Probleme Caseta Directie

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Probleme Caseta Directie

    Rog moderatorii sa stearga acest topic daca vor considera ca exista unul asemanator, eu nu am gasit.

    A aparut prima problema majora si la Loganul meu... caseta de directie. Mentionez de la inceput ca este varianta cu servodirectie. La ITP mi-au spus ca am jos pe partea stanga (mi-a zis ca de la capatul de bara, era exclus pt ca il schimbasem). Am fost la Autosoft dupa ceva timp sa imi fac geometria, mi-a zis ca am jos in caseta de directie, dupa care inca un mecanic de la Norauto mi-a zis acelasi lucru.

    Eu zic ca e clar ca am probleme cu caseta din moment ce 2 mecanici diferiti mi-au zis acelasi lucru. Acum, ce ramane de facut este sa o repar (reconditionez), sa cumpar una reconditionata sau sa cumpar una noua.

    Originala e exclus, costa 3500 lei la Autonesti + 200 manopera + 100 geometrie. After-market am gasit General Ricambi la pretul de 900-1000 lei si as putea sa o duc la Autonesti pentru montaj. Sa o repar sau sa cumpar una reconditionata nu cred ca merita.

    Stiti cumva cine produce caseta de directie originala? Ce ma sfatuiti sa fac, tinand cont ca e vorba de o suma destul de consistenta (cel putin pentru mine)?
    Logan Prestige - 2008 - 1.5 dCi 85 CP

  • #2
    salut, pana sa schimbi caseta de directia uitate in linkul pus de mine si suna la beietii de acolo. stiu meserie si iti depisteaza ce probleme ai.(tot ei au si piese de schimb)


    si am am avut problema asta si am constatat ca era din bieletele de directie, nicidecum din caseta.
    bafta

    Comment


    • #3
      Salut. Iti dai seama ca si eu speram sa fie o simpla bieleta sau un capat de bara. Din pacate, 95% e caseta de directie. Stie cineva ceva despre General Ricambi? E cam 950 lei una, sau Spidan care costa vreo 2200 lei. O sa ii sun si pe baietii de la service-ul pe care mi l-ai recomandat, dar deocamdata ma documentez pentru ca momentan nu am bani nici de motorina ).
      Logan Prestige - 2008 - 1.5 dCi 85 CP

      Comment


      • #4
        Cati km ai cu masina? Nu prea cred sa fie caseta. Si la mine au spus ca e asta de vina si nu era asa. Daca trageai de roata stanga-dreapta, simteai joc. Am schimbat capetele de bara si nu mai am nicio problema. Doamne ajuta...

        Comment


        • #5
          64000 km am acum. Pe stanga, unde este si problema, am schimbat capatul de bara dar jocul tot nu a disparut. Ce simt eu din masina: trepidatii in volan la trecerea pe drum denivelat, gropi, linii de tramvai, drum de beton degradat si se si aude o bataie sub masina. Pe drum normal nu simt absolut nimic, nu trage intr-o parte sau alte probleme, nici la viteze mari (150 km/h). O sa ma mai duc si la alte service-uri sa imi verifice directia fara sa le zic dinainte de caseta sa vad ce diagnostic imi dau ei.
          Logan Prestige - 2008 - 1.5 dCi 85 CP

          Comment


          • #6
            Asa mi-au spus si mie la un service auto, ca am joc la caseta de directie (simptomele erau la fel ca cele descrise de tine). Am mers apoi la reprezentanta Dacia si rezultatul a fost : schimbat cap de bara stanga, bucsele bara stabilizatoare, bieleta antiruliu - zgomotele si trepidatiile au disparut. Eu am cumparat separat doar capul de bara (Lemforder, dar fabricat in Turcia ca cel in Germania nu prea se gaseste) deoarece este foarte scump cel de origine.
            Din ce am inteles, jocul in caseta de directie nu este chiar usor de observat si, oricum, intai se elimina toate defectele legate de suspensie/directie (cap bara, bucse, pivoti, bielete etc.).

            Comment


            • #7
              Loleck, sper din tot sufletul sa fie cum zici tu. Capatul de bara pe care l-am schimbat atunci oricum trebuie sa il schimb iar, s-a crapat burduful ala de cauciuc si nu mai are viata multa (am pus unul f. ieftin atunci, nu aveam bani) si sper sa mai fie doar bucse sau bielete de schimbat, nu caseta. Cred ca o sa merg si eu tot pe Lemforder, toata lumea le lauda, iar cele de origine sunt exagerat de scumpe. Sper sa pot sa merg pentru o constatare intr-un service agreat Dacia, sa ma duc sa cumpar piesele si sa ma intorc la ei pentru montaj. Constatarea banuiesc ca o platesc si se scade din manopera daca repar masina la ei. A fost cineva la Auto Nesti la mecanica? Parca au preturi mai mici decat restul si e destul de aproape de mine.
              Logan Prestige - 2008 - 1.5 dCi 85 CP

              Comment


              • #8
                Da mai bine cumperi alta caseta de la dezmembrari cu 600 lei,sunt dezmembrari care ofera si garantie si sunt seriosi,daca ai probleme o schimba plus ca astea inainte de vanzare sunt verificate.

