Problema Accident

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Problema Accident

    Salut! Am urmatoarea problema: acum o luna intr-un sens giratoriu o doamna a intrat cu un Mitsu in Dacia 1310 a lui taica'miu. Nu a pastrat distanta si s-a intamplat. El a auzit scartaituri de roti dar nu si-a dat seama ca a fost lovit(e o zgarietura). Problema e ca a fost chemat cu subsemnatu' si a primit 400 lei amenda si permis suspendat 1 luna pentru ca nu a oprit, iar doamna respectiva la fel + trebuie sa repare stricaciunile(adica mai nimic, o zgarietura).Eu i-am sups ca el era oblicat sa opreasca, dar mi-a respuns ca nu-l intereseaza prea mult masina deoarece o sa o dea la REMAT anul asta si nu a oprit. Respectiva s-a temut ca poate o adat peste cine stie ce bisnitar care poate o s-o dea in judecata, si l-a denuntat. E o chetie din care nimeni in afara de stat nu are de castigat(aman2 permis suspenat+ amenda), macar daca ar scoate banii de amenda daca vorbeste cu respectiva. Politistul nu a vrut sa-i dea nici macar un numar de telefon. Se mai poate face ceva sau ramana asa?

  • #2
    Nu se mai poate face nimic, au fost sanctionati amandoi pentru ca nu au declarat accidentul in 24h de la producere.
    Chiar si in cazul asta in care masina lui nu a patit nimic, o mica zgarietura, tatal tau trebuia sa opreasca, sa-i spuna cucoanei ca nu are nici o pretentie, dadeau mana si plecau mai departe. Asa, aia fiind femeie, s-a panicat. Macar daca se ducea ea in 24h si ramanea cu permisul daca tot o apucase paranoia... deh femeile .
    Legal nu are cum sa o oblige sa-i dea banii de amenda sau ceva, doar daca o gaseste si se inteleg omeneste, desi nu cred ca o sa vrea sa-i dea banii, nu are niciun interes pana la urma.
    Dar daca tot l-a denuntat si au ajuns la politie amandoi, chiar si dupa termenul de 24h de ce nu i-a luat asigurarea, ca tipa era vinovata daca-l lovise din spate. Chiar daca nu mai voia sa repare masina, vorbea cu cei de la asigurari, cerea bani de reparatie in regie proprie si tot se alegea cu ceva.

    Comment


    • #3
      @Ciprian: tatal tau este victima propriei ignorante.
      Mi se pare greu de crezut ca, desi a auzit "scartaituri de roti", nu a coborat din masina macar sa verifice daca a fost atins.


      Un prieten, forumist si el, a fost intr-o situatie asemanatoare. Si-a atins usor masina, in trafic, de alta masina de pe banda alaturata. S-au oprit ambii, s-au "inteles", dar stiindu-se vinovat, a mers la Sectia de Politie in raza careia s-a produs evenimentul si a intrebat daca a venit cineva sa declare vreun accident in care ar fi fost implicata si masina lui. Nu venise nimeni. A decis sa nu declare incidentul, fiind unul minor, pentru a nu-i face rau celuilalt sofer.
      If it ain't broke, don't fix it!

      Comment


      • #4
        Chestie simpla ar fi putut sa fi facut cand ati fost chemati la politie sa dati cu subsemnatul. Ati fi putut la intrare, sa faceti actele doar voi doi cu amiabila si sanatate amenda si tot pentru nedeclararea accidentului. Daca se mergea cot la cot ca ala nu a oprit cand voi v-ati hotarat sa faceti amiabila, intra el cu fuga de la locul accidentului ). Oricum asta e basm, dar ideea e ca ignoranta se plateste si in cazul asta pretul a fost 400 de lei si permisul

        Comment


        • #5
          Pe tanti aia nu prea a dus-o capul, ori te prezinti in 24h ori nu te mai prezinti deloc. Bisnitarii si ceafa lata nu se plimba in Dacii 1310 de pe vremea cand era bunica fata mare si nici nu asteapta o luna sa-ti ceara socoteala...

          Anita Ciprian, un PVCC intocmit de politist nu ti-l mai anuleaza decat judecatorul dar sper ca intelegi ca o contestatie (atacarea PVCC-ului in instanta) in cazul asta e mai mult decat tardiva.

          PS
          Ce motorizare ai tu - 16...ce anume?
          Last edited by Cromatic; 22 March 2014, 21:38.

          Comment


          • #6
            Nu e vorba ca nu a dus-o capul, ci de necunoasterea Codului Rutier. O regula banala, de altfel...


            La 20 de ani, iti doresti ca tot ca incepe cu "v" sa te termine cu "agin", de aici poate si motorizarea lui, hazlie.
            If it ain't broke, don't fix it!

            Comment


            • #7
              Pai n-a dus-o capul (chiar daca nu cunostea codul rutier) pentru ca trebuia sa se gandeasca ca era putin probabil ca un bisnitar sa se dea cu Dacia 1310 si sa-i mai ceara si socoteala mai ales ca trecuse si destul timp de la producerea micului eveniment. In fine, asta e, mai sunt si oameni d-astia.

              Da, cred ca ai dreptate, nu mai tin minte ce-mi doream eu la 20 de ani dar stiu sigur ca nu spuneam chiar tot ce gandeam, oricum, nici forumuri nu erau pe-atunci...
              Last edited by Cromatic; 23 March 2014, 09:58.

              Comment


              • #8
                Originally posted by Anita Ciprian View Post
                Se mai poate face ceva sau ramana asa?
                parerea mea e ca asta e o intrebare retorica... daca te gandeai un pic nu veneai sa o pui nu se mai poate face nimic si nici aia nu o sa ii dea vreun ban ca nu are motiv. ura si la gara.

                Comment

                Working...
                X
                Anulare DPF
                Politica de Securitate Google