Problema Ambreiaj!!!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Problema Ambreiaj!!!

    Buna seara tuturor!Am o mica mare problema in legatura cu Loganul meu:este vorba despre varianta 1.4MPI.Astazi,in timp ce mergeam cu masina,dintr-o data cand dau sa schimb in alta treapta de viteza observ ca trei sferturi din ambreiaj calcam foarte usor(prea usor) si abia pe la sfarsit simteam ca se calca putin mai greu.La plecarea de pe loc imi pleaca greu(cam pe la 2000rpm si abia simt ambreiajul) iar in celelalte trepte,daca apas mai tare pe acceleratie patineaza(de turat se tureaza dar nu creste viteza).Inainte de aceste simptome imi scartaia(ca si cum s-ar fi frecat cablul de rugina) de fiecare data cand actionam pedala de ambreiaj si ma gandeam sa ma bag sub ea sa dau cu putin ulei pe la arc.As vrea sa stiu daca mai pot merge in siguranta macar vreo cativa km cat sa ajung la un service si daca intr-adevar e dus ambreiajul(ma gandesc sa nu cumva sa se fi intamplat vreo ceva pe la cabluri).Tin sa mentionez ca ambreiajul nu face zgomot(scartaie de parca ar fi ruginit dar banuiesc ca de la cabluri).

    PS1:Avea momente cand nu scartaia la apasarea pedalei.
    PS2:Masina are 107000 km.
    Last edited by valhala; 4 April 2015, 22:11. Reason: Automerged Doublepost

  • #2
    Originally posted by valhala View Post
    daca apas mai tare pe acceleratie patineaza(de turat se tureaza dar nu creste viteza)
    Esential,ambreiajul e varza... Poate ajungi pina la service,in fond ce ai de pierdut...

    Comment

    Working...
    X
    Anulare DPF
    Politica de Securitate Google