-Prima Revizie Logan 1.6 16V E5 logan 16v 105cp e5 Prima Revizie Logan 1.6 16V E5 - Pagina 3 - Dacia Logan Forum
Dacia Logan Forum

Inapoi   Dacia Logan Forum > Forum Dacia Logan > Dacia Logan : Motorizari benzina > logan 16v 105cp e5

Atentie ::
Bine ai venit pe forumul LoganClub.ro Pentru a posta pe acest forum iti trebuie un user. Apasa aici pentru a-ti face un user. Dupa ce iti faci user nu uita sa activezi contul accesand casuta ta de email unde vei gasi un link. Daca vrei doar sa urmaresti discutiile fara a interveni selecteaza un forum de mai jos sau foloseste functia de search Pentru mai multe informatii legate de buna functionare a forumului va rugam cititi cu atentie aici

piesenet.ro

Prima Revizie Logan 1.6 16V E5

logan 16v 105cp e5

Thread Inchis

Thread Tools
Vechi 3rd October 2012   #41
kopkilooo
Initiat

kopkilooo's Avatar

Data inscrierii: 10-10-2011
Motorizare : 1.6 16v 105 CP
Varsta: 28
Posturi: 30
Membru :
[Initiat]
Implicit

Intradevar asa este, dar cum stim cu totii, daca vrem stampila pe cartea de garantie......trebuie sa suportam preturile lor! Noi sa fim sanatosi + sa mearga masina!
kopkilooo e offline  
Vechi 12th December 2012   #42
Kostagh
Incepator

Data inscrierii: 07-05-2008
Motorizare : 1,6 16V
Varsta: 54
Posturi: 7
Membru :
[Incepator]
Implicit

Citat:
Original a fost postat de cata89ro2000 Vezi Post
filtru de polen? la 1.6 16v ? au bagat la cele euro 5? ca eu nu am asa ceva , a mea este euro 4 din 2008
Se poate monta in reprezentanta la orice model Logan mai vechi. Costa cam 100 de lei cu tot cu manopera. Eu unul am montat o bucata de filtru de hota sub grila aia de plastic (mare atentie la demontare). Tot zic sa ma duc in reprezentanta sa mi-l montez, dar mereu e altceva de facut. Acum, o sa merg. Am si revizia de 6 ani, ITP expira la sfarsitul lui ianuarie si in plus am probleme cu vitezometrul (nu indica nimic- senzorul sau mai probabil cablul, calculatorul l-am verificat) si incepand de aseara zbarnaie (desi nu tare) cred ca toba intermediara. S-o fi desfacut de prin coliere- alea-alea. Asa ca sambata asta trebuie sa merg in service. Pana acum toate reviziile le-am facut cu materialele lor si intr-adevar am avut discounturi mari la manopera si chiar (de doua ori, in 2006 si 2008) manopera gratuit. ) Promotii... Reviziile le-am facut in Meridian Vest (Bucuresti Militari) - reprezentanta de unde am si luat masina in 2006 si o singura data, fiindca eram grabit sa plec in concediu, iar Meridian n-aveau loc, la Cobalcescu - Dr. Taberei. Mi-au placut mai mult cei de la Meridian. De fiecare data mi-au verificat tot inclusiv, fluid de directie, lichid de frana, racire, ba chiar si spalator de parbriz. ) Iar mecanicul a verificat intotdeauna pe sub trotineta- bucse, placute frana, stare generala. Si intotdeauna tester. Inclus in pret.
Kostagh e offline  
Vechi 9th January 2013   #43
Archangel80
Loganist de 5 stele

Archangel80's Avatar

Data inscrierii: 20-12-2012
Motorizare : 1,6 16v E5 105 hp - Prestige
Posturi: 1,172
Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

Pe mine in octombrie 2012 prima revizie m-a ajuns 180 lei.
Uleiul a fost cumparat de mine Castrol Magnatec 5w40 - 160 lei.
-filtru ulei, filtru aer + manopera 180lei toata treaba in reprezentanta Dacia.
-filtrul de polen l-am schimbat singur deoarece cu manopera in reprezentanta costa 120 lei. Filtrul de polen luat de mine este Valeo si am data 40 lei.
Archangel80 e offline  
Vechi 10th June 2013   #44
moldi1969
Incepator

Data inscrierii: 17-10-2011
Motorizare : 1.6 mpi
Varsta: 47
Posturi: 21
Membru :
[Incepator]
Implicit Revizie

Salutare!
Eu la 1.6 mpi am pus tot acest Castrol Magnatec 5w40,filtru Mann,Filtru Aer Clean Filters cu manopera am ajuns la cca. 200 Ron la privat.Ma apropiu de al 2-lea schimb de ulei incet,nu ma duc la reprezentanta,eu rulez cam 8000 km/an,nu are nici un rost.Pina acum nu am schimbat nici macar un bec,sper sa nu am inca mult timp probleme la masina.Ma gindesc sa trec pe ulei 5w30 si sa ramin cu acest ulei inca citeva schimburi.Nu consuma motorul deloc din ulei inca.Merg normal nu forjez dar posibil putin peste 90 daca se poate.Schimb la 3000 de ture si totul merge bine.
La 1.6 mpi intra 3 litrii pina la nivelul maxim.Ce ulei 5w30 imi recomandati?cred ca elf,sau castrol?

Last edited by 77sky; 10th June 2013 at 23:32.
moldi1969 e offline  
Vechi 10th June 2013   #45
sumedreacris
Loganist de 5 stele

Data inscrierii: 21-05-2010
Motorizare : 1,4
Posturi: 1,717
Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

la stilul tau de mers merge foarte bine si dacia oil 5w30. colegii vor zice iar ca sunt fan dacia oil, eu ti l-am recomandat tinand cont atat de stilul de mers descris cat si de pretul acestuia. de la magazinele de specialitate gasesti bidonul pe la 100-110 lei. orice ulei 5w30 e ok
sumedreacris e offline  

Thread Inchis

Sari la Forum

Tags
16v, logan, prima, revizie

Thread Tools

Reguli de Postare