Prima Revizie Logan 1.6 16V E5

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Prima Revizie Logan 1.6 16V E5

    Ma puteti ajuta cu ce se schimba/verifica la Logan la prima revizie (dupa un an).
    Din experienta care ati avut-o cu "meseriasii" de la service la ce imi recomandati sa fiu atent.

  • #2
    Nu am 1.6 16v dar ma gandesc ca fiind prima revizie doar uleiul, filtru de ulei, si filtru de aer!

    Comment


    • #3
      Filtru ulei, filtru aer, ulei, manopera in jur de 200 lei depinde de reprezentanta

      Comment


      • #4
        ar trebui sa verifice multe meseriasii dar ei nu prea verifica nimic. doar daca ai ceva cunostinte acolo. altfel verificari nu prea.

        Comment


        • #5
          Sa se uite la uzura discurilor/placute de frane. Nu se stie...Sa se uite la burdufurile de la planetare...nu se stie. sa verifice toate componentele ce tin de directia masinia...etc sunt multe de verificat.

          Comment


          • #6
            Originally posted by MarianD View Post
            Ma puteti ajuta cu ce se schimba/verifica la Logan la prima revizie (dupa un an).
            Din experienta care ati avut-o cu "meseriasii" de la service la ce imi recomandati sa fiu atent.
            In Carnetul de intretinere ai lista cu operatiile de control, precum si cele complementare (ulei, filtre etc) ce trebuiesc efectuate in momentul fiecarei revizii dacia.
            Poti doar sa ceri ca aceste operatii sa fie efectuate corect; depinde de "blazonul" fiecarei reprezentante Dacia.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • #7
              Doar la E5 au bagat revizia la 20k km sau 1 an sau asa era si inainte?
              Carnetul de intretinere e foarte ambiguu

              Comment


              • #8
                De prin 2009 parca au bagat la 20.000.
                Eu am un sfat pentru prima revizie daca se face la an indiferent de motorizare. Orice greieras, scartait, lufturi la portiere si capote si tot ce nu convine acum e momentul sa-l spuneti cu tupeu si fara rusine. Se remediaza pe garantie si acum e momentul pentru ca ulterior te obisnuiesti asa si nu mai spui.
                Eu de control le-am spus sa faca si un test clip dar mi se pare ca se plateste.
                Cel mai lent 1,6 8v

                Comment


                • #9
                  la prima revizie trebuie schimbate consumabilele, dar vezi ca iti explica foarte bine in cartea de intretinere a masini, si iti recomand sa te duci la revizie cu uleiul, filtrele si ce mai vrei sa schimbi cumparate de tine ca acolo te rupe in 2, si trebuie sa ti-o puna pe tester sa vada daca ai erori sau alte treburi pe acolo, dar nu ar trebui sa ai probleme la prima revizie, cel putin eu nu am avut nici un fel de problema nici dupa a 5 revizie si cunosc pe cineva unde imi fac eu revizia la dacia si au pipaito peste tot

                  Comment


                  • #10
                    Nu te rup chiar in doua, depinde de service. Mie de exemplu mi-au recomandat sa nu schimb decat uleiul si filtrul de ulei (desi mai aveam 2 filtre), in ideea ca am putini km si nu este neaparat necesar. O alta treaba a fost manopera, care la unele service-uri e gratis daca cumperi de la ei consumabilele, la altele nu.

                    Comment


                    • #11
                      True true...un dealer Dacia de aici din Galati avea o super oferta la 250 lei. Schimb ulei, filtru ulei, filtru aer si polen.

                      Comment


                      • #12
                        filtru de polen? la 1.6 16v ? au bagat la cele euro 5? ca eu nu am asa ceva , a mea este euro 4 din 2008

                        Comment


                        • #13
                          A mea e 1,6 16v din 2010 si are filtru de polen

                          Comment


                          • #14
                            Dupa 2010 cele care au A.C. au si filtru polen !

                            Comment


                            • #15
                              la noi astia inainte de 2010 au mai facut o economie de bani...te doare mintea

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google