Probleme Computer Bord

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Salut, am avut si eu probleme cu liniutele aratate de lcd, incearca sa resetezi computerul de bord poate isi revine: ti apasat butonul pt. reset kilometraj apoi pui contactul si il ti apasat in continuare pana iti apare pe ecran versiunea de soft si incep sa se miste acele, apoi eliberezi butonul si il ti apasat din nou pana iti apar km totali, daca nu isi revine posibil sa fie ce a spus Daniel.

    Comment


    • #32
      Am facut asta imi arata cand vreau sa vad cati litri am in rezervor,dar cand e pe normal nu imi arata...O sa incerc sa mai ii fac ce a spus Toorop poate isi revine...
      Logan 1.4 MPI 2005 BR 48 MIH

      1300 1.3 Turbo 1976 BR 76 BCD

      Comment


      • #33
        Deci, sa inteleg ca atunci cand intrii in diagnoza, sa vezi cati litrii ai iti si daca ai peste 45 de litrii iti arata toate liniutele si cand iesi din meniu ai doar 8 liniute ? Daca e asa ... dupa resetare pot sa bag mana in foc ca isi revine 100% In plus eu stiu ca ... intre 0-5l ai becul aprins, 5-10l=1linie, 10-15l=2linii, 15-20l=3linii, 20-25l=4linii, 25-30l=5linii, 30-35l=6linii, 35-40l=7linii,40-45l=8linii, 45-50l=9linii. Si daca tu ai intrat in diagnoza si iti arata 50l in rezervor si toate 9 liniute... cu o resetare rezolvi imediat porblema.

        Comment


        • #34
          O sa incerc cum ai zis,sper sa-si revina...
          Logan 1.4 MPI 2005 BR 48 MIH

          1300 1.3 Turbo 1976 BR 76 BCD

          Comment


          • #35
            Pai sa-mi spui ce rezolvi, eu cred ca o sa rezolvi pentru ca am patit si eu la fel ... eu am patit ca bagam benzina dar era tot becul aprins si cand intram in diagnoza imi arata 2 linii, iar dupa resetare si-a revenit. Bafta!

            Comment


            • #36
              S-a rezolvat,mersi Toorop! ;)
              Logan 1.4 MPI 2005 BR 48 MIH

              1300 1.3 Turbo 1976 BR 76 BCD

              Comment


              • #37
                Salut,

                Am si eu un logan 1.5 dci, 70 cp din iunie 2007 si de ceva vreme am urmatoarele probleme, poate le-a mai intalnit cineva:

                1. Are momente cand imi indica consumul mediu 0, cantitatea de motorina consumata 0 si pe celelalte meniuri imi arata numai liniute. Singura care merge este distanta de la ultima resetare. Am incercat resetarea din meniul secret, a mers o perioada dar acum nu mai merge nici prin acea metoda.
                2. Se tureaza singura la relanti, cand mototrul este cald. Mai exact pentru o fractiune de secunda creste turatia pana aproape de 1000 rpm dupa care revine la normal. Am masurat valorile pe DDT si am vazut ca se intampla acest lucru la deschiderea/ inchiderea valvei EGR.

                Va rog mult sa ma ajutati cu aceste probleme. Le am de ceva timp dar efectiv nu le mai suport. Ma tenteaza sa vand masina de nervi...

                Comment


                • #38
                  1. http://www.loganclub.ro/forum/showth...alculator+bord poate fi si la tine de acolo. eventual curata mufa aia, poate scapi mai usor.
                  2. inseamna ca functioneaza egr-ul, lasa masina in pace.

                  Comment


                  • #39
                    apropo adita_racer, sa vezi cand faci pl;inul si apoi indica ca esti pe rosu sperietura draku. sa rezolvat cu resetare din meniul secret

                    Comment


                    • #40
                      Originally posted by piticu66 View Post
                      2. Se tureaza singura la relanti, cand mototrul este cald. Mai exact pentru o fractiune de secunda creste turatia pana aproape de 1000 rpm dupa care revine la normal. Am masurat valorile pe DDT si am vazut ca se intampla acest lucru la deschiderea/ inchiderea valvei EGR.
                      Din ce stiu eu la sarcini mici si partiale,la diesel,EGR(supapa) nu se inchide.Ceva nu-i in regula la tine daca se inchide.Nu trebuie exclus un contact imperfect,lipitura rece in calculator.

                      Comment


                      • #41
                        Oare de ce imi pica in timpul mersului vitezometrul?....cade dintr-o data.....apoi dupa un timp isi resine....

                        Comment


                        • #42
                          am patit-o si eu, dar dupa ce a fost curatat senzorul de turatie si inlocuit mpp-ul nu s-a mai intamplat

                          Comment


                          • #43
                            sal cum ai curatat senzorul de turatie l-ai dat jos?

                            ce e ala mpp-ul

                            am patito si eu cu turometrul in mers a cazut jos si dintr-o data si-a revenit am crezut ca mi sa parut prima data
                            Last edited by manujupanu; 18 October 2014, 07:53. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • #44
                              Senzorul de turatie,"vede" turatie si anume a vilbrochenului(motor).A nu se confunda viteza,cu turatia...

                              Comment


                              • #45
                                Senzorul de viteza. Se schimba si nu mai face asa. Daca nu e senzorul, e bordul.

                                Sent from The Middle Ages using witchcraft!
                                "Roata, chiar de-ar fi pătrată, tot se-nvârte, câteodată." - N. Guţă
                                Ca tratament general contra durerilor, recomand Xanax. Ramai cu durerea de p#!@

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google