Problema la franare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Problema la franare

    Am un Logan Ambition motor 1.6 de nici o luna (500 km rulati), am mai postat eu o problema cum ca masina ar merge greu, si inca imi mentin acea parere. Insa de vreo cateva zile,la franare mai brusca (insa la viteze mici), practic doar intep mai brusc pedala de frana si ridic piciorul, la cateva sutimi de secunda dupa franare (practic cand masina aproape ca s-a oprit) se aude un sunet, ca o trosnitura (sunetul vine din fata). Mentionez ca ABS-ul nu are cum intra la 10-20 km/h cand franez, deci nu cred ca are cum sa fie din cauza lui. Deja incep sa regret ca mi-am luat Logan, au inceput problemele la 500 km, nu stiu ce o sa fac la vreo 5000 (daca masina va rezista pana atunci). La viteze mari,nu tin minte daca franam brusc sa aud vreun sunet (din fericire am testat franele intentionat, nu obligat). Cine stie il rog sa-mi spuna ca deja imi pierd rabdarea si ma duc la firma de unde am luat-o si sa-mi dea banii inapoi si sa se spele cu ea pe cap. Tnks
    Logan Ambition 1.6 8V

  • #2
    se aude ca o trosnitura sau ca un usor (discret) suierat/fluierat?

    eu ma gandesc la urmatorul aspect: in primele sute de km nu e recomandat sa bruschezi frana pentru ca placutele sa se obisnuiasca cu discurile. cam 100 - 200 km. poate ai facut cei 500 km fara sa franezi prea mult si nu s-au obisnuit discurile cu placutele. poate de asta face.

    tot legat de frana iti spun si problema care o am eu: la inceputul iernii trecute dimineata la prima frana, cand franez usor si mai e putin sa se opreasca masina si incep sa ridic usor de pe pedala, se aude un suierat/fluierat. in ianuarie am fost la revizie. explicat mesterului problema. raspunsul: e de la umezeala si face la prima frana pana se duce umezeala de pe discuri si placute. buuuunnnn. citind si pe forumuri de aceasta problema i-am dat crezare. ideea e ca a trecut iarna, primavara si face si acum vara. am vb cu un amic ce are tot logan. face la fel. se pare ca placutele de origine sunt cam proaste. partea proasta e ca daca iti pui placute mai mai dure, tocesc rapid discurile pentru ca si astea sunt cam ...
    Dacia Logan Ambition 2006 1.5 dci 65cp
    10.000 km - 22.01.2007

    Comment


    • #3
      Nu, in nici un caz nu este un discret suierat/fluierat ci o trosnitura in toata regula care ma sperie de-a binelea. Ideea este ca nu cred ca a facut de cand am luat-o ci de acum cateva zile (mai exact de alaltaieri) cand intr-o panta, (ieseam dintr-o curte deci aveam maxim 10 km/h) am fost nevoit sa franez brusc si atunci am auzit sunetul asta pentru prima data. M-am gandit ca poate o fi din cauza faptului ca am franat si eram in panta, insa si pe drum drept la fel se intampla, nu de fiecare data, dar de cele mai multe ori. Si repet, este o trosnitura din fata, practic de sub capota, destul de puternic
      Logan Ambition 1.6 8V

      Comment


      • #4
        si totusi ai franat vreodata ca sa vezi ce se intampla cand intra ABSul?
        Tin sa mentionez ca si la franare brusca la 10-20km/h intra in actiune,mai ales daca pe jos este pamant...sau alta suprafata de pe care se pierde foarte usor aderenta
        Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

        Comment


        • #5
          Da, am incercat ABS-ul si l-am incercat si pe asfalt la vreo 50 km/h, si pe pamant la vreo 30 km/h si nu tin minte sa fi auzit vreun sunet suspect atunci, doar faptul ca pedala de frana imi da in picior, ceea ce este si normal. Deci sunete ca acesta nu tin minte sa fi auzit....
          Logan Ambition 1.6 8V

          Comment


          • #6
            Daca intra ABS-ul se aude foarte urat, multe trosnete succesive. Nu cred sa fie de la faptul ca intra ABS-ul. Daca discurile nu sunt ovalizate, nu ai luat vreo groapa mare, nu ai de ce sa iti faci griji. Si la mine se auzea asa cate o data dupa ce am luat masina, poate fi de la faptul ca sunt placutele noi si nu sunt inca tocite ca sa calce cum trebuie pe disc. Eu nu dau importanta la asemenea "probleme", iti dai seama mai tarziu cate o sa trosenasca si o sa scartaie. Iar daca se strica ceva, oricum se rezolva pe garantie.
            Cel mai nou proiect auto din România!
            Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

            Comment


            • #7
              Am facut un test si pe alt Logan Laureat Plus (deci cu ABS) dar nu a scos sunetul acesta decat la mersul cu spatele, la viteza la fel de mica, dar repet, la mersul cu spatele, pe cand la mine se intampla tot la viteza f mica, dar la mersul cu fata, si la el sunetul este mult mai discret decat la mine (loganul lui are 12000 km) iar al meu, are doar 500)
              Logan Ambition 1.6 8V

