Problema Instalatie Electrica Logan ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    sal
    am si eu o problema
    nu reusesc sa leg la triple firele ce imi vin de la carlig
    daca poate sa ma ajute cineva ii sunt recunoscator.
    DACIA LOGAN

    Comment


    • #32
      Salut all ,am 1,5 2007 33333 km remapat, de o perioada mi se ard mereu in partea dreapta faza scurta si pozitia , mai nou am gasit si becul de torpedo ars . Care sa fie cauza ca nu am facut nici o modificare electrica si 2 ani nu am avut nici o problema.

      Comment


      • #33
        Si eu am avut probleme cu becurile dar la mine sunt h1 ca sunt schibate trebuie sa fi atent de cat sunt : 100 sau 50.w. La mine pe cele de 100 le arde in mai putin de 48 de ore de functionare.... Ma indrumat de la un magazin de pise sa pun de 50 si de atunci nu am mai avut probleme
        chynezw

        Comment


        • #34
          logane si logane ....2 ani de functionare si nu am probleme..or fi unii mai ghinionisti la capitolul asta
          fara linkuri externe in semnatura

          Comment


          • #35
            salut.Si mie mi-i se aprindea in bord indicatorul de lampa ceata cand puneam frana(insa pe lampa totul ok).Am scos ambele stopuri,dat cu multispray pe contacte si nu mai am nici o problema.
            :smokespliff:viata e frumoasa doar daca stii s-o traiesti:dirol:

            Comment


            • #36
              Daca la franare lampa nu se aprinde suficient, iar becul de semnalizare se aprinde la aceeasi intensitate cu semnalizarea, trebuie facut urmatorul lucru. Defectul este in slabul contactat plotului de masa de la mufa ansamblului stop spate. Personal am gasit urmatorul remediu. Se demonteaza lampa spate, se depisteaza masa generala a becurilor, si se trage un fir litat mai gros catre surubul de 6 mm de pe sasiu langa lampa. Contactul firului litat se face prin buna rasucire ca sa faca legatura electrica buna si ati rezolvat pe viata problema. Deoarece sunt posesorul unui superb Logan ,care tot dacie este , si pentru a-mi exprima nemultumirile trecute si viitoare ma voi loga cu < banu_amaraciune>, Sper sa pot contribui si eu in limita a ceea ce cunosc exact pentru fratii de necaz. La revedere!!!!

              Comment


              • #37
                Becurile alea se ard pt ca sunt de o calitate proasta ...si atat ,nimic mai mult.
                Daca ar fi o problema de scurt circuit la cablaj sau la instalatia electrica in general,,,ar lua foc sau ar mirosi a fum pe undeva.
                Iar @Vochin...vezi ca ai thread special pt martorul de ceata spate.

                Comment


                • #38
                  Cauza arderi becurilor sunt gropile din carosabil , iar acul legile care obliga folosirea farurilor mai tot timpul grabeste durata de viata a becului (un bec are un numar limitat de ore de functionalitate), iar atunci cand un bec este aprins se scutura mult mai usor decat atunci cand e stins.
                  Cei care reclamati ca se ard becurilede la faruri des nu-i asa ca le folositi mai tot timpul aprinse si aveti si ceva denivelati mai mari in traseul dumneavoastra zilnic?(valabil si pentru alte becuri)
                  sigpic

                  Comment


                  • #39
                    salut!am o problema...scuze daca nu scriu unde trebuie dar e urgenta.
                    nu imi merge faza scurta...de aseara cand pur si simplu ambele faruri nu se mai aprindeau.faza lunga merge,martorul din bord pentru faza scurta se aprinde,sigurantele am vazut ca sunt bune,deci care sa fie problema?

                    Originally posted by sharp88 View Post
                    salut!am o problema...scuze daca nu scriu unde trebuie dar e urgenta.
                    nu imi merge faza scurta...de aseara cand pur si simplu ambele faruri nu se mai aprindeau.faza lunga merge,martorul din bord pentru faza scurta se aprinde,sigurantele am vazut ca sunt bune,deci care sa fie problema?
                    apropo de sigurante..nu prea ma pricep...am vazut ca sunt doua pentru fiecare far.m-am uitat la ele dar nu am vazut lita aia discontinua(sau cum se verifica ca sunt bune?) si in caz ca nu sunt bune m-ar mira faptul ca ar ceda ambele odata.in afara d cele doua sigurante pt faruri mai este alta care ar duce la oprirea fazei scurte.multumesc!
                    Last edited by sharp88; 27 December 2009, 11:23. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • #40
                      Ti s-au scuturat filamentele de faza scurta a becurilor de la far (probabil ai luat o groapa), incearca cu alte becuri si ai rezolvat problema . Atentie ... nu folosi alte becuri decat de puterea 55/65W.
                      Bafta!
                      sigpic

                      Comment


                      • #41
                        [QUOTE=ciprianeduard;483160]Ti s-au scuturat filamentele de faza scurta a becurilor de la far (probabil ai luat o groapa), incearca cu alte becuri si ai rezolvat problema . Atentie ... nu folosi alte becuri decat de puterea 55/65W.
                        Bafta![/QUOTEb


                        sunt ok becurile pe faza scurta

                        Comment


                        • #42
                          Ai verificat cu alte becuri? ca daca se aprinde martorul de faza scurta din bord si sigurantele sunt ok nu are ce sa fie. Garantez 100% ca sunt becurile!
                          sigpic

                          Comment


                          • #43
                            Am pus contactul, am apasat pe bricheta dar nu revine aprinsa, a ramas la fund. Din cartea cu instructiuni nu rezulta ce sigurantza alimenteaza circuitul brichetei, ca sa vad de ce aceasta nu functioneaza.

                            Comment


                            • #44
                              Desfa capacul din stanga. Iti arata acolo. E o siguranta de 15
                              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                              Comment


                              • #45
                                Originally posted by PATRU FLORIN View Post
                                Am pus contactul, am apasat pe bricheta dar nu revine aprinsa, a ramas la fund. Din cartea cu instructiuni nu rezulta ce sigurantza alimenteaza circuitul brichetei, ca sa vad de ce aceasta nu functioneaza.
                                Pe capacul cutiei cu sigurante ai un simbol de radio auto (e impreuna cu bricheta).

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google