Problema Electrica

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Problema Electrica

    Am si eu tot felul de probleme la partea electrica de ceva timp.
    In primul rand in momentul in care franez si semnalizez in acelasi timp, semnalizeaza cu frecventa mult mai deasa.
    In al doilea rand in momentul in care semnalizez raman aprinse semnalizarile si stopurile se aprind si se sting.
    In al 4-lea rand usa din dreapta fata nu se mai inchide din buton.

    Ce ar trebui oare sa ii fac?

  • #2
    Refritor la tot ce tine de semnalizare,stop-frina,demonteaza-ti lampile de spate,curata in cuplele lor,contactul de masa(fir negru) si pe lampa si pe instalatie.Poti folosi la final un spray de contacte electrice... La portiera,ar trebui sa se auda zgomotul facut de actuator,daca este alimentat,la apasarea "butonului".Daca nu se aude,se verifica plecarea comenzii catre actuator,in UCH(unitatea control habitaclu),iar in ideea ca exista, se va demonta ornamentul portierei si se va constata cauza nefunctionalitatii.

    Comment


    • #3
      Din UCH comanda pleaca spre toate usile prin aceleasi 2 fire. La el la usa trebuie sa demonteze yala, sa o curete de praf, NU SE DA CU VASELINA, doar se curata pana ramane curata. Apoi trebuie curatati carbunii din motorasul electric de actionare, sau pentru cei mai comozi - schimbat motorasul'nca e doar 35 de lei.
      La stopuri recomand cablul suplimentar de masa de pe cablajul triplei la surubul de pe masina.
      GL-22-TOF

      Comment


      • #4
        subscriu spusele colegilor de mai sus,
        vin cu adaugirea urmatorului exemplu:
        la socra-miu nu se mai descuia usa din dreapta, am desfacut plasticul din interiorul masinii si am constatat ca in usa era MUUUULT praf, mai mult ca la motor...
        nu te mai complica sa urmaresti circuite, desfa-ti incuietoarea/broasca/actuatorul, curata-l fara sa-l ungi in vreun fel...

        la stopurile din spate ti s-au largit papucii, strangei, asigura-te ca fac contact ferm, da-le un spray de contacte...
        Daca vrea Dumnezeu sa castigi la loto, iti da "noroc" si fara sa joci..

        Comment

        Working...
        X
        Anulare DPF
        Politica de Securitate Google