Probleme 1.2 GPL De Fabrica: Nu Mai Sta Pe Gaz

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Da' pana la urma care e in lichidare, Dedeman Bacau? Sau e alta reprezentanta Dacia din zona care n-a facut fata concurentei?
    @tiptil, poate un moderator ne confirma ca IP-ul lui cosmin e din ploiesti. Mie mi se pare a fi pe parte de vanzari ).
    Din 13.09.2014 cea mai puternica masina cu sistem GPL BRC (571CP) din Ro este Bentley Continental GT. Asteptam replica concurentei...

    Comment


    • #47
      Salutare, aceiasi problema am avut-o si eu, prima data mi-au zis ca sunt filtrele, bineinteles ca nu erau ele, apoi senzorul de presiune, cand l-au schimbat au vazut ca problema persista iar la urma era devina injectorul. Am schimbat vreo 3 pana azi, in garantie.

      Comment


      • #48
        dar de ce nu le-ai schimbat pe toate o data?

        Comment


        • #49
          Fiindca cel mai probabil n-aveau loc toate in aceiasi gaura ). Iar in realitate ala defect a ramas pe masina.
          Din 13.09.2014 cea mai puternica masina cu sistem GPL BRC (571CP) din Ro este Bentley Continental GT. Asteptam replica concurentei...

          Comment


          • #50
            Alexys esti criminal...
            Conform legilor bulangiului de Murphy, dupa cel schimba si pe ultimul, problema va persista deoarece sigur e din alta parte
            Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
            Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

            Comment


            • #51
              Murphy era bulangiu ?
              Nu stiam.De retinut !
              Cu regret spun ca la reprezentanta,exista mecanici cu putina experienta si policalificati.Cel ce schimba filtre,ulei,pivoti,rulmenti,amortizoare,arcuri,etc .,etc., se pricep si la GPL.Edificator nu ?

              Comment


              • #52
                Nu ti-ai dat seama inca? Inseamna ca nu stii ce a facut ...
                Pe la reprezentante si service-uri multi sant schimbatori de piese noi...si cam atat...
                Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                Comment


                • #53
                  Nu exageram, putem sa facem pariu. Luam un Logan cu injectoarele duse (debit marit). Punem un injector nou si asteptam sa apara misfire. Va aparea pe injectorul nou. Mergem la reprezentanta, vede misfire, scoate fisa, tot ala pare ca nu trage, concluzia va fi ca injectorul ala e defect. Pe benzina masina va merge in toti cilindrii. Deci injectorul bun va fi declaratdefect in 101% cazuri. De aia s-a generalizat schimbarea intregului set, nimeni nu stie cum sa verifice injectoarele de gpl.
                  Din 13.09.2014 cea mai puternica masina cu sistem GPL BRC (571CP) din Ro este Bentley Continental GT. Asteptam replica concurentei...

                  Comment


                  • #54
                    Rateuri Logan 1.2 Gaz

                    Buna! Am si eu un logan 1.2 pe care l-am pus recent pe gaz. A mers bine 1000 km dupa care a inceput sa mearga in socuri la accelerari puternice de la 1500 la2000 RPM dupa care nu se mai simte nimic. La relanti se mai simte cate un soc la interval regulat. Simptomele sunt valabile si pe benzina. Am fost la reprezentanta si nu m-au ajutat cu mai nimic. Au schimbat bujia de pe pistonul 1 ca acolo era o eroare(Missfire) si atat. Dupa ce le-am zis ca nu s-a schimbat nimic au zis sa merg la cei cu gaz-ul. Intre timp am schimbat bujiile si am curatat copul clapeta dupa care mi l-a reprogramat cineva. Si face la fel. daca ma puteti ajuta cu vre-o idee macar sa stabilesc daca e din vina gazului sau nu.

                    Comment


                    • #55
                      Originally posted by thegame View Post
                      Buna! Am si eu un logan 1.2 ..... vina gazului sau nu.
                      am exact aceeași problemă de câteva zile, intenționez să schimb bujiile și mai vedem, s-a mai confruntat cineva cu asta?

                      Comment


                      • #56
                        am schimbat bujiile, problema a disparut la functionarea pe benzina și nu se mai manifesta foarte tare la functionarea pe gpl, motorul mai da rateuri doar daca este subturat și calc tare acceleratia.

