Problema Blocul de Lumini

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Eu am schimbat blocul de lumini din aceeasi cauza, ca sa claxonez apasam de ajungeam sa dau flash-uri pe faza lunga.
    Am zis ca-l desfac, fac, dreg, am vazut ca e multa bataie de cap si prea multe lamele, am cumparat alt bloc, l-am montat si de 3 ani merge fara probleme. Pe atunci dadusem 120 de lei.

    Comment


    • #77
      Originally posted by 77sky View Post
      Ma inscriu si eu pe lista nefericitilor cu blocul de luminic bulbushit...

      Ma si intreb de cat ma scurm prin buzunare...caci nu prea ii dau sanse de resuscitare
      In seara asta l-am operat, de urgenta, data fiind tendinta de a reveni pe modul "pozitii".
      Treaba asta mi-a amintit de blocul vechii Dacii, dupa acelasi principiu construit: totul la gramada. Eu unul as fi pus boton separat pentru lumini: pozitie, faza scurta, lunga, nu toate inghesuite.
      Apoi: treaba buna cu clipsurile (inainte fiind cele doua nituri, pe care le inlocuiam cu niste suruburi luuungi), dezavantaj: rigiditatea acestora. Cum nu am avut prieten langa mine, am improvizat niste pene peste care sa alunece ghearele clipsurilor. Adica ace cu gamalie (sunt cam moi, dar si-au facut treaba).
      Asadar: apasata fiecare gheara in parte si intercalat acel bold. A mers destul de repede.
      Ce nu mi-a placut in interior: fragilitatea lamelelor si plasticaraia...

      Acum functioneaza toate, inclusiv claxon in modul de semnalizare (eu ajunsesem a crede ca e normal sa nu sune, cand dai clik-clik-clik )

      Deocamdata am scutit niste bani, sa vedem cat va rezista
      Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

      Comment


      • #78
        La mine se misca cu totu adica cu chocilie cu tot,l-am strans si degeaba,colier separat se gaseste are cineva idee?
        Plus la semnalizare,daca semnalizez dreapta si intorc volanul la 10 grade se aude un troncanit de arc intins,are cineva idee de asa ceva ce se intampla?
        Last edited by adytza_dragon; 19 July 2012, 13:36.
        Niciodata sa nu te certi cu un idiot deoarece te aduce la nivelul lui si te bate cu experienta!!!!

        Comment


        • #79
          Manetele se misca cu tot cu prinderea lor de pe coloana de directie. Uite-te la baza volanului, pe mijloc si ai sa vezi un surub. De acolo se mai poate strange suportul manetelor (care de fapt este si contactorul rotativ).
          Acel zgomot de la volan este ori de la sistemul de revenire a manetei de semnalizare, ori de la contactorul rotativ, ori de la faptul ca ai strans prea tare suruburile de la cochilia volanului si ai crapat plasticul de la ele. Da jos mai intai cochilia volanului si uite-te pe interior pe unde trec suruburile sa vezi acolo daca nu e crapat acel plastic.
          GL-22-TOF

          Comment


          • #80
            Si daca este crapat plasticul singura solutie este sa cumpar una noua?
            Si contactorul rotativ cum isi revine?
            Niciodata sa nu te certi cu un idiot deoarece te aduce la nivelul lui si te bate cu experienta!!!!

            Comment


            • #81
              Va salut! Am montat proiectoarele , merg foarte bine,insa am o mica problema la maneta. Cel care mi-a montat-o a zis ca nu are ce sa ii faca. Cand fac viraj tacane ca atunci cand isi revine semnalizarea. Dar tacane si cand nu semnalizez, si doar cand virez.Am inteles ca maneta are o lamela care ar mai trebui scurtata cu 1mm. Stiti ceva de asta? Am trecut pe la Adras sa intreb electricianul care mi-a zis ofticat ca nu se baga, ca nu el mi-a montat-o. Nu as vrea sa cumpar alta maneta, e destul de scumpa. Multumesc pentru orice sugestie! A, inca ceva! Merg si fara contact!!! E normal?

              Comment


              • #82
                Ai strans cochilia de la volan prea tare si ai crapat niste plastice. E normal sa mearga fara contact, dar numai cu pozitia aprinsa.
                GL-22-TOF

                Comment


                • #83
                  Multumesc! Merge, intr-adevar, cu pozitia aprinsa, dar de strans prea tare nu poate fi vorba. Am mai primit insa inca un sfat legat de scurtarea acelei lamele de la un coleg de forum. Sa vad daca merge asa.

                  Comment


                  • #84
                    Nu stiu ce lamela trebuie scurtata.Dar eu am bagat putina vaselina pe acolo si vad k nu mai face pentru moment.
                    Pune si u poze cu acea lamela si daca intre timp mai apar probleme sa o pot rezolva si eu.
                    Niciodata sa nu te certi cu un idiot deoarece te aduce la nivelul lui si te bate cu experienta!!!!

                    Comment


                    • #85
                      E vorba, se pare, de pintenul acela alb. Citind ce scrie aici, m-am uitat si eu pe blocul vechi, demontat, si am vazut ceva unsoare acolo. Inseamna ca asa se face si din fabrica (la fel ca tine). Sa inteleg ca ai avut aceeasi problema? Eu nu am inca un cablu de date, daca pot, am sa pun o poza cu "pintenul" acela.

                      Comment


                      • #86
                        Salut!
                        Problema mea este ca am ramas fara faza scurta in timp ce eram noaptea in trafic. Vreau sa mentionez ca faza lunga, semnalizarea, claxonul si luminile de ceata functioneaza. Am verificat becurile si sigurantele care nu sunt arse.
                        Problema?!

                        Comment


                        • #87
                          Problema? Maneta defecta, contact ars in interior.
                          GL-22-TOF

                          Comment


                          • #88
                            Multumesc! Trebuie schimbata maneta sau se repara?

                            Comment


                            • #89
                              Schimbi maneta. Ca sa nu dai degeaba banii, in cazul ca nu e vorba de maneta, imprumuta si tu una buna si pune-o pe masina ta.

                              Comment


                              • #90
                                adytza_dragon

                                Am rezolvat. Am demontat cochilia de la volan ,am tras blocul de lumini, dupa ce am desfacut cele 2 surubele (nu am scos mufa, nu a fost nevoie) si am taiat cu o unghiera cam 1mm din pintenul marcat in desen . Mai facea nitel zgomot, asa ca am mai luat foarte putin. Acum merge perfect, semnalizarea , anularea semnalului la viraj etc. Numai bine!
                                Attached Files

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google