Probleme Cutia de Viteze

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Se potriveste da. Uleiul este ELF 75w80

    Comment


    • Problema Cutie Viteze

      W salut!

      Sunt nou in domeniu, atat ca sofer cat si ca posesor de auto... asa ca nu ma pricep si cred ca cea mai buna solutie e sa intreb.

      Am un Logan din 2005 si am ceva probleme cu cutia de viteze: cand schimb in marsarier fie aud un zgomot similar cu un huruit, fie nu intra in marsarier.

      In service mi-au schimbat uleiul de la cutie de viteze, dar dupa 1-2 saptamani am aceeasi problema, poate putin diminuata.

      Multumesc in avans!

      Comment


      • E boala cutiei la Logan "asa face toate"
        sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

        Comment


        • Originally posted by eu_cristian View Post
          W salut!

          Sunt nou in domeniu, atat ca sofer cat si ca posesor de auto... asa ca nu ma pricep si cred ca cea mai buna solutie e sa intreb.

          Am un Logan din 2005 si am ceva probleme cu cutia de viteze: cand schimb in marsarier fie aud un zgomot similar cu un huruit, fie nu intra in marsarier.

          In service mi-au schimbat uleiul de la cutie de viteze, dar dupa 1-2 saptamani am aceeasi problema, poate putin diminuata.

          Multumesc in avans!
          mai intai poti sa schimbi viteza intai apoi schimbi in marsarier fara sa decuplezi ambreiajul. asa nu mai haraie.
          sigpic

          Comment


          • Sau numeri pana la 3 dupa ce apesi ambreiajul, nici mai mult nici mai putin inainte sa misti levierul spre R. Conteaza si cat de bland il manevrezi.
            Pe ce masina ai facut scoala?
            Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

            Comment


            • Am facut scoala pe un Logan 1.5dci si pe 1.6mpi, dar nu aveau problema asta. O sa incerc ambele variante, cu 3 secunde si cea cu T1.
              Last edited by eu_cristian; 18 November 2015, 16:12.

              Comment


              • Originally posted by Danissn View Post
                Salutare baieti , nu stiu daca a mai intampinat cineva problema asta , dar , in treapta a 2-a face un zgomot ca si cum nu ar intra in viteza . astept un raspuns.
                Originally posted by Catalin_bz View Post
                Salut.Am un Logan 1.4 an 2009 si imi face probleme cutia de viteze.In treptele 1,2,3 si 4 intra greu in viteze si la treapta 2 caraie,agata.Am schimbat si chitul de ambreiaj si tot la fel face,am ajuns la concluzia ca este de vina cutia de viteze....
                La mine s-au rezolvat problemele asemanatoare dupa ce "am reglat ambreiajul". Adica acea cursa a pedalei, sa cupleze mai sus sau mai jos.
                La fel si cu intratul in R din a doua incercare sau cu caraituri. In cazul meu l-am reglat sa cupleze cam la ridicarea a 1/4 din cursa.
                Bineinteles ca probleme pot fi si de la ambreiaj sau de la cutie dar merita incercata si varianta acestui reglaj, nu neaparat la 1/4 din cursa.
                N-am observat diferente foarte mari dupa schimbarea uleiului din cutie.

                Comment


                • Salutari. Aseara am schimbat kitul de ambreiaj (valeo cod 786031) si a aparut o problema la cutie si nu imi dau seama ce este. Pe liber daca repede drumul la pedala face un carait (care dispare daca apas iar ambreiajul sau daca accelerez putin sau daca incerc sa o bag in viteza) ingrozitor, daca dau drumul usor nici vorba. Azi am dat cutia jos si toate piesele sunt ok si la locul lor. Am reglat ambreiajul si timoneria si tot la fel face. Nu a mai facut asa niciodata, intra perfect in viteze si nu caraie la schimbarea lor. Am fost la mecanic si a zis ca nu a mai auzit asa ceva. Am facut si o filmare.


                  Bucură-te de videoclipurile preferate È™i de muzica preferată, încarcă conÈ›inut original È™i arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei È™i lumii întregi pe YouTube.

                  Comment


                  • Arculetele de pe disc sunt slabe, asa sunt la Valeo. Intra intr-o rezonanta tampita. Alta idee n-am
                    _
                    B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                    sigpic

                    Comment


                    • D-aia nu vreau eu văleo. Am auzit numai ciudatenii despre el .

                      Comment


                      • Originally posted by Claudeel View Post
                        Salutari. Aseara am schimbat kitul de ambreiaj (valeo cod 786031) si a aparut o problema la cutie si nu imi dau seama ce este. Pe liber daca repede drumul la pedala face un carait (care dispare daca apas iar ambreiajul sau daca accelerez putin sau daca incerc sa o bag in viteza) ingrozitor, daca dau drumul usor nici vorba. Azi am dat cutia jos si toate piesele sunt ok si la locul lor. Am reglat ambreiajul si timoneria si tot la fel face. Nu a mai facut asa niciodata, intra perfect in viteze si nu caraie la schimbarea lor. Am fost la mecanic si a zis ca nu a mai auzit asa ceva. Am facut si o filmare.


                        https://www.youtube.com/watch?v=qtxnLbpTe_Y
                        Ai mai facut ceva ? Se aude destul de urat si tare. As fi curios sa o aud live.

                        Comment


                        • De fiecare data cand eliberez pedala de ambreiaj simt ceva la pedala ca si cum ar agata ceva foarte usor. S-a slabit ceva la pedala? Ca nu imi pot da seama de la ce ar putea fi.

                          Nu conteaza ca este in viteza sau pe liber, acelasi agatat il simt de fiecare data. Am miscat de pedala stanga dreapta si ar avea un mic joc, cred ca este normal, nu?

                          Comment


                          • Agata cablul, aia agata.
                            Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                            Comment


                            • Originally posted by alessandro View Post
                              Ai mai facut ceva ? Se aude destul de urat si tare. As fi curios sa o aud live.
                              Daca dau usor drumul la pedata nu face, daca ii dau drumul repede face ! Nu am mai stat sa dau iar jos cutia ( a 3 a ora) ca sa dau ambreiajul retur. Merg asa cu ea. 0752.281.054 asta e numarul meu eu , stau in Colentina(Andronache) daca ai drum pe aici dai un telefon!

                              Comment


                              • Am inteles, sper sa aiba "streulea" tutorial
                                Last edited by TazMan; 26 November 2015, 21:35.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google