii asemanatoare ( drum extraurban in cazul drumului spre buzau ) .

                @tTrust . Super tare , montaj in doar 2 ore . Am stat in trecut pentru montarea instalatiei gpl peste 8 ore pentru montaj .

                Multumesc mult pentru informatii .

                Comment


                • #38
                  montaj in 2 ore? erau cate unu la fiecare surub?
                  astia de la agrom au pret cam piperat pt stag300 care am inteles ca e pt euro 5
                  adica 2600 lei cu rez cilindric....deci felicitari pt montaj

                  Comment


                  • #39
                    da, dar au reprezentante peste tot. aratati-mi mie alt service decat buzau care se pricepe la brc.....

                    Comment


                    • #40
                      Salut.
                      referitor la timpul de montaj,si eu am stat exact 2 ore pt. montaj.[au fost 3 baieti]
                      Si inca o ora sa alimentez si sa ma intorc la ei pt. reglaj.(sa intamplat sa fie in perioada cea mai aglomerata din pitesti,ora 15:45 si 16)
                      Numai bine.
                      Un Logan----YNG-----
                      Numai bine.

                      Comment


                      • #41
                        Schimbat talon pentru GPL ?

                        Chiar trebuie schimbat Talonul dupa instalarea GPL ? Ce presupune asta ? E mai mic impozitul ? Nu prea cred,doar traim in RO !
                        Ce se intampla daca nu schimb talonul ?

                        Comment


                        • #42
                          Salut.


                          Numai bine.
                          Un Logan----YNG-----
                          Numai bine.

                          Comment


                          • #43
                            nu e nevoie de schimbat talonul masinii

                            am omologat o instalatie gpl(pe dacie) si procedura nu difera de logan sau alte masini

                            faci programare la RAR
                            te duci cu ce acte iti zic ei, o testeaza acolo si iti trece pe CIV(cartea de identitate a vehiculului) instalatia..si gata
                            ei(RAR) mi-au zis cam asa: "ori mergi cu o copie dupa CIV dupa tine, ori o treci in talon si dai bani degeaba...."
                            am facut ITP cu CIV completata, dar cu talon necompletat si nu mi-a zis nimic...
                            cu impozitul....never...o sa platesti aceeasi bani
                            Last edited by cristitranca; 22 February 2011, 14:56.

                            Comment


                            • #44
                              Salut sunt nou pe aici si am nevoie de ceva ajutor in alegerea unei instalatii potrivite pentru golanul meu de 1.6 mpi . din ce am vazut pe diverse site-uri am decis sa aleg intre brc si tomasetto . Dar service-ul este mai greu de ales , ceva sfaturi despre un service .

                              Comment


                              • #45
                                Daca te hotarasti pentru BRC cei mai experimentati din BUC sun cei de la Marpaco . Pentru tomasetto sunt destui care au experienta , eu tot la ei am mers pentru tomasetto .
                                Sunt foarte ok .

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google