Probleme Caseta Directie

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Pai ei au zis ca e joc la roata cand o tin cu mainile la ora 6 si ora 12 (parca) si misca de ea. Oricum, la ambele service-uri s-au uitat si sub ea. Din pacate, la primul service aveau groapa si n-am intrat si eu (faceam geometria, schimbasem un capat de bara dupa ce m-au respins la ITP pentru joc pe partea stanga, partea cu pricina, aia mi-au zis ca e capatul de bara). La al doilea, cand am facut distributia le-am zis inainte sa se uite ce am la directie si cand am ajuns eu in spate deja bagasera masina si mi-au zis tot de caseta. Insa, nu am vazut cu ochii mei la nici unul din ele...

    Simptomele pe care le simt eu sunt vibratii in volan la trecerea peste liniile de tramvai, gropi, drum denivelat.

    Acum, dupa toate raspunsurile pe care le-am primit nu mai sunt asa sigur ca e de la caseta. Ce e clar acum e ca am un joc pe partea stanga si nu e de la capatul de bara.
    Last edited by Aragorn; 8 September 2012, 21:59.
    Logan Prestige - 2008 - 1.5 dCi 85 CP

    Comment


    • #17
      Aceeasi problema am avuto si eu acum cateva saptamani.In prima faza masina a inceput sa traga stanga iar la denivelari,treceri de cale ferata etc simteam vibratii in volan.Am verificat presiunea din roti totul a fost ok,am verificat suspensia sa nu cumva sa se fi lasat pe stanga fata(eu avand KW)dupa care intr-un final am ajuns la geometrie.Dorelul de acolo spune ca problema e la roata din dreapta,imi face omul geometria plec de la service dau 2-3 ture cu masina de data asta nu imi mai tragea stanga insa directia nu era chiar asa de precisa aveai impresia ca tii in mana volanul altei masini.Am zis ok,poate mi se pare mie.Seara dupa un drum mai lung de cca 100km a inceput din nou sa traga stanga.M-am dus din nou la service de data asta service Dacia pentru un control la directie.Dupa ce au ridicat masina pe elevator si au verificat atent fiecare roata mi s-a spus ca trebuiesc inlocuite bieletele de la caseta de directie(axiale) si capatul de bara de pe dreapta cel din stanga fiind schimbat cu foarte putin timp in urma.Am schimbat cele mentionate mai sus si directia se comporta excelent,este mult mai precisa iar trepidatiile din volan la trecerea denivelarior au disparut.Sper ca am fost de ajutor si ca nu am plictisit cu povestea mea.
      sigpic

      IL 1 3 MIU

      Comment


      • #18
        N-ai plictisit chiar deloc, sper ca si la mine bataile si vibratiile sa fie din bielete.
        Logan Prestige - 2008 - 1.5 dCi 85 CP

        Comment


        • #19
          Deci hai ca so luam pe rand,jocuri poti sa mai ai din:bieleta directie,cap de bara,jocul pivotului in prinderea fuzetei si bucsele de la brat.Verifica toate astea daca sunt bune toate intradevar e din caseta.

          Comment


          • #20
            Originally posted by Aragorn View Post
            N-ai plictisit chiar deloc, sper ca si la mine bataile si vibratiile sa fie din bielete.
            Ti-au impregnat aia pe creier ca e caseta de directie si o tii pe asta.
            Vezi ca majoritatea au avut probleme la capeti de bara si bielete.

            Schimba-le pe astea si apoi mai discutam, ultima e caseta.
            Pune bielete si capeti de bara buni (vezi Lemforder, TRW).

            Comment


            • #21
              Da cel mai bine fa asa,o caseta nu-i ieftina deloc mai ales noua,te rupe.
              Poate nu ai acuma lovele de schimbat astea dara cand ai so faci sa ne anunti ce ai rezolvat.

              Comment


              • #22
                Eu am schimbat caseta de directie pe garantie la 42k-43k de km ... motivul: la plecari usoare si la virat pe loc troncanea+o bataie in volan. Problema a fost pana au descoperit ce are, dar m-am ales cu toate bucsile pe fata schimbate si caseta cu bielete noi. Acum am 56k si nu mai am probleme.
                Ești prost și vrei să te remarci?Aprinde proiectoarele!Ești cel mai prost?Aprinde și stopul de ceață! © â„¢

                Comment


                • #23
                  Originally posted by Astyle0392 View Post
                  Eu am schimbat caseta de directie pe garantie la 42k-43k de km .
                  Uite aici un topic dedicat acestor probleme.
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • #24
                    am gasit mai multe topicuri asemanatoare, dar cred ca cel mai potrivit e sa postez aici.

