Problema Inchidere Centralizata

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Salutare. La mine a inceput sa faca figuri capota portbagajului . Daca deschid masina din cheie se deschid toate usile mai putin capota ( uneori functioneaza alteori nu ). In schimb daca deschid din butonul de pe consola functioneaza perfect. A mai patit cineva ? Exista varianta ca bateria din cheie sa fie pe moarte , are vreo legatura ?

    Comment


    • #17
      nu cred ca-i bateria. la deschiderea din telecomanda poate se verifica senzorii de inchidere, iar daca un senzor face fente, se ignora comanda respectiva, pe cand la deschiderea din buton, se forteaza pe inchis/deschis toate incuietorile legate la uch. banuiesc, nu stiu sigur. torquemada cred ca e mai documentat pe partea asta.
      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

      Comment


      • #18
        Acum ca s-a mai incalzit afara n-am mai avut probleme . Mersi de ajutor
        Last edited by Seba; 1 November 2016, 21:44.

        Comment


        • #19
          daca are treaba cu vremea, nu inseamna ca s-a rezolvat si ca n-o sa-ti mai faca fente...poate e intamplare. si daca e sa fie vreo baterie pe duca, e aia mare de la masina, mai degraba decat aia din cheie. poate vreun actuator face fente, daca zici ca la cald merge. verifica, eventual curata incuietorile, se pot gripa de la desteptii de la spalatorie care baga jetul in incuietori.
          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

          Comment


          • #20
            Bateria de pe masina e noua . O sa incerc o curatere . Acum , de exemplu, cand deschid masina din cheie portbagajul nu se deschide. Trebuie sa inchid masina, apoi deschid si functioneaza
            Last edited by Seba; 9 November 2016, 18:47.

            Comment


            • #21
              Am rezolvat cu WD40 . Cateva jet-uri in butuc si functioneaza perfect

              Comment


              • #22
                Salutare,

                De ceva vreme la deschiderea/închiderea (telecomanda sau habitaclu, nu contează), capota portbagaj se încuia/descuia după ce se incuiau/descuia ușile și cu un zgomot ciudat, altul decât cel normal. Am zis ok, actuatorul portbagaj e pe ducă, când nu mai merge deloc luam altul. Acum 1o zile a decedat, am comandat de la axscu unul nou (inițial am vrut din dezmembrări dar mai bine că am luat nou pt ca acum dădeam vina pe el), l-am schimbat, și surpriza. Nu funcționează.
                Am băgat aparatul de măsură pe 2oV și nu a sesizat nimic în fracțiunea de secundă cât acționează actuatorul. Din câte știu există o siguranță generală pe închidere (F3o, cea cu simbol cu ușile deschise), care siguranță e bună (logic, restul închiderii funcționează ok). Am căutat pe net, pe forum, nimic. Adică am găsit dar problemele erau din actuator.

                Vreo idee cineva, ceva?
                Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

                Comment


                • #23
                  O problema ciudata, inchiderea centralizata originala a functionat perfect pana a trebuit sa schimb bateria din cheie. Dupa ce am schimbat bateria din cheie, inchiderea/deschiderea necesita apasarea butoanelor de 3-4 ori, iar cand merge parca are un lag de 1 secunda intre apasarea butonului si actionarea actuatoarelor. Nu am umblat niciodata la instalatia electrica, doar am schimbat bateria din cheie. Ce s-o fi intamplat?

                  Comment


                  • #24
                    ai probleme cu cheia,mai exact cu lamelele de la baterie care vin pe placa,daca esti din bucuresti pot sa te ajut

                    Comment


                    • #25
                      Salut,

                      Întâmpin și eu o problemă cu închiderea centralizată la un Logan din 2005.
                      Povestea e următoarea...
                      Inițial se deschidea din telecomandă din ce în ce mai greu, trebuia să apăs pe butonul de deschidere de vreo două-trei ori. Într-o zi a cedat și n-a mai vrut. De pe consolă funcționa. Am zis că e bateria. Am schimbat-o și tot nu mergea. Căutând pe forumuri am aflat că ar putea fi butoanele de pe placa cu integrate a cheii. Le-am schimbat. La prima încercare a mers. Doar deschiderea, nu și închiderea. M-am gândit că n-o fi lipit bine butonul de închidere. Le-am refăcut lipiturile. A mai mers de câteva ori și de atunci gata. Nu mai merge. Doar de pe consolă.
                      Acum caut soluția. Poate cineva să îmi ofere o rezolvare?
                      Mulțumesc!
                      Spor!
                      Last edited by rbvm; 12 October 2017, 08:59.

                      Comment


                      • #26
                        nu fac bine contact lamelele de la baterie sau lipituri proaste ale microcontactelor.trebuie sa verifici pe circuit daca functioneaza bine microcontactul.daca esti din bucuresti pot sa te ajut

                        Comment


                        • #27
                          Nu sunt din Bucuresti, din pacate. Am verificat si lamelele. Intr-adevar, acolo unde au facut contact pana acum, parca se vede cum e uzat locul respectiv. Am mai modificat pozitia lamelelor si uneori mai mergea, apoi dupa cateva minute sau ore, nu mai functiona. Iar ca sa ma uit pe circuit, nu stiu ce ar trebui sa urmaresc, ca nu se vede nimic cu ochiul liber.

                          Comment


                          • #28
                            te rog sa-ti completezi corect si complet profilul de utilizator. mersi.
                            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                            Comment


                            • #29
                              La un Logan din 2016 am montat o navigatie cu android in locul cd-playerului original. Tot atunci am tras un fir direct de la bateriepentru un voltmetru. Acel fir l-am prins cu de manunchiul de fire de la uch cu un soricel(nu am sectionat nimic, doar l-am legat acolo ca sa nu stea liber si sa produca zgomot daca se loveste de ceva pe sub bord. Voltmetrul inca nu l-am conectat, deci firul nu are deocamdata nici un rol.
                              Am zis toate astea pentru ca aproximativ in acelasi timp inchiderea centralizata a inceput sa nu mai functioneze bine. Butonul din masina functioneaza fara probleme, insa de multe ori nu pot sa deschid sau sa inchid din telecomanda de pe cheie. Am schimbat bateriile la amble telecomenzi dar tot nu am rezolvat nimic. Am patit ca a trebuit sa las masina deschisa in oras pentru ca nu am putut sa o inchid si ma grabeam. Alta data nu am putut sa deschid masina din telecomanda, numai cu cheia si apoi sa deblochez celelalte usi din butonul de pe bord...Alte ori functioneaza bine, fara probleme.
                              Voi merge la reprezentanta dar mi-e ca cei de acolo nu sunt suficient de profesionisti incat sa poata gasi care e problema... Va intreb pe voi mai intai, cam care ar putea fi cauzele? Poate stie cineva sau poate s-a confruntat cineva cu asa ceva.

                              Trimis de pe al meu LG-H818 folosind Tapatalk

                              Comment


                              • #30
                                Am o problema cu actuatorul de la usa stanga spate in sensul ca in mometul in care doresc sa inchid masina din telecomanda actuatorul face un harit mai ciudat iar uneori usa nu se ma inchide si singura solutie e sa o inchid eu manual. La deschis merge fara probleme dar hiritul persista. De unde credeti ca ar fi problema?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google