Problema Instalatia AC

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Problema Instalatia AC

    Probleme din iarna 2006,schimbat 3-4 conducte de clima pana acu,si in final dacia refuza sa efectueze reparatia pe garantie,pe motivul :

    Stimate XXX,

    Referitor la solicitarea din 11.03.2008 cu privire la automobilul DACIA LOGAN
    AMBITION , cod vin X, va comunicam ca in urma analizei de
    catre experitii Dacia impreuna cu unitatea service Auto Europa Timisoara s-a
    constatat ca modificarile constructive( desi fostului proprietar XXX,i
    s-a mai atras atentia(verbal)ca orice modificare(tuning) a autoturismului
    referitor la instalatie de xenon,suspensii, tren de rulare,elemente
    aerodinamice,etc, neautorizate de DACIA, aduce cu sine nedecontarea in
    garantie. a pieselor solicitate ), au condus la fisurarea sistematica a
    conductei de aer conditionat si inlocuirea acesteia conform carnetului de
    garantie nu face obiectul garantiei.

    In speranta fidelitatii dumneavoastra fata de marca DACIA, ramanem la
    dispozitia dumneavoastra.

    Cu cele mai bune ganduri,

    XXX,
    Analist Servicii Client
    Directia Vocea Clientului
    de precizat : Xenoane am de cateva luni,suspensia de asta vara,kitul de tuning de acu 1 luna...deci masina a cam fost stock,nu stiu daca jantele le aveam atunci...
    Asa ca,nu mai schimbati jante ca va pierdeti garantie la casetofon,
    Nu mai schimbati ledurile la bord,ca va pierdeti garantia la motor,cutie
    Nu va puneti alt casetofon decat ala de Dacia,ca nu va mai schimba rulmentii,capetii de bara,sau alte chestii de parte mecanica...
    Last edited by Cristi_Xp; 14 March 2008, 11:51.
    Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

  • #2
    Doamne ma cum trag astia pelea de pe om ..
    Its just a car ...

    Comment


    • #3
      Ceva normal de altfel. am lucrat in vinzari si stiu ce zice legea. undeva in certificatul de garantie scrie "orice modificare adusa de catre proprietar duce la pierderea garantiei". atita timp cit ai semnat acel certificat de garantie, legea ii apara.
      sintem in romania, ce sa mai ceri...
      Last edited by crististreulea; 14 March 2008, 14:05.
      Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

      Comment


      • #4
        Pai Luni trebuie sa ma duc la garantie si i-am pus muzica si inchidere pe cheie.
        Pot sa imi anuleze garantia pentru ca nu au fost montate in service autorizat?
        Last edited by crististreulea; 14 March 2008, 14:13.

        Comment


        • #5
          Nu cred ca au facut nici o expertiza. Cereti raportul in care sa scrie negru pe alb ca de la xenoane sae strica AC.
          Propun urmatorul raspuns:

          Catre: Directia Vocea Clientului
          Stimate Analist Servicii Client XXX,

          Referitor la raspunsul Dvs. din XXX cu privire la automobilul DACIA LOGAN
          AMBITION , cod vin X, va comunic ca IMBUNATATIRILE aduse nu au nici o legatura cu defectiunea aparuta la ansamblul aer conditionat.

          Consider ca analiza efectuata de catre experitii Dacia impreuna cu unitatea service Auto Europa Timisoara ((prin care s-a constatat ca modificarile constructive( desi fostului proprietar XXX,i s-a mai atras atentia(verbal)ca orice modificare(tuning) a autoturismului referitor la instalatie de xenon,suspensii, tren de rulare,elemente aerodinamice,etc, neautorizate de DACIA, aduce cu sine nedecontarea in garantie. a pieselor solicitate ), au condus la fisurarea sistematica a conductei de aer conditionat si inlocuirea acesteia conform carnetului de garantie nu face obiectul garantiei) este incorecta.
          De aceea, prin prezenta, va rog sa-mi transmiteti o copie a raportuluui de expertiza, in urma consultarii caruia, imi voi stabili strategia de actionare viitoare.

