Probleme Cutia de Viteze

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nu am probleme cu cutia de viteze in schimb am facut o poza cu aceasta piesa(incercuita cu galben) , imi puteti spune ce rol are ? este normal sa fie atat de ruginita ?
    Attached Files
    sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

    Comment


    • Arat bine la tine. Nu rugina e buba, ci garnitura aia de cauciuc care in timp se duce.
      Sa vezi in ce hal arata la mine, e coapta /mancata toata...de fapt nici nu stiu daca mai exista.
      Am intrebat si eu ce e piesa aia si cica e "cautatoru de la cutia de viteze".
      Problema cu garnitura aia deteriorata e ca pe acolo poate intra apa / jeg etc in cutie...si cam atat.
      Nu cred ca se gaseste ca reper separat si orcicum trebuie demontate cam multe doar ca sa inlocuiesti o garnitura.
      In concluzie, la tine e ok deocamdata.

      Comment


      • Daca bag WD40 pe acolo are vreo problema ?
        sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

        Comment


        • te mananca...las-o asa, nu baga nimic.
          nu stiu daca wd40 nu ataca cauciucu...ti-am zis ala e buba, nu fieru' ala cu rugina superficiala (ala asa ramane, garantez si nu influenteaz cu nimic pojghita aia!)

          Comment


          • Demontezi cutia de viteze, solutie by Renault.

            @prometheus, daca nu te mananca, nu te scarpina. Ca te vei irita.
            Bine ca nu curge nimic pe acolo. cat timp nu se intampla asta, e ok.

            Comment


            • Aveti dreptate , ma mananca...mai bine nu ma scarpin
              sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

              Comment


              • prome, fii antena, am facut "sapaturi"!

                Garnitura cu pricina se numeste generic:
                burduf levier comanda si are codul: 8200050478.

                Un link cu codurile si denumirile:
                Este posibil ca acest domeniu să fie de vânzare!


                Se vinde (si) ca reper separat, insa pe comanda...si costa, astazi cel putin ...74 lei, bineinteles in reprezentanta.

                Anexez foto cu plansa din program si cu piesa in cauza, cum se prezinta la mine:
                Attached Files

                Comment


                • Dar ce trebuie demontat mai exact ca sa ajungi la garnitura ? daca trebuie data jos cutia nu prea ma incanta(pe moment).
                  La tine garnitura aia zici c-a fost mancata de soareci
                  Last edited by prometheus; 17 February 2015, 19:11.
                  sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                  Comment


                  • stai flexat ca si la tine o sa ajunga fix la fel.
                    cica se da cutia jos ca poti schimba saracia aia. suna fain, nu?

                    io o sa incerc sa fac o magarie acolo cand se-ndreapta vremea.
                    am o garnitura / burduf de cuciuc (habar n-am de unde provine) de dacia 1310...pe care am dat 2 lei. o sa tai din ea, o adaptez si daca merge o proptesc acolo, nu inainte de a da cu niste pasta ceramica in zona aia.
                    e mai mult decat deloc...probabil ca nu va influenta cu nimic.

                    daca nu reusesc sa adaptez budrdufu' ala, dau doar cu pasta ceramica si gata, sau poate nici atat.

                    Comment


                    • Treaba nasoala e ca la cat este de ruginit acel subansamblu din poza se observa un surub ce trebuie scos din acel cilindru care se afla deasupra acelei garnituri(...) cred ca mai bine lasi asa , acel surubel greu se va desuruba de acolo!!
                      Cand schimbi ambreiajul umbli si acolo!!
                      Partea cea mai "dureroasa" spre exemplu la tine intra apa/mizerie pe acolo in cutie ? inca un motiv sa te faca sa schimbi periodic uleiul
                      Last edited by prometheus; 17 February 2015, 19:32.
                      sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                      Comment


                      • mah, io am observat kktu ala de burduf deteriorat de cativa ani (de la 3 in sus ).
                        nu demontez nimic, niciun sorof, interventia mea va fi minim invaziva , pur si simplu vin cu un burduf adaptat pe care-l sectionez bineinteles pe inaltime, ca sa-l pot introduce si pe care o sa incerc sa-l prind cu 2 soricei d-aia mici, sus si jos, la capete.
                        in teorie suna divin , praftic, probabil ca o s-o dau de gard si...aia e.

                        totusi la o analiza vizuala mai in detaliu, nu cred ca acolo intra mizerie si/sau apa la greu.
                        ce intra, daca intra acolo, e probabil neglijabil. chiar si daca nu schimbi niciodata oloiu' la cutie.
                        mai degraba trebe gresat ce e sub burduful ala.
                        Last edited by Kojak; 17 February 2015, 19:45.

                        Comment


                        • Eu o sa incerc sa dau cu un WD40 pe la vara, nu cred ca va ataca acel cauciuc desi am avut surpriza ca acel minunat WDxx in alte locuri sa aspire mizeria lucru valabil cred si cu oricare alta metoda de gresare , poate ceva pe baza de gravit ar fi ideal.Momntan ii dau pace , cutia imi merge struna.
                          sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                          Comment


                          • wd e pish-wasser, e mai mult degripant decat lubrifiant (vezi balamalele usilor in cazu' meu)
                            da-i cu vaselina pe baza de gravit , sau oricum ceva care nu ataca cauciucu' (dar nici vaselina siliconica nu e buna) si rezista la temp inalte, peste suta de grade C.

                            si-ti mai vand un pont moca pe o bere premium , daca burdufu' ala la tine e intact, fii baiat istet (cum n-am fost io ) si protejeaza-l periodic (bineinteles dupa ce-l cureti putin) cu glicerina boraxata, poate n-o sa patesti ca mine sau altii.
                            Last edited by Kojak; 17 February 2015, 21:30.

                            Comment


                            • Grazie !! Un prieten la nevoie se cunoaste, asa am sa fac.
                              Ce marca de bere preferi ?
                              sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                              Comment


                              • Oricand cu placere...la bere ma refer, biensur!
                                Glumesc...pai sa vedem, Stella, Peroni, Heineken, ordinea e aleatoare.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google