Probleme Cutia de Viteze

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Stiu ca trebuie sa dau cutia jos dupa masina, dar intrebarea este daca o demontez toata, sau merge sa scot numa trompa pe care se plimba rulmentul de presiune

    Comment


    • Daca ai nevoie pot sa-ti postez un manual de reparatie Cv Logan, vezi acolo ce si cum trebuie demontat.
      Fara carte e mai greu sa desfaci o Cv, adica de desfacut o desfaci, de pus la loc e un pic mai greu...De-asta s-au inventat cartile...era si o reclama...

      Comment


      • salutare tuturor,
        problema mea e cam asa:
        huruit mare la cutia de viteze...
        1. dat jos cutia
        2. constatat defectul(2 rulmenti mai mult decat sparti)
        3. montata alta cutie.
        Toate bune si frumoase dar problema e ca vreau sa o fac pe cea veche. Am mers la magazin de piese si am cerut simeringuri pentru cutie si cei doi rulmenti....
        Mi-au zis ca nu au avut niciodata.
        Intrebare: Chiar nu importa nimeni?
        Si un manual de reparatie pt cv logan in ROMANA se poate?
        Multam fain!

        Comment


        • salut am si eu probleme cu cutia cred. Pe loc intra in toate vitezele , in mers din treapta mare in v2 nu intra deloc, o chinui cateodata si mie frica sa nu pateasca ceva. Si din v2 in v3 parca o retine ceva. Stie cineva ce poate sa fie ?
          sigpicLoganClub Craiova #TIC

          Comment


          • Probabil inel sincron la viteza a 2 a.
            0746127271

            Comment


            • Originally posted by electroawa View Post
              salutare tuturor,
              problema mea e cam asa:
              huruit mare la cutia de viteze...
              1. dat jos cutia
              2. constatat defectul(2 rulmenti mai mult decat sparti)
              3. montata alta cutie.
              Toate bune si frumoase dar problema e ca vreau sa o fac pe cea veche. Am mers la magazin de piese si am cerut simeringuri pentru cutie si cei doi rulmenti....
              Mi-au zis ca nu au avut niciodata.
              Intrebare: Chiar nu importa nimeni?
              Si un manual de reparatie pt cv logan in ROMANA se poate?
              Multam fain!

              Am avut aceiasi problema la cutie sunt 2 rulmenti asezati unu langa altul rulment tren fix si tren mobil se gasesc rulmentii costa cam 300 de lei am eu si codu (am pastrat un rulment pt orice eventualitate ) ;) daca vrei dami pm si iti dau codu iti si de unde sa comanzi;)
              cele bune

              Comment


              • Eu zic sa nu comandati pana nu vedeti ce este in cutie. Primul lucru care trebuie facut pana sa dati o cutie jos este sa dati uleiul jos intr-un bidon curat de 5 l de apa si sa vedeti daca este curat, daca sunt ceva bile de rulment, ceva bucatele metalice,..., si apoi daca e ceva necurat sa dati cutia jos si sa vedeti care este buba.
                sigpic

                Comment


                • Buna seara. Am sesizat si eu o problema la cutie de ceva vreme...dar in seara asta s-a intamplat ceva mai putin obisnuit. Masina este 1.4, din 2007 si are putin peste 50 de mii de km. In urma cu ~ 1 luna s-a schimbat distributia si uleiul din cutie, asa cum se recomanda.
                  Am sperat ca voi scapa de problema, s-a mai ameliorat, dar n-am scapat.
                  Problema este urmatoarea: cand selectez treapta 1 intra putin cam greu...parca intra pe 'reprize'. Cand schimb a2-a insa, parca "agata" ceva...nu stiu cum sa explic exact senzatia...senzatie care dispare pe treptele 3-4-5.
                  In seara asta, am plecat de pe loc, normal si am schimbat a2-a pe la 2500 rpm. Ambreiajul era calcat absolut normal...si surpriza! Parca s-a agatat de ceva o fractiune de secunda, apoi a carait/trosnit si a cuplat a2-a.
                  Aveti idee care ar putea fi problema?
                  Urcarea e grea...dar panorama e fantastica!

                  Comment


                  • inel sincron de viteza a 2 a sau ansamblu de cuplare 1 2
                    0746127271

                    Comment


                    • Multumesc pt raspuns
                      Alte opinii?
                      Urcarea e grea...dar panorama e fantastica!

                      Comment


                      • Nu are rost sa astepti alte opinii pt ca stiu exact ce e acolo.
                        Ma ocup de reparatii cutii de viteze manuale deci am mai intalnit problema.
                        0746127271

                        Comment


                        • Oricum nu cred ca mai primesc
                          Multumesc inca o data andreixyz
                          Urcarea e grea...dar panorama e fantastica!

                          Comment


                          • Uneori Nu Intra In Vitezele 3-4

                            Salut,
                            Am o problema la masina si as vrea o a doua parere pe aceasta tema.
                            Uneori nu intra in viteza (deloc). E un logan 1.4 chel din 2005 cu 50.000km.
                            Masina e deja desfacuta, dar nu este evident defectul.
                            Placa de ambreiaj era tocita.
                            Mi s-a spus ca trebuie schimbate sincroanele 1-2-3. La placa de ambreiaj mi-au aratat masuratoarea si valoarea minima din manualul de reparatii, dar la sincroane nu vad absolut nimic care sa le faca altfel decat intacte.
                            Am intrebat ce au sincroanele, mi-a spus ca nu aluneca bine.
                            De asemenea, mi-a spus ca placa nu este cauza problemei din cutia de viteze.
                            Acuma, si daca nu sunt sincroanele, oricum o sa am garantie 2 ani la lucrare, dar as prefera sa rezolv problema acum, decat sa ma duc inapoi cu problema.
                            Apreciez orice fel de sugestii.
                            Multumesc anticipat.

                            Comment


                            • la 50 mii km sa strici o cutie de logan trebuie sa-ti bati rau de tot joc de masina
                              la masina ta prima data trebuia sa schimbe prima data ambreiaju si dupa aia sa vada daca este ceva la cutie,acum esti la mana lor,dar sincroanele nu se strica asa usor,daca tot insista sa-ti faca cutia NU LE LASA NICI O PIESA,si mare atentie la garantia pieselor si a lucrarii

                              Comment


                              • Originally posted by nuibai View Post
                                Salut,
                                Am o problema la masina si as vrea o a doua parere pe aceasta tema.
                                Uneori nu intra in viteza (deloc). E un logan 1.4 chel din 2005 cu 50.000km.
                                Masina e deja desfacuta, dar nu este evident defectul.
                                Placa de ambreiaj era tocita.
                                Mi s-a spus ca trebuie schimbate sincroanele 1-2-3. La placa de ambreiaj mi-au aratat masuratoarea si valoarea minima din manualul de reparatii, dar la sincroane nu vad absolut nimic care sa le faca altfel decat intacte.
                                Am intrebat ce au sincroanele, mi-a spus ca nu aluneca bine.
                                De asemenea, mi-a spus ca placa nu este cauza problemei din cutia de viteze.
                                Acuma, si daca nu sunt sincroanele, oricum o sa am garantie 2 ani la lucrare, dar as prefera sa rezolv problema acum, decat sa ma duc inapoi cu problema.
                                Apreciez orice fel de sugestii.
                                Multumesc anticipat.
                                Dome, dacă ai dus-o in service, bănuiesc nu intr-un garaj, lasă oamenii sa-şi facă treaba; pe d.ta te interesează sa intre bine in viteze, nu?; daca ai şi 2 ani garanţie, atunci, n-ai motive sa te stresezi.
                                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google