          In speranta unui raspuns care sa-mi satisfaca pretentiile de client fidel fata de marca DACIA, raman in asteptarea unei rezolvari favorabile.

          Cu cele mai bune ganduri,

          XXX,

          Comment


          • #6
            Is nebuni...eu marti ma duc la verificare si am montat eu mp 3-ul...cred ca trebuie sa-l montez pe ala vechi [daca il mai gasesc] la loc si sa maschez totul.
            niciodata sa nu contrazici o femeie......o va face ea singura dupa 5 minute...

            Comment


            • #7
              Cred ca ii dau dreptate lui Andreis, are logica ce zice el. poate poate ...
              iar respectivul mail sa fie trimis de pe cristi@loganclub.ro

              @dani_p: daca mergi la o simpla verificare nu au treaba cu tine. problemele apar cind te duci cu probleme la ei.
              Last edited by crististreulea; 14 March 2008, 15:17.
              Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

              Comment


              • #8
                Traim in Romania, ce sa mai zicem...
                Dar le dau dreptate in mare parte, ca ei n-au de unde sa stie cand ai pus tu suspensiile sport si de la alea cam se pot sprage tevile de la AC, de la vibratii. Deci ei nu incalca nimic, fac totul legal, dar raspunsurile cam lasa de dorit.
                Cel mai nou proiect auto din România!
                Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                Comment


                • #9
                  Evident ca asa or sa zica, ca de la vibratii(si probabil ca asa si e)...
                  Dar sa forteze un raspuns negru pe alb de la Dacia, in care sa se stipuleze ca nu poti sa-ti pui amortizoare tari pentru ca se rup conductele... Deci ceva de tipul "...este interzis a se monta amortizoare sport pe Lgn cu A/C pentru ca se rup conductele". Prin mesajul care l-au dat au evitat cu maiestrie=taranie acest raspuns. Decat sa recunoasca ca nu se poate face tuning, s-ar putea sa i le schimbe. Am lucrat si lucrez in vanzari si customer service, experienta mea imi spune ca trebuie incercat...

                  Comment


                  • #10
                    Buna ziua,

                    Dupa cum bine stiti,luni 10 martie 2008,am fost cu masina in serviceul AutoEuropa(Timisoara)pentru a repara o defectiune la cutia de viteze,si o defectiune la instalatia de aer conditionat,cu care am probleme de mai mult de un an de zile.Intr-un an de zile am schimbat de 3 sau 4 ori conducta de clima,care in maxim o saptamana se rupea la loc.Contactat de Vocea Clientului,am fost trimis catre serviceul Auto Europa(Timisoara),celelalte trei reparatii au fost efectuate in XXX,si de doua ori la XXX.Luni,m-am prezentat la service,am lasat masina acolo,s-au facut poze la masina,si s-a concluzionat ca nu se poate efectua reparatia pe garantie intrucat am efectuat modificari la masina,mai precis la instalatia electrica.Aceste modificari,erau de fapt doua relee de la instalatia cu xenon,puse acum 1 luna pe masina,si care nu aveau cum sa influenteze intr-un fel sau altul buna functionare a instalatiei de aer conditionat,cu atat mai mult,cu cat eu am raportat aceasta problema de mai bine de un an,perioada in care masina era asa cum a venit din fabrica fara nici o modificare.Pozitia mea pana acum in legatura cu felul in care Dacia trateaza masinile in garantie,era total alta,pana in momentul de fata,insa pe zi ce trece sunt din ce in ce mai dezamagit de serviciile Dacia,si anume ca se preteaza la niste lucruri,pe care le pot numi „lucruri slabe”,si incearca sa se agate de orice lucru nesemnificativ,pentru a refuza reparatia pe garantie a unui automobil,desi cu aceasta problema ma confrunt de peste un an,nu am apelat la alte cai pentru remedierea ei,desi am fost cu masina de 3 ori in service,am pierdut timp,si bani,tot timpul am incercat sa rezolv problema ori printr-un telefon la Vocea Clientului,ori printr-un email,ori am mers la serviceul respectiv,si nu am acuzat niciodata incompetenta a doua unitati de service Dacia ,din care la una am mers de doua ori,pentru ca in final cand s-a concluzionat ca ,probabil costa prea mult reparatia,sau se pierde prea mult timp(si asa in data de 23 martie masina va iesi din garantie),s-au cautat tot felul de motive pentru a se refuza,si in mod normal se asteapta iesirea automobilului din garantie.Am revenit cu un apel la Vocea Clientului,dupa ce am aflat rezultatul raportului,si mi s-a confirmat ca in termen de 48 de ore voi fi contactat ,si mi se va comunica rezultatul celei de a doua constatari.Probabil rezultatul mi se va comunica dupa data de 23 martie,cand si daca o fie accept de reparatie,va fi degeaba.
                    Inca astept raspunsul promis in termen de 48 de ore,sau 72 de ore,sau cate au trecut pana acum.
                    Prin acest email am cautat sa imi exprim nemultumirea pentru faptul ca politica Dacia este una care cauta sa minimalizeze anumite cheltuieli,si nu aceea de a rezolva problemele clientilor,o politica prin care imaginea companiei nu are decat de suferit.





