-Problema Inchidere Centralizata Dacia Logan : Probleme Tehnice Probleme tehnice Logan : probleme motor,probleme cutie viteze ,probleme ambreiaj ,probleme frana ,probleme bord Problema Inchidere Centralizata - Pagina 2 - Dacia Logan Forum
Dacia Logan Forum

Inapoi   Dacia Logan Forum > Forum Dacia Logan > Dacia Logan : Probleme Tehnice

Dacia Logan : Probleme Tehnice Probleme tehnice Logan : probleme motor,probleme cutie viteze ,probleme ambreiaj ,probleme frana ,probleme bord

Atentie ::
Bine ai venit pe forumul LoganClub.ro Pentru a posta pe acest forum iti trebuie un user. Apasa aici pentru a-ti face un user. Dupa ce iti faci user nu uita sa activezi contul accesand casuta ta de email unde vei gasi un link. Daca vrei doar sa urmaresti discutiile fara a interveni selecteaza un forum de mai jos sau foloseste functia de search Pentru mai multe informatii legate de buna functionare a forumului va rugam cititi cu atentie aici

Problema Inchidere Centralizata

Dacia Logan : Probleme Tehnice

Raspunde

Thread Tools
Vechi 12th December 2016   #21
zek83
Fidel ;)

zek83's Avatar

Data inscrierii: 31-03-2009
Motorizare : 1.4
Varsta: 33
Posturi: 182
Membru :
[Fidel ;)]
Implicit

Am rezolvat cu WD40 . Cateva jet-uri in butuc si functioneaza perfect
zek83 e offline   Reply With Quote
Vechi 22nd December 2016   #22
B 83 RMJ
Loganist de 5 stele

B 83 RMJ's Avatar

Data inscrierii: 26-05-2008
Motorizare : 'KissFM'
Posturi: 4,786
Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

Salutare,

De ceva vreme la deschiderea/īnchiderea (telecomanda sau habitaclu, nu contează), capota portbagaj se īncuia/descuia după ce se incuiau/descuia ușile și cu un zgomot ciudat, altul decāt cel normal. Am zis ok, actuatorul portbagaj e pe ducă, cānd nu mai merge deloc luam altul. Acum 1o zile a decedat, am comandat de la axscu unul nou (inițial am vrut din dezmembrări dar mai bine că am luat nou pt ca acum dădeam vina pe el), l-am schimbat, și surpriza. Nu funcționează.
Am băgat aparatul de măsură pe 2oV și nu a sesizat nimic īn fracțiunea de secundă cāt acționează actuatorul. Din cāte știu există o siguranță generală pe īnchidere (F3o, cea cu simbol cu ușile deschise), care siguranță e bună (logic, restul īnchiderii funcționează ok). Am căutat pe net, pe forum, nimic. Adică am găsit dar problemele erau din actuator.

Vreo idee cineva, ceva?
B 83 RMJ e offline   Reply With Quote
Vechi 6th April 2017   #23
Crisrox
Incepator

Data inscrierii: 31-01-2009
Motorizare : 1.5 DCI
Varsta: 43
Posturi: 2
Membru :
[Incepator]
Implicit

O problema ciudata, inchiderea centralizata originala a functionat perfect pana a trebuit sa schimb bateria din cheie. Dupa ce am schimbat bateria din cheie, inchiderea/deschiderea necesita apasarea butoanelor de 3-4 ori, iar cand merge parca are un lag de 1 secunda intre apasarea butonului si actionarea actuatoarelor. Nu am umblat niciodata la instalatia electrica, doar am schimbat bateria din cheie. Ce s-o fi intamplat?
Crisrox e offline   Reply With Quote
Vechi 6th April 2017   #24
gaboneygg
Loganist de 5 stele

gaboneygg's Avatar

Data inscrierii: 23-08-2009
Motorizare : 1.6 mpi + gpl
Varsta: 46
Posturi: 1,315
Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

ai probleme cu cheia,mai exact cu lamelele de la baterie care vin pe placa,daca esti din bucuresti pot sa te ajut
gaboneygg e offline   Reply With Quote
Vechi Saptamana trecuta   #25
rbvm
Incepator

Data inscrierii: 17-08-2014
Motorizare : x
Posturi: 8
Membru :
[Incepator]
Implicit

Salut,

Īntāmpin și eu o problemă cu īnchiderea centralizată la un Logan din 2005.
Povestea e următoarea...
Inițial se deschidea din telecomandă din ce īn ce mai greu, trebuia să apăs pe butonul de deschidere de vreo două-trei ori. Īntr-o zi a cedat și n-a mai vrut. De pe consolă funcționa. Am zis că e bateria. Am schimbat-o și tot nu mergea. Căutānd pe forumuri am aflat că ar putea fi butoanele de pe placa cu integrate a cheii. Le-am schimbat. La prima īncercare a mers. Doar deschiderea, nu și īnchiderea. M-am gāndit că n-o fi lipit bine butonul de īnchidere. Le-am refăcut lipiturile. A mai mers de cāteva ori și de atunci gata. Nu mai merge. Doar de pe consolă.
Acum caut soluția. Poate cineva să īmi ofere o rezolvare?
Mulțumesc!
Spor!

Last edited by rbvm; Saptamana trecuta at 08:59.
rbvm e offline   Reply With Quote
Vechi Saptamana trecuta   #26
gaboneygg
Loganist de 5 stele

gaboneygg's Avatar

Data inscrierii: 23-08-2009
Motorizare : 1.6 mpi + gpl
Varsta: 46
Posturi: 1,315
Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

nu fac bine contact lamelele de la baterie sau lipituri proaste ale microcontactelor.trebuie sa verifici pe circuit daca functioneaza bine microcontactul.daca esti din bucuresti pot sa te ajut
gaboneygg e offline   Reply With Quote
Vechi Saptamana trecuta   #27
rbvm
Incepator

Data inscrierii: 17-08-2014
Motorizare : x
Posturi: 8
Membru :
[Incepator]
Implicit

Nu sunt din Bucuresti, din pacate. Am verificat si lamelele. Intr-adevar, acolo unde au facut contact pana acum, parca se vede cum e uzat locul respectiv. Am mai modificat pozitia lamelelor si uneori mai mergea, apoi dupa cateva minute sau ore, nu mai functiona. Iar ca sa ma uit pe circuit, nu stiu ce ar trebui sa urmaresc, ca nu se vede nimic cu ochiul liber.
rbvm e offline   Reply With Quote
Vechi Saptamana trecuta   #28
Seba
sofer amator

Seba's Avatar

Data inscrierii: 24-05-2007
Motorizare : 1.6_16v/1.4mp3
Varsta: 39
Posturi: 13,197
Membru :
[sofer amator]
Implicit

te rog sa-ti completezi corect si complet profilul de utilizator. mersi.

Raspunde

Sari la Forum

Tags
centralizata, inchidere, problema

Thread Tools

Reguli de Postare