              Comment


              • #8
                mah frate nustiu ce logan ai cumparat tu de are atatea probleme, al meu are 41 000 km si nu am avut probleme cu el, in plus acum cand am montat instalatia de gaz pe el am facut un test de vre-o 15km cu calculatorul conectat la el si s-au mirat cei de la firma respectiva cat de bine merge, au spus ca merge aproape perfect

                Comment


                • #9
                  Nu stiu, al naibii sa fiu....poate sunt si eu mai exigent si aud toate prostiile, nu stiu ce sa zic. Masina merge bine per total, exceptand zgomotul asta si faptul ca am eu impresia ca merge cam greu, dar este in rodaj inca. Probabil masina fiind noua, normal ca oricine este cu ochii pe ea, sa vada cum merge, si de la o prostie de sunet sau etc, ajungem la cine stie ce idei. Insa, vad ca nu a mai aparut nimeni cu aceeasi problema ca a mea pe forum, ca sa ma linistesc si eu un pic....
                  Logan Ambition 1.6 8V

                  Comment


                  • #10
                    la frana usoara cu spatele e normal sa scoata zgomot. pentru ca placutele prind pe disc in sens invers. frecarea intre disc si placuta se face in sens invers.

                    am franat si eu cum ai zis tu. brusc la viteza mica. face zgomot. nu se aude ca o trosnitura care sa ma sperie dar face un fel de huruit si un pac pe final. eu zic ca e normal sa faca asa daca te infigi in frana la viteza mica. poate la inceput facea ca o trosnitura dar acum masina are vreo 13.000 km.
                    nu iti mai zic ca la prima frana dupa ce am plecat de la dealer (nu mai mersesem cu o masina de vreo 4 luni si atunci cu o berlina obosita) am pus o frana de mama, mama . dupa aia mi-am dat seama ca loganul chiar are frana in comparatie cu berlina si trebuie sa franez crescand apasarea usor (bine, in functie de situatia din trafic poti sa te infigi in frana dar atunci intervine asistarea la franare de urgenta (calculatorul calculeaza cu ce viteza apesi pedala si genereaza rapid in sistemul de franare o presiune ca si cum ai apasa la maxim pe pedala)) si eventual abs-ul).

                    eu zic sa stai linistit.
                    Dacia Logan Ambition 2006 1.5 dci 65cp
                    10.000 km - 22.01.2007

                    Comment


                    • #11
                      Si eu am incercat la mersul cu fata sa fac ce ai zis tu, se aude foarte usor zgomotul acela pentru ca sunt tocite placutele de frana. La mersul cu spatele si la mine se aude.
                      Cel mai nou proiect auto din România!
                      Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                      Comment


                      • #12
                        (Pt 1.5 DCI Moderator) Da, cam asa se aude si la mine, insa se aude destul de tarisor, acuma depinde de cum i se pare fiecaruia. Sunetul la franare cand mergi cu spatele este identic sau asemanator cu cel la franare cand mergi cu fata? Adica tot acelasi tip de sunet? Daca oarecum sunt asemanatoare, inseamna ca nu are nimic masina mea ci a fost doar o sperietura al unui incepator Loganist ) Oricum, trebuie sa merg la firma de unde am luat masina sa-mi iau cartea verde dupa ce imi pun numerele definitive,ca de-acolo am facut asigurarea, si o sa-i intreb si pe aia, eventual il pun pe unu sa vada cum face. Ms mult pt ajutor P.S Eu am in portbagaj un bidon de 5 litrii de lichid de parbriz, nu cumva sa fie de la ala ca se plimba p-acolo si se loveste la franare de "peretii" masinii? Ca din pacate nu am gasit sa-l pun ion vreun loc unde sa stea fix ) )
                        Logan Ambition 1.6 8V

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by blanarucristi
                          Oricum, trebuie sa merg la firma de unde am luat masina sa-mi iau cartea verde.
                          Cartea verde?

                          Iar despre bidonul de plastic din portbagaj, ia-l de acolo si vezi daca mai face asa.
                          Cel mai nou proiect auto din România!
                          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                          Comment


                          • #14
                            Da, pentru ca eu am facut asigurarea RCA chiar de la firma de unde am luat masina, si mi-au spus ca dupa ce imi pun numerele definitive, o sa imi dea si cartea verde, sau cel putin asa am inteles De fapt, oarecum sunt sigur ca la ei trebuie sa ma duc sa-mi iau cartea, ca daca nu la ei, in alta parte unde? Oricum, in legatura cu acel bidon, o sa incerc si o sa va anunt.
                            Logan Ambition 1.6 8V

                            Comment


                            • #15
                              cand franezi usor cu spatele face un huruit, un zgomot produs de frecarea placuta metal. e asemanator.

                              daca ai bidon de 5 litri cu lichid de parbriz vezi ca o sa iti curga lichid pe langa capac daca sta bidonul culcat.
                              sigur ca a cazut cand ai franat brusc.
                              Dacia Logan Ambition 2006 1.5 dci 65cp
                              10.000 km - 22.01.2007

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google