                    Va multumesc,
                    Cristian Plaucia
                    Email: cristi@loganclub.ro
                    Acelasi raspuns aberant ,ca si in primul post,plus ca evita sa ma sune,am primit doar un beep de pe "nr privat" cum suna ei...
                    Intre timp am mai trimis un mail cu strategia lui Andreis,si astept sa imi trimita rapoartele.In rapoartele respective,din ce am citit la AutoEuropa,spune doar atat... "modificari constructive" nu ce si cum...Oricum o sa le trimit cate un mail in fiecare zi,pana iasa din garantie.Oricum adopta o pozitie marlaneasca,demna de o companie romaneasca...
                    Eu semnalez problema respectiva de mai mult de un an,timp in care nu au fost in stare sa o rezolve,si timp in care nu aveam nici suspensie sport,nici xenoane,nu stiu daca aveam jantele din aliaj,deci masina era stock,si am fost de 3 ori in service si nu mi-a zis nimeni nimic...
                    Sfatul meu,pe viitor,daca intampinati probleme cu cei din service,nu va rezolva ceva cum trebuie,uitati VoceaClientului,cred ca ANPCul e cea mai buna alegere...
                    Last edited by Cristi_Xp; 14 March 2008, 16:41.
                    Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                    Comment


                    • #11
                      ANPC nu intervine decat dupa ce ati incercat sa rezolvati amiabil cu furnizorul de servicii.
                      De aceea trebuie raportul, in care sa va spuna ca au fost modificari constructive, sa replicati ca nu au avut legaturi cu A/C , si apoi sa va refuze din nou .
                      In scris.
                      Apoi ANPC

                      Comment


                      • #12
                        Din pacate..nu imi mai raspund la ultimul mail,in care cer raportul )
                        Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                        Comment


                        • #13
                          Curioasa faza cu ruptul sau fisuratul conductelor, de faze cu Vocea clientului, cu protectia consumatorului sunt plictisit ...si de ele si de rezultate! Daca poti, daca ai ceva foto cu conductele fisurate as vrea sa stiu si eu mai mult...Chiar pe privat..
                          Traiesc in ROMANIA SI ASTA IMI OCUPA TOT TIMPUL !

                          Comment


                          • #14
                            Trebuie sa dau bara jos ca sa se vada mai bine,astept sa vad daca imi trimit raportul ,si o sa le cer si pozele...
                            Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                            Comment


                            • #15
                              Daca nu trimit raportul, trebuie trimis in scris, recomandata cu confirmare de primire. O copie ar fi bine sa fie depusa la Auto....., la registratura, si sa va dea un nr. de intrare pe copia Dvs.(deci in total 3 ex).
                              Sunt obligati sa raspunda in 30 de zile.
                              Daca nu raspund, atunci va puteti duce linistit la ANPC.
                              Atentie: ANPC nu actioneaza decat in baza unei dovezi scrise ca au refuzat rezolvarea amiabila. Confirmarea de primire si nr. de intrare dovedesc refuzul de a va raspunde. Email-ul nu cred ca are valoare....

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google