-Probleme Acceleratie logan 1.2 16v 75cp Probleme Acceleratie - Dacia Logan Forum
Dacia Logan Forum

Inapoi   Dacia Logan Forum > Forum Dacia Logan > Dacia Logan : Motorizari benzina > logan 1.2 16v 75cp

Atentie ::
Bine ai venit pe forumul LoganClub.ro Pentru a posta pe acest forum iti trebuie un user. Apasa aici pentru a-ti face un user. Dupa ce iti faci user nu uita sa activezi contul accesand casuta ta de email unde vei gasi un link. Daca vrei doar sa urmaresti discutiile fara a interveni selecteaza un forum de mai jos sau foloseste functia de search Pentru mai multe informatii legate de buna functionare a forumului va rugam cititi cu atentie aici

Probleme Acceleratie

logan 1.2 16v 75cp

Raspunde

Thread Tools
Vechi 17th May 2017   #1
Gabytzadota
Incepator

Data inscrierii: 21-04-2017
Motorizare : 1.2
Varsta: 25
Posturi: 4
Membru :
[Incepator]
Implicit Probleme Acceleratie

Buna seara!Numele meu este Gabriel,detin de putin timp (3-4 luni) un sandero 1.2 16v 75cp.Am o mica problema cu el si sper sa ma ajutati cu o parere,un sfat,un service bun.tin sa precizez ca am incercat cateva service uri si parerile au fost impartite.Acceleratia are momente cand nu raspunde,accelerez si degeaba,timp de 2 -5 secunde si pe urma isi revine sau daca iau piciorul de pe acceleratie si apas iar functioneaza ,poate sa faca iar si tot asa,am pus un tester si 0 erori,la meridian trebuie sa o las seara sa faca dimineata teste si nu imi permit momentan,altcineva ca e senzorul de acceleratie,la alt service dacia au zis ca trebuie cerificata seria si poate e de la soft,cica unele au avut unele probleme.E o problema destul de enervanta,mai ales daca face in depasiri,in 6 km mi a facut figuri si de 5 6 ori,dar am avut si 100 (o parte in afara orasului) fara probleme.astept pareri sfaturi,multumesc
Gabytzadota e offline   Reply With Quote
Vechi 18th May 2017   #2
bogdan_cr
Loganist de 5 stele

Data inscrierii: 31-03-2014
Motorizare : 4-cilindri
Posturi: 939
Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

Sandero 1 ? fabricaţie an ? cāţi kilometri ? cāteva amănunte te rugăm
bogdan_cr e offline   Reply With Quote
Vechi 18th May 2017   #3
Gabytzadota
Incepator

Membru :
[Incepator]
Implicit

Da este sandero 1,2010,88.000 km.
Vechi 18th May 2017   #4
bogdan_cr
Loganist de 5 stele

Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

Clapetă de acceleraţie motorizată, boala la majoritatea Reno dintotdeauna, ( astea moderne cu clapeta motorizată comandată de ecu fără cablu de acceleratie ), īncearcă să o schimbi cu una bună, preferabil nouă sau să fi sigur pe ea, SH din dezmembrari nu şti ce găseşti, poate fi la fel de bună ca a ta. Ştiu că nouă e ca dracu de scumpă

Totuşi la testare CLiP dă pană, tu cu ce ai făcut testare ? Şi de obicei mai aprinde şi un LED pe tabloul de bord,

Last edited by bogdan_cr; 18th May 2017 at 08:15.
Vechi 18th May 2017   #5
Gabytzadota
Incepator

Membru :
[Incepator]
Implicit

Multumesc pentru raspuns,la clapeta ma gandeam si eu,costa in jur de 600 ron,sper sa gasesc pe cineva cu 1.2 sa testez una functionala inainte sa o schimb.sa fiu sigur.
Vechi 18th May 2017   #6
bogdan_cr
Loganist de 5 stele

Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

Măcar o curăţare perfectă se impune īnainte să o schimbi, aşa scrie şi īn manualul de reparaţii la motorul D4F
Chiar şi aşa, o diagnoză CLiP ar trebui, să fi sigur pe defect.
Vechi 22nd May 2017   #7
Gabytzadota
Incepator

Membru :
[Incepator]
Implicit

Multumesc pentru raspuns,o sa caut un service bun pentru curatare si testare.daca stiti service uri bune astept un mesaj,multumesc inca o data
Vechi 2nd June 2017   #8
dsign
Garaj Man

dsign's Avatar

Data inscrierii: 02-08-2007
Motorizare : RS133
Varsta: 35
Posturi: 5,911
Membru :
[Garaj Man]
[LoganClub Bucuresti]
Implicit

Testarea trebuieste efectuata in mers, cu echipamentul de diagnoza cuplat si cu defectul curent manifestandu-se. Tehnicianul urmareste pe tester cativa parametri :
- pozitie pedala acceleratie - poate fi defecta, este electrica
- pozitie clapeta - poate si ea sa fie defecta - se compara cei 2 parametri si se face grafic in functie de turatie motor
- aprindere - se verifica daca este totul in regula, se poate pe tester in timpul mersului.
- sonde lambda
- presiune si temperatura aer admisie

Atata timp cat se manifesta in mers, diagnoza se face tot in mers. Testarea pe loc, la service, cu scuzele gen "nu da nici o eroare, boss" nu au nici o valoare, ala nu e meserias, ala e cizmar.

Ofer pt proba o pedala de acceleratie, daca s-o potrivi de la Loganul meu 1.6, o tii o saptamana de proba.

Dani Dsign pe facebook, pt rapidiate in comunicare

dsign e offline   Reply With Quote

Raspunde

Sari la Forum

Tags
acceleratie, probleme

Thread Tools

Reguli de Postare