Probleme Cutia de Viteze

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Daca era Seba...ne lumina rapid cu sincroanele astea

    PS: Rocri ce masina n-are sincron pe tr 5 ?

    Comment


    • #32
      Ultima treapta nu a 5-a.Ex: Unele Dacii cu cutie in 5 trepte. Si Tucson-ul cu 6 trepte - treapta a 6-a. Informatia este de la un tip care nu prea are obiceiul sa minta si mi-a spus ca nu este necesar pentru ca pinionul de a 5-a este prea mic ca sa aiba nevoie de sincron drept pentru care este lasat liber. In general este vorba de cutii carora li s-a adaugat o treapta in plus(din fabrica) fata de cutia initiala.
      Cel mai lent 1,6 8v

      Comment


      • #33
        Originally posted by Octavian___28 View Post
        ne lumina rapid cu sincroanele astea
        Adica eu nu v-am raspuns sau cum?
        Multumesc pentru "complimente"...
        Cel mai nou proiect auto din România!
        Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

        Comment


        • #34
          Pentru initiatorul thread-ului.Cand am facut scoala de soferi cand mi-a zis instructorul ca curbele se iau cu viteza a-2-a l-am intrebat de ce nu cu 1) si in timp ce mergeam aveam vreo 20-30 cu a doua mi-a zis sa bag 1 si nu a mers si mi-a zis ca "asa sunt facute sa nu iti intre in 1 la viteze mai maricele".Acum am observat ca si la loganul meu tot asa face.Insa la 5-10 km/h iti intra si in viteza 1.

          Comment


          • #35
            Faza cu instructoru am mai zis-o si eu ...mie imi zicea cum viteza scade sub 20 sa bag tr.1
            sigpic

            Comment


            • #36
              Scuze dorutz nu am citit tot thread-ul.

              Comment


              • #37
                Andrei: nu tre' sa te superi, doar ii simteam lipsa si de obicei Seba era prezent la subiecte de astea.
                Mai ales ca-l cunosc din copilarie si pot spune ca la tehnica ne baga pe multi in buzunar.

                Comment


                • #38
                  Salutare!
                  1.Si eu am avut (mai am) asemenea probleme cu a mea cutie de viteze (JR5_comanda prin cabluri)
                  Iarna...foarte greu imi intra in viteze, pana mi se incalzea motorul...mai ales la drum lung, nu in oras..
                  INSA...in treapta I era uneori...dificil sa imi intre (chiar de pe loc, nemiscata)
                  2. La revizia de 10kkm, le-am zis despre problema (dupa testul de drum si explicatiile de rigoare...)... si..se pare ca merge altfel (posibil sa fi modificat cursa_ambreiaj hidraulic); insa...pana se incalzeste tooot mai face miiici figuri
                  3.Cine are certitudinea tipului de ulei folosit de DACIA??? (la VC mi s-a zis ca am in cutie ulei
                  EXTRAGEAR DACIA OIL 75 W 80, GL_5); este el ELF TRJ_75W80???
                  Cu el as fi vrut sa inlocuiesc actualul ulei din CV...
                  Concluzii:
                  -diferentele de manevrare a cutiei apar de la tipul de comanda (tije sau "cabluri_sufe", la cele din urma, neputandu-se realiza corectia cursei timoneriei)
                  -manevrarea greoaie apare si de la tipul de ulei folosit! (cel care are o mana sensibila, pe frig, sa incerce, usooor...sa retrogradeze in tr I cand ruleaza fff incet; se observa at diferentele intre un ulei incalzit sau nu)
                  -cursa ambreiajului isi spune si el cuvantul!
                  Avertisment:
                  Mecanicii atentioneaza sa nu se forteze cutia de viteze (sunt cazuri...cand au ajuns cu masinile in service, CV fiind "blocata" _comanda_
                  Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                  Comment


                  • #39
                    Am remarcat si eu un zgomot ciudat la CV. Mai exact, la 35-40km/h, in treapta III, cutia are un fel de fluierat, fluierat care peste 45km/h dispare (sau o fi acoperit de zgomotul motorului si nu-l mai aud eu). In alte trepte de viteza nu se aude nici un fel de zgomot similar.
                    Este normal acest zgomot? L-a mai auzit cineva? Mentionez ca este vorba de un MCV 1.6, 16V cu 4000km la bord, iar fluieratura s-a auzit de la 0km.

                    Comment


                    • #40
                      Esti sigur ca e de la cutie acel zgomot?
                      E ciudat, dar la numarul tau de km...
                      Convinge-te ca intr-adevar de acolo e acel zgomot, treci pe la "nenea mesteru" din service_garantie...le explici fenomenul, test de drum, nivel uloi CV de verificat...
                      Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                      Comment


                      • #41
                        @77sky: Esti sigur ca ai cutie JR5? Cine ti-a zis?
                        Cel mai nou proiect auto din România!
                        Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                        Comment


                        • #42
                          Originally posted by andrei View Post
                          @77sky: Esti sigur ca ai cutie JR5? Cine ti-a zis?
                          Salve Andrei!
                          Sunt f sigur!
                          La inceput m-a surprins diferenta intre masina mea si a talui meu (tooot Ambition, insa din 2006); aici ma refer atat la maneta cutiei cat si la functionarea ambreiajului.
                          Am citit, documentat, intrebat in service...(inginerul de la reclamatii ) si am avut si confirmarea

                          De ce ma intrebi ?
                          Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                          Comment


                          • #43
                            Originally posted by 77sky View Post
                            Esti sigur ca e de la cutie acel zgomot?
                            E ciudat, dar la numarul tau de km...
                            Convinge-te ca intr-adevar de acolo e acel zgomot, treci pe la "nenea mesteru" din service_garantie...le explici fenomenul, test de drum, nivel uloi CV de verificat...
                            .... hmmm nu sunt la prima masina... si in mers, ce schimbi? Schimbi rapoartele de transmisie, deci pinioanele... mi-ar fi greu sa cred ca aerul e cauza...

                            Comment


                            • #44
                              Originally posted by 77sky View Post
                              De ce ma intrebi ?
                              Ca pe motoarele de 70 CP nu se monteaza JR5 (care vine cu ambreiaj hidraulic), decat pe anumite loturi s-a montat sau pe cele refuzate la export.
                              Cel mai nou proiect auto din România!
                              Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                              Comment


                              • #45
                                Originally posted by andrei View Post
                                Pe motoarele de 70 CP nu se monteaza JR5 (care vine cu ambreiaj hidraulic), decat pe anumite loturi s-a montat sau pe cele refuzate la export.
                                Hmmm...
                                Zvonuri-s multe, adevaru-i unul!

                                <<Corecţie: din Decembrie 2006, dCi-urile Euro4 cu cutie de viteze JR5 au ambreiaj hidraulic. Şi comandă cutie de viteze pe cablu. Nu toate dCi-urile Euro4 sunt dotate cu JR5.>> Acesta este un citat gasit pe undeva...

                                Siiii cred ca in mare parte are dreptate

                                Dacia considera ca JR5 este adaptata cerintelor motorului EURO4 diesel, de aceea au introdus-o.
                                E ciudat ceva, insa...ca pe site-ul DACIA se zice:

                                Insa avem masini cu JR 5 (contrar spuselor DACIA)

                                Care refuz la export ca in tarisoara noastra nu se fabrica cutii nici motorase?

                                Haios!
                                Oare se va ridica deplin vreodata ceata de pe acest subiect al JR5-urilor?
                                Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google