                        Comment


                        • #57
                          Pacat ca nu se poate schimba cate o jumatate de bujie. Cand mai dati de probleme dintr-astea, schimbati toate bujiile ca nu-s prea scumpe si imprumutati o bobina si fise cat de cat noi, sau de pe o masina care merge bine pe gpl. Daca isi revine e usor de aflat ce e de vina. Daca nu, puteti fugi la reglaj gaz. Oricum cei de la reprezentanta ar fi trebuit s-o faca sa mearga pe benzina, aveau cu ce.
                          Din 13.09.2014 cea mai puternica masina cu sistem GPL BRC (571CP) din Ro este Bentley Continental GT. Asteptam replica concurentei...

                          Comment


                          • #58
                            Daca nu ai vreo fisa sau mai multe bulite mare mirare.E boala lor la 1.2.Si daca nu le schimbi e de ajuns sa ciupeasca putin si bujia noua si ti-a stricat-o.Verifica fisele.
                            Last edited by pelicanu; 18 February 2014, 01:35.

                            Comment


                            • #59
                              Seara buna tuturor! Intre timp loganul pentru care am deschis topicul a trecut de 60 K. A trebuit sa ii fac distributia completa (curele, pompa - expres la cerere). Revizia completa (in special toate filtrele) o facusem la 52 K... Am preferat sa merg la Automoldova din Piatra Neamt. Precizez ca toate reviziile le-am facut la Automoldova Roman (oameni serioasi, mai ales dl Bogdan – nu e reclama). Am mers la Piatra Neamt pentru ca la Roman nu aveau calculator de diagnosticare pentru GPL (moft de-al meu, pentru ca imi oscila turatia la relanti doar pe gaz). Asadar, dupa distributie mi s-au spus urmatoarele: s-a curatat accelaratia (nu am inteles ce anume, doar ca din cauza prafului si a mizeriei oscila turatia... oare pe benzina nu era mizerie???!??); s-a resetat calculatorul de gaz pentru ca a mers numai pe gaz si nu mai avea parametrii corespunzatori (desi nu am fost intrebat... precizez pentru cei care au rabdare sa citeasca faptul ca la 3-400 km pe gaz macar 20-30 km treceam pe benzina – ei au zis ca am mers numai pe gaz... sigur au citit ei undeva). SE RECOMANDA: primii si ultimii 10km din deplasare sa ii fac numai pe benzina – asa se va reinitializa calculatorul de gaz; sa pun gaz numai din statiile autorizate (dar oare am cerut cumva „economie” de la vreun coleg????). Platesc, multumesc frumos si plec.
                              Nu fac nici 300 km ca deja apar probleme. In prima faza cu un plin de gaz abia ajung la 250 km (abia + 10 km pe benzina inainte si la finalul deplasarii—dupa „recomandare!!!”); martorul motor aprins continuu (pe benzina se stingea- Stiu, o sa spuneti gaz prost, dar am alimentat mereu numai de la MOL Onesti, iar dupa ce am terminat gazul am incercat LUKOIL de mai multe ori, tot degeaba). Ii sun pe cei de la Automoldova. Raspuns: GAZ PROST. Cert e ca dupa ce am fost la ei a 2-a oara martorul motor nu mai sta aprins continuu, ci clipeste. Trec pe benzina si dupa cativa km se stinge. Trec pe gaz si cand merg in frana de motor se aprinde intermitent iar... Ma intreb si va intreb: CE SE INTAMPLA? Cu un plin daca ajung la 200 km. Precizez ca inainte de distributie cu 85-90 lei (2,5-2,6 lei/litru faceam sigur 300 km. Mult sau putin, daca aveti idee din nou va rog sa imi spuneti. Nu sunt tipul sa mearga pana la gol. Cand se aprinde ledul rosu caut sa ajung la statie). Ma poate ajuta cineva?
                              Am fost si la Adigpl de la bacau. Au zis ca nu au softul... in prealabil m-au intrebat daca masina a fost pusa pe tester in afara de Dedeman... (da, din ce stiu eu, Automoldova).
                              Intre timp a mai aparut si o scadere a puterii motorului cand e martorul motor aprins (sau clipeste).
                              Asadar, ma poate ajuta cineva? Va rog!!!

                              Comment


                              • #60
                                Adi gpl nu mai e ce a fost. du-te la Victor gpl in Bacau.
                                o/____\o
                                (i)
                                .........

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google