Probleme cu motorina din rezervor

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Probleme cu motorina din rezervor

    Va rog lamuriti-ma si pe mine.
    Am un Logan 1.5 dci cu aproximativ 11000 de km
    Inca de cand am luat-o, in momentul in care i-am facut plinul, in mers, aud cum motorina se clatina in rezervor si creeaza un disconfort auditiv (e ca si cum as avea niste sticle in masina pe jumatate pline).
    Explicatia celor de la reprezentanta: "Asa fac toate"

    Poate ma lamureste si pe mine daca intr-adevar asa este sau daca exista vreun remediu.

    Multumesc!

  • #2
    La mine nu se aude dar eu am motorul pe benzina asa ca nu sunt 100% ca se pot compara. Ce pot sa-ti spun sigur este ca in Logan se aude cel mai mic zgomot si dealerul meu a recomandat sa nu fac plin ochi la rezervor. Si o problema pe care am intilnit-o vara la ARO era ca pe caldura motorina i-si marea volumul si daca era plinul facut curgea (forta) la buson (din nou nu pot compara ca era motorina de tip vechi nu EURO 3)
    Cel mai lent 1,6 8v

    Comment


    • #3
      la diesel "asa face toate". zgomotul il face motorina cand se loveste de peretii rezervorului. si asta deoarece rezervorul e o solutie ieftina. pentru a nu se auzi acel zgomot ar trebui ca forma rezervorului sa asigure o miscare a motorinei care sa nu genereze zgomote.
      singura solutie e sa te obisnuiesti cu zgomotul sau sa nu faci niciodata plinul. am observat ca dupa ce scade prima liniuta de la motorina zgomotul nu mai e asa de mult prezent.
      Dacia Logan Ambition 2006 1.5 dci 65cp
      10.000 km - 22.01.2007

      Comment


      • #4
        Da, "asa face toate" datorita materialului si formei rezervorului. Deh, si aici s-a facut economie...
        Cel mai nou proiect auto din România!
        Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

        Comment


        • #5
          eu de obicei pun de 100 lei motorina si se aude cam vreo 20-30 de km zgomotul asta.
          MX-5 1.6 110cp 12.01.12(fab.2002)

          Comment


          • #6
            Si eu circul tot cu 40-50 de litri in rezervor dar nu mi s-a parut niciodata ca aud zgomote de la rezervor ...am sa urmaresc :P
            @ larom : mergi cu muzica la maxim si sigur n`o sa mai ai probleme de genul )

            Comment


            • #7
              Eu am benzinar si nu se aude
              sigpic

              Comment


              • #8
                Cum am mai zis, problema este din forma rezervorului, care "design to cost".
                La alte masini sunt niste forme ambutisate din peretii rezervorului (de fapt din "tavanul" lui) de limitarea miscarilor lichidului din rezervor. Plus ceva fonoizolatie.
                Dar de principiu cam la toate masinile se aude cand combustibilul e la un anumit nivel (nivelul este dependent de forma rezervorului).
                Pentru cei care vor sa nu mai auda zgomotul asta, se rezolva cu niste Aluband pus sub bancheta spate.
                Cel mai nou proiect auto din România!
                Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                Comment


                • #9
                  asa fac

                  Originally posted by grassu
                  Si eu circul tot cu 40-50 de litri in rezervor dar nu mi s-a parut niciodata ca aud zgomote de la rezervor ...am sa urmaresc :P
                  @ larom : mergi cu muzica la maxim si sigur n`o sa mai ai probleme de genul )
                  sunt genul de proprietar de masina tipicar. In cazul in care aud un zgomot suspect intru in alerta. Pentru motorina din rezervor am gasit remediul: dau muzica tare si nu ma mai enervez )

                  Comment


                  • #10
                    Da, se pare ca asta e singurul remediu, dai muzica tare.
                    Cel mai nou proiect auto din România!
                    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                    Comment


                    • #11
                      in cartea aia de intretinere scrie sa se evite facerea plinului la rezervor.

                      Comment


                      • #12
                        Am vazut doi colegi care spun ca la benzinar nu se aude. Ei , eu va spun ca se aude ''cloc-cloc'' si la benzinar cand e aproape plin rezervoru' dar nu asa tare (probabil) ca la motorina. Am urechile foarte fine, nu va puneti cu mine, sau am facut eu plinu de mai multe ori ca voi... )
                        PS: sper ca stiti la gluma

                        Comment


                        • #13
                          e frumos sa il auzi cind e plin rezervoru totusi am o nedumerire in legatura cu capacitatea lui,in talon parca e trecut 50 l nu? eu am bagat 60 l la peco si cred ca ar mai fi intrat citiva litri aprox 5-10l in plus astept si alte pareri
                          sigpic

                          Comment


                          • #14
                            Asa e si la benzinare, totusi nu e indicat sa bagi mai mult de 50l. Unde incape atata motorina/benzina ei bine cre ca pe instalatie si pe conducta de la rezervor la "busonu" rezervorului
                            ...de doi lei :p

                            Comment


                            • #15
                              Eu am MCV diesel si nu se aude motorina in rezervor indiferent de cantitate. In general rezervoarele au un sistem antival, format din 1-2 elemente, montat in interior, probabil ca lipseste acest sistem. Nu-mi explic de ce ziceti ca la dieselu-ri se aude iar la cele pe benzina nu.... probabil ca rezervorul e acelasi. Sa fie oare de la consistenta motorinei? Sunt tare curios sa aflu...

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google