Probleme claxon

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Probleme claxon

    va salut! problema e ca de multe ori cind trebuie sa clacsonez se intimpla sa scoata un BIP scurt dupa care nu mai vrea (parca ar fi un scurt si nu mai se face legatura,nu se intimpla intotdeauna,dar de cele mai multe ori nu vrea sa clacsoneze.Tin sa mentionez ca nu-s genul de sofer sa abuzez de clacson,dar uite ca uneori chiar iti trebuie). Ce sa fie oare ,releul sau...................?!

  • #2
    Vezi mufa sa nu fie iesita din gorana.

    Comment


    • #3
      Nu e de la mufa ! de clacsonat, clacsoneaza,dar nustiu ce naiba il apuca cite odata ca dau sa clacsonez si nu scoate decit un bip scurt si gata (eu tinind in continuare butonul apasat si nu mai vrea, trebuie sa dau bipuri ca sa se auda ceva,intelegi?!) de multe ori il testez asa aiurea pe drum de zice lumea ca sunt nebun si merge,iar atunci cind am nevoie de el se intimpla sa nu mearga,o fi ceva cu butonul de la maneta? atunci cind ma infurii il apas prea tare si de la asta sa fie oare???!?!?!??!?

      Comment


      • #4
        s-ar putea sa fie insusi claxonul (goarna)
        sigpic

        Comment


        • #5
          Trebuie verificat si blocul de lumini...in special contactul care pune in functiune claxonul.
          sigpic

          Comment


          • #6
            Nu face contact lamelele din clacxon,eu am remediat doua,am crezut ca sau ars dar am bagat surubelnita in ele sa le reglez si a mers,poti face si tu,au un orificiu cu un fel de sigiliu si poti sa le reglezi cum vrei sa sune

            Comment


            • #7
              ok
              am sa incerc miine cu o alta goarne sa vad daca face la fel.
              daca face la fel e sigur din bloc .am sa revin cu rezultatele. va multumesc tuturor!

              Comment


              • #8
                Sunet Claxon infundat

                Si eu am o problema oarecum asemanatoare sa zicem, cand claxonez tipa fara probleme, dar se aude infundat si pitigaiat, totul a inceput din luna decembrie 2008. E posibil sa fie ceva legat de frig? totusi iarna trecuta nu am avut probleme.
                Logan ABS plus 1.4

                Comment


                • #9
                  ce fel de claxon trebuie pt logan?
                  Mai bine sa pui raul înainte, si sa lasi ce e mai bun ca o surpriza.sigpic

                  Comment


                  • #10
                    @sandu: Sigur e claxonul stricat, nu are legatura cu frigul. Daca mai ai garantie, se schimba.

                    @usurelu_okok: Simplu sau bitonal.
                    Cel mai nou proiect auto din România!
                    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by andrei View Post
                      @sandu: Sigur e claxonul stricat, nu are legatura cu frigul. Daca mai ai garantie, se schimba.
                      Am sa imi fac timp saptamana viitoare sa ma duc in service sa il verifice.
                      Logan ABS plus 1.4

                      Comment


                      • #12
                        mda... tocmai am revenit din service

                        oamenii au fost super de treaba, cam sufla vantul pe acolo, Dacia se pare ca nu prea are clienti, vor schimba claxonul pe garantie, era infundat cu mizerie de la vremea asta urata, insa problema era mai profunda, un carenaj spart (o placa din plastic) care proteja zona respectiva, iar acum intra mizerie aruncata de roata

                        au facut comanda de claxon, caci nu exista pe stoc, iar carenajul au spus ca nu intra in garantie, iar piesa + manora ajunge la 60 RON

                        ei au zis ca am luat o bordura sau ceva de genul l-am lovit si ar fi cazut dupa, e posibil... insa eu am fost vara trecuta la ei in service si am schimbat spoiler-ul fata, si sincer cred ca e vina lor, nu l-au montat inapoi coresponzator
                        Logan ABS plus 1.4

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by bogdan_1984 View Post
                          s-ar putea sa fie insusi claxonul (goarna)
                          deci am avut dreptate

                          unde ai pozitionat claxonul? se ajunge greu la el?

                          e bine totusi ca l-ai rezolvat. dar trebuie inlocuit carenajul acela ca iar o sa ai probleme cu el
                          sigpic

                          Comment


                          • #14
                            Pai au facut comanda pt claxon si a ramas ca ma vor suna ei, iar atunci vor inlocui si carenajul contra-cost, au spus ca ma va costa 60RON.

                            Claxonul e pozitionat pe stanga fata, chiar in spatele farului, este o goarna clasica ca si forma cum aveam la bicicleta cand eram mic (ma refer la forma). Se poate observa usor, insa daca vrei sa lucrezi efectiv la el, trebuie sa ridici masina pe stand, ca sa ai libertate de miscare, sau se te bagi sub masina, desi ajungi relativ usor cu mana la el.

                            P.S. Daca te intereseaza pot posta 1-2 poze cu explicatii. Iar carenajul am renuntat sa inisist ca e vina lor, pentru ca era mai complicata situatia, luasem si eu o borda intr-adevar si facuse urat atunci, insa cand am fost in service trebuiau sa observe problema. Oricum ca si sfat pt toata lumea e sa nu ierti niciodata pe nimeni in caz de accident, oricat de tare l-ai infunda pe om...
                            Logan ABS plus 1.4

                            Comment


                            • #15
                              eu te-am intrebat unde este pozitionat la tine, pentru ca la mine cred ca este in dreapta (cum stai pe scaun), cel putin, de acolo vine zgomotul.
                              sigpic

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google