                    simptome: in momentul in care iau viraj pe un drum accidentat, se aude un troncanit in partea stanga. pe asfalt nu se aude absolut nimic. am fost la dealerul local pe garantie, au ridicat-o pe elevator, au tras de roti, bielete, volan, etc si nu e nimic uzat, nu bate, nu troncane, nu am joc in volan. dupa o verificare foarte sumara, verdictul a fost scurt: schimbat caseta de directie pe garantie. singura problema e ca am arcuri sport si ca s-o rezolv pe garantie, trebuie sa pun la loc arcurile stock. numai ca le-am vandut si varianta asta cam iese din discutie...
                    eu totusi inclin sa cred ca la montaj arcul nu a fost asezat bine pe flansa aia de tabla de sus si de aici ar putea sa apara acel zgomot. masina are 23000 km, nu merg agresiv si nu car cu ea. am inteles ca, (virgula) casetele de directie cu servo pica mai greu.
                    in rest, masina merge foarte bine. nu trage volanul, e stabila si pe asfalt se comporta impecabil.
                    voi ce parere aveti? ce ar putea sa fie?
                    Stock is boring...
                    My ride: http://www.loganclub.ro/forum/b_20_riw-t35953.html

                    Comment


                    • #25
                      Eu zic ca inainte de a schimba orice pe masina sa va duceti la un mecanic foarte bun (faceti economie de timp si bani) sau si mai simplu ,urcati-o pe o rampa si verificati-o singuri. Acum un an am auzit un trosc la un viraj iar pe parcurs am observat ca pe un drum denivelat in panta se auzea un zgomot ca de butelie ce se loveste in portbagaj. Am fost la reprezentanta si au inceput sa-si dea cu parerea. Prima data am schimbat un cap de bara , apoi bieleta , iar cap de bara ,cealalta bieleta, bascule , amortizoare(unul chiar avea o problema) rulmenti amortizor ,bucse bara stabilizatoare si era cat pe ce sa schimb si planetarele doar ca sa scap de zgomotul ce devenea tot mai acut si enervant. Dupa atatea drumuri la service si certuri cu mecanici idioti mi-am luat inima in dinti , am dus masina la un prieten in garaj ce avea vizitare pe dedesubt si cu masina nesuspendata si viraj maxim am miscat de axul stanga ce iese din caseta de servodirectie si am descoperit ca avea un joc imens (ca la bucsa de teflon ,cei care ati avut dacia). Acum imi vine sa pregatesc un Molotov pentru cei de la service caci am cheltuit mai bine de 4000 de ron pe niste reparatii inutile cand cu banii aia schimbam caseta si-mi mai ramneau si bani si timp de o vacanta la mare. Cred ca jocul din caseta se observa cel mai bine cu masina pe sol pentru ca articulatiile nu sunt tensionate. Acum ca stiu sigur care-i buba va rog sa-mi dati o idee cum pot rezolva problema mai ieftin caci bugetul pentru auto l-am depasit pe anul asta cu muuuult peste. Va multumesc si scuze de intinderea postarii.

                      Comment


                      • #26
                        buna la toata lumea,stie cineva daca la logan 1.4 benzina se poate monta servodirectie daca nu are?Care ar fi costurile(aprox)?

                        Comment


                        • #27
                          Nu cred ca se merita; o caseta noua e peste 2500; basca pompa, curea si rola inlocuite, plus partea de comunicatie cu ECU.
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • #28
                            Nu te supara, explica-ne mai asa ca pentru nestiutori cum e chestia cu " partea de comunicatie cu ECU " .
                            Comunica cu ECU cine ? Cu servodirectia mecanica ? Ca la mecanica te-ai referit cind ai adus vorba de pompa, curea si rola de inlocuit ? Sau la electropompa ?

                            Eu am gasit pentru un prieten ansamblu complet servodirectie mecanica ( pompa, conducte, caseta de directie ) cu 1500 lei dar trebuia pentru AC ( altfel conductele ) si astea erau pentru fara AC
                            Last edited by alfabit; 17 November 2012, 15:34.

                            Comment


                            • #29
                              Caseta de directie hidraulica are comunicatie cu ecu doar prin sonda de presiune, sa stie cand sa tureze un pic motorul cand tragi de volan. Logic ca aia mecanica n-are conexiune la ecu.
                              Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                              Comment


                              • #30
                                Originally posted by alfabit View Post
                                Nu te supara, explica-ne mai asa ca pentru nestiutori cum e chestia cu " partea de comunicatie cu ECU " .
                                Comunica cu ECU cine ? Cu servodirectia mecanica ? Ca la mecanica te-ai referit cind ai adus vorba de pompa, curea si rola de inlocuit ? Sau la electropompa ?

                                Eu am gasit pentru un prieten ansamblu complet servodirectie mecanica ( pompa, conducte, caseta de directie ) cu 1500 lei dar trebuia pentru AC ( altfel conductele ) si astea erau pentru fara AC
                                Cum sa ma refer la directia mecanica; pompa servo ai doar la directia asistata; cureaua pentru DA, e diferita, nu se potriveste aia pe care o ai acum.
                                De legatura cu ECU ti-a raspuns colegul mai sus; e bun daca ai gasit la pretul ala, dar vezi ca astea hidraulice cam au probleme.; vezi ce cumperi.
                                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google