Problema CD Player Kenwood

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Problema CD Player Kenwood

    Salut colegi, problema este urmatoarea: dupa o anumita periada de functionare a playerului kenwood, fie pe radio fie pe cd, imi apare pe ecran mesajul ,, protect`` si nu mai pot face nimic, nu mai raspunde la nici o comanda. Am incercat sa ii scot mufa din spate si sa o conectez la loc dar nu isi revine. Isi revine doar cand vrea el, de exemplu aseara i-am scos fata detasabila si azi cand am mers la masina si am conectato pur si simplu mergea dar, iar dupa o relativ scurta perioada de functionare a aparut acel mesaj si nu am mai mers nici cum. A mai intampinat cineva problema aceasta ? exista vreo rezolvare ?

  • #2
    Exista posibilitatea unui scurt la firele de la boxe? Am vazut la cineva treaba asta si a gasit firele de la boxele spate putin dezizolate si se atingeau intre ele.

    Comment


    • #3
      Nu stiu exact daca este posiblitatea asta, dar voi verifica. Daca mai sunt si alte pareri, astept.

      Comment


      • #4
        Verifica izolatia cablurilor, mai ales cele de la difuzoare. E foarte posibil sa ai un scurt pe dif si atunci playerul intra in modul protect pt a proteja finalul audio. In aceasta situație nu ar trebui sa ai nici un zgomot pe difuzoare, nici măcar cel de fond.
        Specifica modelul exact al aparatului
        My Ride sigpic

        Comment


        • #5
          Modelul este KDC 3051. Adevaru-i ca poate sa fie o porblema cu boxele deoarece, din setari audio cand incercam sa dau sa mearga doar boxa dreapta mai mergea si cea stanga un pic si cand dadeam pe stanga se mai auzea si drepata. Are un buton de reset in spatele fetei detasable, l-am actionat dar nu si-a mai revenit. o sa incerc maine sa verific boxele. Sper sa rezolv, playerul este pe un ford transit cu care transport marfuri si e foarte aiurea fara muzica in masina.
          Si nu il ultimul rand, multumesc colegilor pentru sugestii, verific si apoi o sa revin cu feedback. Intre timp daca mai sunt pareri, o sa le citesc cu interes.
          Last edited by Toorop; 13 July 2014, 00:23. Reason: Completare post

          Comment


          • #6
            Conform acestui document http://images.kenwood.eu/files/prod/...1_%28EN%29.pdf , pagina 11, mesajul "PROTECT" indica o conexiune proasta la difuzoare.
            Module Electronice (Volt/termo,Interfete Sony/Pioneer/Alpine/Blaupunkt/Kenwood/JVC)

            Comment


            • #7
              Multumesc colegule, chiar astazi am verificat boxele, si au papuci conectori perfecti. Am verificat cu un multimetru cu buzer cele doua intrari din mufele conectoare de pe fire si nu sunt in scurt. La boxe am pus multimetrul pe cele doua lamele si acolo imi bipaie, dar probabil la boxe asa trebuie sa fie...pentru ca am verificat 4 boxe si la toate a fost la fel.
              In continuare daca din setarile playerului dau balansul maxim dreapta, in continuare se mai aude si boxa stanga dar mai incet. Apoi am mai descoperit mufa iso cu probleme zic eu; a fost umblat acolo pentru ca firele de la mufa iso si cablurile masinii sunt conectoate prin banda izolatoare, deci au fost taiate si puse de cineva, clar nepriceput, aiurea. Este o jumatate maro, la mufa iso parca cu 8 fire, acele fire nici macar nu sunt toate conectate si din necunostiinta nici nu stiu cum ar trebui sa fie, dar banuiesc ca de acolo e problema. De la mufa iso la player este un adaptor pentru ca playerul are o mufa mai mica. Poate o schema sau ceva de genul asta, m-ar ajuta sa aranjez firele cum trebuie pe acolo. Ce ziceti ? Daca este necesar, o sa aduc si niste poze cu legaturile care sunt facute pe acolo.
              Mai mentionez si faptul ca azi si-a revenit singur playerul dar mai mult ca sigur dupa o functionare relativ scurta iar o sa apara eroarea, pentru ca boxele si daca este balansul pe 0 tot nu merg egal, si nu este vreo problema de la boxe pentru ca le-am probat pe rand la o singura mufa si se aud la fel.

              Comment


              • #8
                Din ce spui, la mufa adaptoare au fost refăcute conexiunile. Verifica sa nu fie acolo problema. Scoate mufa din player si măsoară direct acolo difuzoarele, cu buzerul. Ai grija sa nu măsuri pe alimentare cu buzerul, arzi aparatul de măsura. La piut continuu ai scurt. Eventual refa conexiunile pas cu pas si izoleaza-le bine.
                My Ride sigpic

                Comment


                • #9
                  Da, o sa fac asta, multumesc colegule. Am gasit si o schema pe net si este ceva si in materialul lui Fratello care o sa ma ajute sa fac conexiunile corecte. Sper sa rezolv. O sa revin cu feedback.

                  Comment


                  • #10
                    difuzoarele cum sunt montate? ce difuzoare sunt?
                    daca sunt cele de origine si nu sunt modificari e ok.
                    daca sunt schimbate vezi cu mare atentie cum sunt montate. la mine, din neatentia mea la montaj erau prea aproape cele de pe spate fata de tabla politei de sub luneta. la gropi ajungeau cu bornele pe tabla si faceau scurt si intra HU in protectie. mi-a luat ceva pana mi-am dat seama care era problema pentru ca in mod normal aveau cam 2 mm pana la tabla.

                    Comment


                    • #11
                      Gata colegilor, multumesc mult sanatate si numai bine. Am rezolvat, problema nu era de la difuzore care sunt din fabrica. La mufa iso erau legaturile facute praf de aia cand dadeam din balans stanga maxim inca mergeau amn2. Cu ajutorul unei scheme de pe be-loud si manualului postat de colegul nostru am reusit sa fac legaturile cum trebuie si merge perfect acum. Initail am vrut sa merg la garaj pentru ca acolo am curent si sa cositoresc firele dar nu intra dubita in garaj asa ca doar le-am inodat si am pus tub termo peste si eu zis ca e bine, oricum mult mai bine fata de banda de izolat care era pusa aiurea. Si a avur treptate colegul Madutzu, am masurat in mufa si aveam 2 fire in scurt dar se vedea si cu ochiul liber ca erau legate in scurt, nu stiu ce om a putut face asta. Bine ca am rezolvat. Atasez aici pozele pe care mi le-am printat eu ca sa le am in fata cand am facut firele acolo.
                      conect 2.jpg conect.png

                      Comment


                      • #12
                        Ma bucur ca ai rezolvat si ca ți-am fost de ajutor
                        My Ride sigpic

                        Comment


                        • #13
                          Bine ca ai rezolvat si nu s-a prajit ceva.

                          Comment


                          • #14
                            Da, revin si cu un update, dupa 2 zile functioneaza perfect deci problema chiar a fost remediata.

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Anulare DPF
                            Politica de Securitate Google