Problema Blocul de Lumini

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Da,dar stii cum e cu astfel de interventii, niciodata nu stii cand te lasa: intotdeauna ai aceasta teama.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • #32
      Daca ai rabdare se poate repara.
      Am reparat un bloc de lumini acum un an si inca tine.
      Trebuie sa ai si un pic de noroc fiindca se pot rupe usor urechile din plastic si ai nevoie de inca "doua maini" ca sa-l desfaci.
      Merita incercat.

      Comment


      • #33
        Eu am dat jos plasticul acela care face sa sara maneta cand semnalizezi! Prefer sa opresc semnalizarea cand vreau eu!

        Am o intrebare in legatura cu blocul de lumini: pentru faza scurta/lunga, blocul de lumini doar da comanda spre releu, asa este? Adica nu trece prin el 10 amperi sau cat consuma becurile de pe far.

        Comment


        • #34
          Releu este doar pentru luminile de ceata. Atat. In rest, contactele din maneta sunt platinate si comanda direct aprinderea becurilor.
          Curentul vine de la baterie, printr-o siguranta de 60A (in compartimentul motor), trece prin maneta, apoi prin siguranta de 10A din tabloul de sigurante si direct la becuri.

          Personal am de gand sa modific putin instalatia, sa pun relee, dar e nevoie de ceva timp si cred ca voi astepta pana la primavara. E nevoie de 4 relee in total: faza scurta / lunga, stanga / dreapta.
          Si posibil si 2 relee pentru pozitie stanga / dreapta.
          GL-22-TOF

          Comment


          • #35
            Vezi ca,in functie de versiune, la poz.288, 289, si 290 sun alocate trei relee cu specificatia "releu lumini de zi"
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • #36
              Ce bloc de lumini e pe Logan? (marca/unde e produs)

              Intreb fiindca pe Renault super5 fabricatie 1987 am avut un bloc de lumini frantuzesc (original al masinii poate) care nu mai tinea faza lunga in pozitia respectiva (trebuia sa tin cu mana)

              Si am gasit un bloc de Nova (turcesc, takosan)... Toate bune si frumoase, insa la un drum spre Tg. Mures noaptea, s-a incins asa de tare blocul de lumini, incat s-a deformat carcasa lui. M-am oprit pe drum si l-am pus tot pe cel vechi, fiindca imi era frica sa nu ia foc. Mirosea si foarte tare a plastic incins/topit.

              La unele Loganuri am impresia ca au pus relee pe circuitele de faza scurta/faza lunga in compartimentul motor, in cutia de langa baterie

              Comment


              • #37
                si eu am mesterit blocul de lumini pentru ca nu imi mai mergea claxonul decat pe pozitia "flash" are aproape un an de cand l.am reparat si merge in continuare!
                sigpic

                Comment


                • #38
                  Unde gasesc si eu in bucuresi un bloc lumini cu proiector original? Chiar n-a cumparat nimeni din magazin asa ceva?

                  Comment


                  • #39
                    Stie cineva de ce se strica farurile? nu mai merge o faza a farului, mufa de intra in bec este cam topita, in bord am indicatorul de faza lunga cand de fapt am doar faza scurta aprinsa? Mai are cineva problema asta? Eu am reparat farurile si la service si apoi dupa 2 luni a aparut pb iar, dar la celalalt far.
                    Logan laureat 1.2

                    Comment


                    • #40
                      ai pus cumva becuri "xenom look" sau de 90/100w?
                      sigpic

                      Comment


                      • #41
                        Originally posted by logan5 View Post
                        Stie cineva de ce se strica farurile? nu mai merge o faza a farului, mufa de intra in bec este cam topita, in bord am indicatorul de faza lunga cand de fapt am doar faza scurta aprinsa? Mai are cineva problema asta? Eu am reparat farurile si la service si apoi dupa 2 luni a aparut pb iar, dar la celalalt far.
                        vin-o si tu cu mai multe detalii??

                        Comment


                        • #42
                          Originally posted by logan5 View Post
                          Stie cineva de ce se strica farurile? nu mai merge o faza a farului, mufa de intra in bec este cam topita, in bord am indicatorul de faza lunga cand de fapt am doar faza scurta aprinsa? Mai are cineva problema asta? Eu am reparat farurile si la service si apoi dupa 2 luni a aparut pb iar, dar la celalalt far.
                          Cupla respectiva,fiind din plastic,are o problema cu temperatura generata de becul farului(atentie la puterea becului!)Cind unul din becuri nu are masa corespunzatoare(in cupla,faza scurta fiind aprinsa),are loc fenomenul de "intoarecere"a curentului prin filamentul fazei lungi,in acelasi timp aprinzindu-se becul martor din bord(intensitatea luminoasa este un pic redusa),corespunzator -fazei lungi-. Refacerea contactelor(schimbarea cuplei,uneori si a becului),face ca situatia sa revina la normal.

                          Comment


                          • #43
                            A inceput si la mine sa faca figuri blocul. Cand dau din faza kunga in scurta, raman o secunda fara lumini. Sper sa nu cedeze de tot sa raman in miez de noapte fara lumini pe vremea asta cetoasa
                            niciodata sa nu contrazici o femeie......o va face ea singura dupa 5 minute...

                            Comment


                            • #44
                              Si eu am observat aceasta intarziere la schimbul intre faze de aproximativ 1-2 secunde iar in momentul in care semnalizez se aude un pocnit ceva de genul in difuzoare!

                              Comment


                              • #45
                                Problema e de la blocul de lumini. Schimbarea scurta-lunga si invers, nu se face printr-un releu, cum era normal, ci chiar in bloc, prin contacte, care in timp oxideaza. Remediu... Schimbarea blocului de lumini sau curatarea cu spray de contacte.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google