                Comment


                • #9
                  nu cumpara alta caseta de directie. eu la revizia de 50k aveam o pata de ulei pe ea si mi-au spus la reprezentata ca trebuie schimbata findca pierde ulei. intradevar aveam un pic de joc dar nici decum de la caseta, ci de la capatul de bara dreapta. am ajuns acasa s-a uitat un prieten pe sub ea si a strans un filet la un furtun care vine la caseta de directie fix un sfert de tura, a sters acolo si este la fel si astazi, fara probleme. cand am pus anvelope de iarna jocul a devenit mai evident si am schimbat capatul de bara.
                  si uite asa oameni din unele service-uri in loc sa schimbe un capat de bara vor sa schimbe casete de directie din evidente motive.
                  http://www.auplod.com/u/poudal5a95e.png

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by Aragorn View Post
                    64000 km am acum. Pe stanga, unde este si problema, am schimbat capatul de bara dar jocul tot nu a disparut. Ce simt eu din masina: trepidatii in volan la trecerea pe drum denivelat, gropi, linii de tramvai, drum de beton degradat si se si aude o bataie sub masina. Pe drum normal nu simt absolut nimic, nu trage intr-o parte sau alte probleme, nici la viteze mari (150 km/h). O sa ma mai duc si la alte service-uri sa imi verifice directia fara sa le zic dinainte de caseta sa vad ce diagnostic imi dau ei.
                    Ai schimbat si bieletele de directie?

                    Comment


                    • #11
                      Nu, nu am schimbat bieletele pe nicio parte, mecanicul mi-a zis atunci ca jocul e de la capatul de bara. Mi-a mai zis cineva ca nu e bine sa le schimbi separat si ca ar fi bine sa schimbi bieleta + capat de bara odata, pentru ca piesa noua, fiind mai rigida va transmite tot piesei vechi, mai uzate.

                      Momentan am masina in service (accident minor: bara spate si stop spate + parbriz crapat de la o piatra). Dupa ce o scot din service (si iau salariul) o sa o duc undeva pentru inca o constatare.
                      Last edited by Aragorn; 31 August 2012, 13:17. Reason: Automerged Doublepost
                      Logan Prestige - 2008 - 1.5 dCi 85 CP

                      Comment


                      • #12
                        Da astai text de hoti ca daca schimbi capetele de bara obligatoriu si bieletele de directie,mie si greata cand aud niste nesimtiti nu mai stiu cum sa suga de pe oameni.Daca bieletele is in stare perfecta nu vad rostu schimbarii,singura treba nasoala e ca daca te lasa dupa o bieleta de directie trebuie facuta din noua directia,dar se poate merge si asa daca are joc foarte mic.

                        Comment


                        • #13
                          Asa este. Arunca un ochi intai la capetele de bara, bucsi, bielete. Caseta de directie ar trebui lasata la urma, ca de cele mai multe ori primele sunt de vina, dar cum nenea mecanicu mai pune de la el cate una alta ajungi sa schimbi caseta de directie in loc de consumabile. Si eu am schimbat capetele de bara si s-a rezolvat cu jocul. Din nefericire nu le-am schimbat in acelasi timp, ci la interval de un an cand am vazut eu ca este in neregula ceva si am constatat de curand ca am burduful crapat la una si nu mai are viata multa (iar schimb piesa, iar goemetria, etc).

                          Comment


                          • #14
                            Si mie mi-e frica de acelasi lucru... sa cumpar caseta si cand o montez sa aflu ca au fost aia prosti si era de la altceva. Am scos masina din service si cand o sa am bani ma duc in alta parte pentru o constatare.

                            Si eu am oricum burduful crapat la capatul de bara stang, pe aceeasi parte cu jocul, dar mi-au zis la service ca nu e de la capatul de bara. Bine ar fi sa fie doar bieleta stanga si capatul de bara stang, s-ar rezolva cu 200 lei piesele (Lemforder), manopera 50-60 lei + 90 geometria.

                            Va tin la curent, cand am bani o duc sa vad ce are...
                            Logan Prestige - 2008 - 1.5 dCi 85 CP

                            Comment


                            • #15
                              Ok,da care sunt simtomele de au ajuns mecanicii la ideea ca,caseta trebuie schimbata?

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google