Problema la franare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Aceleasi probleme le am si eu cu trosnitul cand pun frana la viteze mici. La inceput, am zis ca nu sunt rodate placutele, dar deja am 11.000 si ceva si tot se aude. Probabil, daca ma duc la dealer, imi va spune acelasi lucru ca si cu clatinatul motorinei din rezervor cand fac plinul... "Asa fac toate!"

    Comment


    • #32
      Originally posted by andrei
      Si eu am incercat la mersul cu fata sa fac ce ai zis tu, se aude foarte usor zgomotul acela pentru ca sunt tocite placutele de frana. La mersul cu spatele si la mine se aude.
      Sa stii ca si eu am observat acest lucru la viteza f mica ,ca o trosnitura scurta infundata,dar cred ca e normal nu e prea tare ,daca nu esti atent nici nu o auzi ,probabil ca pe disc se face condens !

      Comment


      • #33
        Am sesizat si eu o problema la franare (am scris aici pentru a nu deschide topic nou): de doua zile mi se pare frana cam "moale". Cand apas pedala parca merge mai usor ca de obicei si masina se opreste mai greu. M-am uitat la nivelul lichidului de frana si e ok. Lichidul pentru servofrana e si el ok (daca m-am uitat bine). Oricum toate bidoanele sunt cu nivelul intre minim si maxim, asa cum este normal. E posibil sa se fi dus placutele in numai 3000 de km ? (zgomote la franare n-am). As vrea sa va cer o parere inainte de a merge la dealer degeaba. Multumesc.

        Comment


        • #34
          verifica scutul de protectie de sub masina ca s-ar putea sa se fi slabit suruburile

          Comment


          • #35
            @nsa: Cati km are masina? S-ar putea sa fie de la furtunul de depresurizare.
            @misha: Ce treaba are scutul cu ce discutam noi?
            Cel mai nou proiect auto din România!
            Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

            Comment


            • #36
              Originally posted by nsa View Post
              Am sesizat si eu o problema la franare (am scris aici pentru a nu deschide topic nou): de doua zile mi se pare frana cam "moale". Cand apas pedala parca merge mai usor ca de obicei si masina se opreste mai greu. M-am uitat la nivelul lichidului de frana si e ok. Lichidul pentru servofrana e si el ok (daca m-am uitat bine). Oricum toate bidoanele sunt cu nivelul intre minim si maxim, asa cum este normal. E posibil sa se fi dus placutele in numai 3000 de km ? (zgomote la franare n-am). As vrea sa va cer o parere inainte de a merge la dealer degeaba. Multumesc.
              nu stiam ca sunt mai multe rezervoare pentru frana "M-am uitat la nivelul lichidului de frana si e ok. Lichidul pentru servofrana e si el ok (daca m-am uitat bine). "sigur e logan

              Comment


              • #37
                @Andrei: 3100 km. Tocmai de aceea mi se pare ciudat. Singura chestie la care m-am gandit a fost placutele de frana. Or fi poate mai proaste, dar chiar asa dupa numai 3000 de km ?

                Comment


                • #38
                  Originally posted by misha View Post
                  verifica scutul de protectie de sub masina ca s-ar putea sa se fi slabit suruburile
                  oaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaau ce tare eu care credeam ca a ramas fara scut dupa ce sa oprit fara frana undeva (Suntem la sectiunea bancuri)

                  Comment


                  • #39
                    Originally posted by petroman View Post
                    nu stiam ca sunt mai multe rezervoare pentru frana "M-am uitat la nivelul lichidului de frana si e ok. Lichidul pentru servofrana e si el ok (daca m-am uitat bine). "sigur e logan
                    Stiu ca am servofrana. Daca sunt rezervoare de lichid separate sau nu, nu stiu. Daca eram expert in motoare lucram in industria auto, nu in IT. Tocmai de aceea am intrebat. Daca ai un sfat, da-l, daca nu te rog sa te abtii de la comentarii inutile.

                    Comment


                    • #40
                      Mai mult ca sigur e de la furtunasul pentru depresurizare a instalatiei. Mergi in service si vezi ce zic si ei.
                      Cel mai nou proiect auto din România!
                      Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                      Comment


                      • #41
                        Ok, multumesc mult.

                        Comment


                        • #42
                          Originally posted by nsa View Post
                          Stiu ca am servofrana. Daca sunt rezervoare de lichid separate sau nu, nu stiu. Daca eram expert in motoare lucram in industria auto, nu in IT. Tocmai de aceea am intrebat. Daca ai un sfat, da-l, daca nu te rog sa te abtii de la comentarii inutile.
                          A postat ironic. Cred, totusi ca faci o confuzie intre lichidul de servofrana si lichidul de servodirectie... Eu stiam ca servofrana e "actionata" de depresiunea creata in galeria de admisie, in consecinta, nu exista lichid de servofrana, dar nu stiu ce surprize mai rezerva tehnologia. Din cate am vazut eu la mine la motor, am urmatoarele rezervoare de lichide: lichid de racire, lichid de frana, ulei servodirectie, ulei motor (e intuitiv, nu l-am vazut), lichid spalare parbriz... Andrei, csebalyn mai sunt si altele?

                          Comment


                          • #43
                            daca imi moare motorul mai tine frana ?
                            sigpic

                            Comment


                            • #44
                              tine, dar trebuie sa apesi mai tare pe frana. Asta e rolul servofranei, sa usureze apasarea pe pedala, adica tu apesi usor si masina franeaza mai tare.

                              Comment


                              • #45
                                @nsa cumva cand calci frana (acum cand e moale) "moare" putin motorul (adica scade turatia sub 600 rpm)?
                                Cel mai lent 1,6 8v

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google